فروش ورق st52

۰۲۱۲۲۶۲۲۶۸۰📞

۰۲۱۲۲۳۸۰۹۶۳📞

با احترام و ضمن آرزوي توفيق

همانگونه كه مستحضر هستيد شركت : فولاد امين از بزرگترين مراجع توضيع آهن و فولاد كشور مفتخر به ارائه خدمات در اين زمينه ميباشد.
اين مجموعه اطمينان حاصل ميكند تا خريد امن و بدون واسطه با نازلترين قيمت در خدمت شما عزيزان باشد.
از آنجايي كه همواره بخش مهمي از آهن آلات پروژهاي كشور تخصصي است و مطابقت با استاندارد مهندسي و كيفيت فني آن داراي اهميت بالايي ميباشد ، مجموعه ما اقدام به تامين كالاهاي تخصصي از بهترين و معتبرترين كارخانه جات فولاد نموده است.

درباره ورق st52

ورق st52 / s355jr /s355j0/s355j2 همه از يك خانواده ميباشند كه در ادامه به توضيحات درباره نحوه نام گذاري آن ميپردازيم. ورق st52 در گروه فولادهای نرم (mild steel) با کربن کمتر از ۲۵/۰% (کم کربن) قرار می گیرند.

ورق st52 در رده بندی استاندارد DIN EN 10027-2جزء فولادهای پایه (Base steels) و رده تجاری با شماره مواد ۱٫۰۰YYبوده و معمولاً بر اساس استحکام نهایی مشخص می شوند.

فولادهای St 37، St 44، St52 و St 60 از معروف ترین گریدهای این گروه از فولادها می باشد که در این نامگذاری طبق DIN 17006، عدد پس از Stمعرف استحکام کششی نهایی فولاد بر حسب Kg/mm2می باشد که با ضرب کردن آن در ۸۱/۹ مقدار استحکام نهایی بر حسب  N/mmیا MPa به دست می آید.

به عنوان مثال، استحکام کششی نهایی فولاد St 37 برابر Kg/mm2 37 یا حدود MPa 362 است.

در این استاندارد، از اعداد ۱ تا ۳ برای رده بندی کیفیت فولاد پس از عدد مربوط به استحکام استفاده می شود، به عنوان مثال St 37-2، که عدد بزرگتر بیانگر شرایط بهینه فولادسازی و کاهش عناصر مضر است.

در رده بندی کیفیت این فولادها، درجه ۱ برای کارهای معمولی (معمولاً نوشته نمی شود)، درجه ۲ برای کارهای مهم  و درجه ۳ برای فولادی که ریخته گری شده و دارای درجه خلوص بالا و خواص جوشکاری خوب است، استفاده می شود.

در استاندارد DIN 17006 برخی پیشوندها و پسوندهایی جهت مشخص نمودن روش تولید یا بهینه سازی فولاد استفاده می شود، از جمله، پیشوندهای R و U (مثل USt 37 یا RSt 37) نماد فولاد کشته (اکسیژن زدایی شده) و کشته نشده (فولاد جوشان یا اکسیژن زدایی نشده) هستند.

با جایگزین شدن استاندارد DIN EN 10027-1 به جای استاندارد DIN 17006 و حذف این استاندارد، نامگذاری جدید این فولادها بدین صورت است که ابتدا حرف S و سپس استحکام تسلیم فولاد بر حسب MPa قید می شود و در ادامه در صورت نیاز، نمادهای عملیات حرارتی و یا نمادهای آزمون ضربه و سپس نمادهای اضافی جهت مشخص نمودن برخی شرایط ویژه ساخت، پوشش کاری و … قید می شود.

به عنوان مثال، S235JRمعرف فولادی با تنش تسلیم MPa 235 است و نماد JR اشاره به این دارد که آزمون ضربه این فولاد در دمای C ْ ۲۰ انجام گرفته و ۲۷ ژول انرژی جذب شده است.

نماد روتین ولی قدیم این فولاد St 37 می باشد. به عنوان مثالی دیگر، S355J2 معرف فولادی با تنش تسلیم MPa 355است و نماد J2 اشاره به این دارد که آزمون ضربه این فولاد در دمای C ْ ۲۰- انجام گرفته و ۲۷ ژول انرژی جذب شده است. نماد روتین ولی قدیم این فولاد St 52 می باشد.

همان طور که می‌دانید ST مخفف Strenght به معنی استحکام است. برای مثال ST5200 نشان دهنده فولاد کم آلیاژی با استحکام ۵۲۰۰ است.

استحكام كشش : ٥٢٠ مگاپاسكال

تنش تسليم : S355jr

درباره ورق st52 :

ورق st52 دارای قابلیت جوشکاری، شکل دهی و ماشین کاری است، st52 به صورت مقاطع دیگر مانند تسمه و چهارپهلو نیز تولید و قابل عرضه می باشد. ورق st52 در ابعاد ۱۵۰۰*۶۰۰۰ و ۲۰۰۰*۶۰۰۰ میلیمتر در شرکت های داخلی و ابعاد بزرگتر در کمپانی های شرق آسیا و کشورهای اروپایی تولید می شود.

ST52-3N را با استاندارد ۱٫۰۵۷۰ نام گذاری کرده اند. ورق st52در ضخامت های کمتر از ۴۰ میلیمتر، دارای تاب ارتجاعی حدود ۳۵۰ و توان کششی کمینه ۴۹۰ و بیشینه ۶۸۰ نیوتن بر میلی متر مربع می باشد.

خواص فیزیکی ورق st52

 • چگالی [g/cm3] : 8
 • ضریب الاستیسیته [۱۰۳ x N/mm2]: 210
سخت شدن : (Hardening)

سخت شدن از دمای ۸۶۰-۸۹۰ درجه سانتی گراد شروع می شود و پس بوسیله آب یا روغن کوئنچ می شود.

دمای بازگشت : (Tempering)

دمای نرمال: ۸۶۰-۸۹۰ درجه سانتی گراد

فرجینگ : (Forging)

دمای فرجینگ ورق ST52 850- 1050 درجه سانتی گراد است.

ماشینکاری : (Machinability)

ورق st52 از قابلیت ماشینکاری و پرس کاری خوبی برخوردار است.

خواص مکانیکی ورق st52

از خصوصیات مکانیکی ورق st52 ،می توان به  قدرت تسلیم بیش از ۳۵۵ مگاپاسکال و مقاومت کششی ۴۶-۶۳۰ مگاپاسکال اشاره کرد. این فولاد با وجود کربن کمی که دارد، از ویژگی شکل دهی سرد خوبی برخوردار است.

لازم به ذکر است که عموما بعد از عملیات جوشکاری به علت حرارت بالا فولاد مقاومت خود را از دست میدهد ولی ورق ST52 در هنگام جوشکاری قدرت مقاومت بسیار بالایی دارد و اکثرا در تست ها موفقیت قابل قبولی رو نشان داده است .

کاربرد ورق st52 :

از ورق st52 در بخش های وسیعی از صنایع مختلف به کار گرفته می شود. ورق st52 برای ساخت ریل ها، جرثقیل، پل ها، شاسی ماشین آلات سنگین، دیواره قطعات صنعتی و موارد مشابه استفاده می شود.

یکی از ابهاماتی که در صنعت وجود دارد، تفاوت ST37 با ST52 است. علی رغم خواصی که برای ST52 ذکر شد، فولاد ساختمانی مورد استفاده در ایران عمدتا از انوع ST37 است. از نظر قیمتی و وزنی این دو ورق با هم برابرند. اما از نظر استحکام، ورق های ST52 به دلیل داشتن عناصر آلیاژی بیشتر، استحکام بیشتری دارند.

استفاده از فولاد ST52 به جای ST37 معمولا موجب کاهش وزن فولاد مصرفی می شود. از این رو کاربرد آن پیشرفت خوبی در سال های اخیر داشته است. اما این کاربرد بیشتر جنبۀ صنعتی دارد تا ساختمانی. چراکه یکی از حیاتی ترین موضوعات در ساختمان‌سازی، موضوع زلزله است. اکثر مهندسین عقیده دارند عدم استفادۀ بهینه از فولاد ST52 ممکن است مقاومت به زلزله را کاهش دهد.

وجود عناصر آلیاژی بیشتر ST52 ، باعث ریزتر شدن ساختمان بلوری آهن و در نتیجه افزایش استحکام آن می شود. همچنین داشتن خواص جوشکاری مناسب، آن را برای استفادۀ صنعتی مناسب‌تر می کند. در مقابل فولاد ST37 انعطاف پذیری کمتر و صلبیت بیشتری دارد که آن را برای استفاده ساختمانی مناسب تر می کند.

یکی از مهم ترین خواصی که در ساختمان سازی مورد انتظار است، شکل پذیری بالا در عین تحمل وزن است. ورق ST52 به دلیل داشتن عناصر سیلیسیم و منگنز، در مقایسه با ورق های ST37 و ST44 از خواص ارتجاعی و استحکام مناسبی برخوردار است.

St به معنی یک ساختار فولاد کربنی کلی است (که این یعنی کربن ساده به جای آلیاژ کم) ، که برای عملیات حرارتی در نظر گرفته نمی شود (به غیر از عملیات حرارتی که به طور طبیعی در هنگام خنک شدن از عملیات نورد گرم اتفاق می افتد). و ۵۲ به معنی حداقل استحکام کششی ۵۲ کیلوگرم در هر میلیمتر مربع است.

در واحدهای SI ، این عدد ۵۱۰ مگاپاسکال است. به طورمثال ورق ST44 به این معناست که این فولاد حاوی ۴۴ کیلوگرم استحکام کششی در ۱ میلی متر مربع است. عددی که بعد از ۵۲ قرار میگیرد و بوسیله یک خط تیره از آن جدا می شود ، نشان دهنده درجه کیفیت آن فولاد است به طور مثال ورق st52-3 نشان دهنده فولاد ساختمانی با استحکام کششی ۵۲۰ نیوتن بر میلی متر مربع و با درجه کیفیت ۳ می باشد.

از ورق های ST52  با عنوان ورق های زیر بنایی صنعت نام برده می شود . دلیل آن هم به خاطر طیف وسیع مصرف آنها در صنایع مادر و بالا دستی می باشد .

این نوع ورق سیاه آلیاژی با افزودن عناصر سیلسیوم و منگنز نسبت به ورق های ST52  و ST44 از خواص مقاومت در برابر پیچش و خمش ، تحمل وزن و خاصیت ارتجاعی برخوردار است.

ورق ST52   دارای ۲/۰ درصد کربن ۵۵/۰ درصد سیلیس و ۶/۱ درصد منگنز می باشد که خاصیت مقاومت به خمش و خواص ارتجاعی خود را مرهون عنصر Mn یا منگنز می باشد.

نمونه اي از سرتيفيكيت ورق ST52

همیشه استفاده از فولادهای آلیاژی به دلیل رسیدن به مقاومت بالاتر با حجم پایین است . فولاد های آلیاژی با کاهش حجم مصرف فولاد پروژه و همچنین کاهش سطح مقطع سازه نقش بسزایی در کاهش هزینه و بازده سازه داشته است.

در عملیات جوشکاری به دلیل حرارت بالای ایجاد شده مقاومت فولاد کاهش می یابد . ورق های ST52   بعد از عملیات جوشکاری و فرم دهی می توانند مقاومت قابل قبولی را در تست ها نشان دهند.

این نوع ورق ها که در ابعاد ۱۵۰۰ * ۶۰۰۰ میلی متر و ۲۰۰۰* ۶۰۰۰ میلی متر عرضه می گردد در ایران توسط شرکت های فولاد مبارکه و اکسین و در نوع وارداتی آن از کشور های ژاپن ، کره ، هند ، چین ، روسیه و آلمان وارد می گردد.نکته قابل توجه در ورق های ST52  این است که صنایعی که از این نوع ورق های استفاده می نمایند توجه بسیاری به استاندارد بودن کالا دارند. عموما در انتهای نام ورق های ST52-3N به مشتریان عرضه می گردد که حرف N از واژه Normalized  گرفته شده است.

این نوع ورق ها عموما قبل از استفاده توسط دستگاه UT  تست می گردد این نوع تست که تست التراسونیک نام دارد توسط امواج صوت با فرکانس بالا در قطعه مورد تست هدایت شده و عیوب سطحی و زیر سطحی را آشکار می کند که این عیوب شامل ترک ها ، تورق ها ، عیوب انقباضی ، حفره ها ، ترکیدگی ها ، پوسته شدگی ، خلل و فرج و پیوستگی ناقضکه هر کدام از آنها باعث رد شدن این ورق ها در تست می گردد .

خواص مکانیکی ورق st52
عملیات حرارتی ورق st52

در جدول زیر میتوانید مشخصات ورق st52 نرمالیزه شده و سخت کاری شده را مشاهده کنید :

سختیخنک سازیدمابازپخت نرم
 180 HBکوره۶۵۰ – ۷۰۰ °C
محیط کوئنچدماسخت کاری
روغن – آب۸۶۰- ۸۹۰ °C
كاربرد ورق st52
 • تنش تسلیم : بیش از ۳۴۵ (MPA)
 • استحکام کششی : ۴۷۰ – ۶۳۰ (MPA)
 • درصد ازدیاد طول : ۲۱ درصد
 • چگالی : ۷٫۸۵ kg/dm

ورق اس تی ۵۲ کاربرد فرآوانی در صنعت دارد ورق st52 استفاده‌ی ساختاری و زیربنایی دارد. ورق st52 در مقایسه با سایر نوع‌های ST از جمله ۳۷ و ۴۴ در برابر پیچش و خمش توان بیش‌تری دارد وزن بیش‌تری را تحمل می‌نماید و خاصیت انعطاف‌پذیری را به فولاد می‌افزاید.

در واقع علت این برتری‌ها وجود عنصرهایی مانند سیلیسیم و منگنز زیادی در اس تی ۵۲ می‌باشد.منگنز باعث می‌شود سرعت خنک شدن بحرانی کاهش یابد.همین امر سبب بهبود میزان استحکام و سختی‌پذیری می‌گردد.

با افزودن این ماده به هر فولادی خاصیت جوش‌کاری و آهنگری مناسبی در فولاد به وجود می‌آورد.همین امر عاملی گردیده تا میزان استحکام ویژه‌ی این فولاد بهبود یابد .

مزاياي استفاده سيليسيم در ورق st52 استفاده از این ماده در فولاد باعث بهبود استحکام فولاد می‌گردد. به همین منظور میزان سختی فولاد افزایش یافته است.از خواص دیگری که حین استفاده از سیلیسیم به فولاد افزوده می شود مقاومت سایشی می‌باشد.

نمونه اي از ارائه شده سرتيفيكيت ورق فولاد مباركه

سرتيفيكيت ورق St52 فولاد مباركه

هر چقدر میزان استفاده شده از این ماده در فولاد افزایش یابد استحکام‌پذیری و سختی آن فولاد را به مقدار قابل توجهی افزایش می‌دهد ولی مقادیر بالای سیلسیم باعث کاهش انرژی ضربه و شکل پذیری می گردد .

ورق st52 از فولادهای کم آلیاژ به شمار می‌آید. یکی از ورق های رایج ST52، گرید ST52-3N می‌باشد. N موجود در نام کامل ST52 بیانگر Normalized می‌باشد

.شركت سازه تجهيز فولاد امين در زمينه فروش ورق هاي آلياژي و st52 ميباشد.استاندارد در نظر گرفته شده برای ورق فولادی ST52 DIN17100 می‌باشد.

از لحاظ قیمت نیز، قیمت ورق اس تی ۵۲ مانند سایر محصولات فولادی به عواملی مانند شرایط اقتصادی و سیاسی وابسته است. در این مقاله به معرفی ورق اس تی پرداخته‌ایم. عناصر به کار رفته در هر یک را بیان کرده سپس به برخی از خواص و کاربردهای آن اشاره کرده‌ایم. بیش‌تر بخوانید: ورق آلومینیوم؛ خواص، انواع، کاربردها و نحوه ی تولید ورق سیاه؛ مراحل تولید، ضخامت و کاربردها مزایای استفاده از منگنز در st52 منگنز باعث می‌شود سرعت خنک شدن بحرانی کاهش یابد.

همین امر سبب بهبود میزان استحکام و سختی‌پذیری ورق st52 می‌گردد. با افزودن این ماده به هر فولادی خاصیت جوش‌کاری و آهنگری مناسبی در فولاد به وجود می‌آورد.

همین امر عاملی گردیده تا میزان استحکام ویژه‌ی این فولاد بهبود یابد. مزایای استفاده از سیلیسیم در ورق st52 استفاده از این ماده در فولاد باعث بهبود استحکام فولاد می‌گردد.

به همین منظور میزان سختی فولاد افزایش یافته است. از خواص دیگری که حین استفاده از سیلیسیم به فولاد افزوده می شود مقاومت سایشی می‌باشد. هر چقدر میزان استفاده شده از این ماده در فولاد افزایش یابد استحکام‌پذیری و سختی آن فولاد را به مقدار قابل توجهی افزایش می‌دهد ولی مقادیر بالای سیلسیم باعث کاهش انرژی ضربه و شکل پذیری می گردد.

ورق ST52، ST52-3N-S355J2G3-S355JR

کاربرد ورق آلیاژی st52 در سازه های مقاوم مانند جرثقیل ها، پل ها، سازه های بلند مرتبه و … می باشد.

فروش ورق st52 :

این ورق سیاه با دارا بودن مقادیر قابل توجه از عناصر سیلیسیم و منگنز نسبت به ورق های ST37 و ST44 از خواص مقاومت در برابر پیچش و خمش، تحمل وزن و خاصیت ارتجاعی برخوردار است.

ورق سیاه st52 دارای حدود:

۰٫۲ درصد کربن
۰٫۵۵ درصد سیلیس
۱٫۶ درصد منگنز
می باشد که خاصیت مقاومت به خمش و خواص ارتجاعی خود را مديون عنصر Mn است.

موارد مصرف ورق st52

از  ورق st52 با عنوان ورق های زیر بنایی صنعت نام برده می شود . دلیل آن هم به خاطر طیف وسیع مصرف آنها در صنایع مادر و بالا دستی می باشد .

همیشه استفاده از فولادهای آلیاژی به دلیل رسیدن به مقاومت بالاتر با حجم پایین است . فولاد های آلیاژی با کاهش حجم مصرف فولاد پروژه و همچنین کاهش سطح مقطع سازه نقش بسزایی در کاهش هزینه و بازده سازه داشته است.

در عملیات جوشکاری به دلیل حرارت بالای ایجاد شده مقاومت فولاد کاهش می یابد  . ورق هاي st52  بعد از عملیات جوشکاری و فرم دهی می توانند مقاومت قابل قبولی را در تست ها نشان دهند.

این نوع ورق ها که در ابعاد 1500 * 6000 میلی متر و 2000* 6000 میلی متر عرضه می گردد در ایران توسط شرکت های فولاد مبارکه و اکسین و در نوع وارداتی آن از کشور های ژاپن ، کره ، هند ، چین ، روسیه و آلمان وارد می گردد.


تفاوت ورق سیاهst37 و ورق st52

فولاد ساختمانی که به طور عمده در صنعت ساختمان استفاده می شود فولاد st37 است. دلیل استفاده بی شمار از این فولاد نیز جوش پذیری و خواص مکانیکی مناسب می باشد. با این حال در برخی از موارد فولاد  st52 نیز به جای این نوع محصول در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

 این در حالی است که قیمت ورق st37 با قیمت ورق st52 تفاوت چندانی ندارد. هرچند استفاده ازst52 به جای st37 معمولا سبب کاهش وزن فولاد مصرفی ساختمان می گردد.

 به طور کلی ورق st52 دارای شکل ذیری کمتری نسبت به ورق st37  می باشد. دلیل این امر نیز میزان کربن بالا در فولاد مصرفی است. وزن مخصوص این فولادها یکسان بوده ولی از لحاظ استحکام ورقهاي st52 به دلیل وجود عناصر آلیاژی دارای مقاومت بیشتری می باشند.

ویژگی ورق st52

ورق ST52 به علت کاربرد فراوان در صنایع اصلی و بالا دستی جزو ورق های ساختاری و زیربنایی می باشد. ورق ST52 از انواع ورق های  سياه بوده که به دلیل اضافه شدن عناصر سیلسیوم و منگنز نسبت به سایر ورق های آلیاژی در برابر پیچش و خمش مقاوم تر می باشد.

این ورق دارای خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن می باشد. خاصیت ارتجاعی آن به دلیل داشتن عنصر منگنز می باشد. همچنین این ورق دارای ۰٫۲ درصد کربن و ۰٫۵۵ درصد سیلسیوم و ۱٫۶ درصد منگنز می باشد. جهت اطلاعات بیشتر مقاله ورق st52 را مشاهده کنید. در ادامه به معرفی ورق st52 می پردازیم:مشخصات آن شامل مقاوم بودن این نوع ورق آلیاژِی در مقابل پیچش و خمش می باشد.

همچنین دارا بودن خاصیت ارتجاعی و تحمل کردن وزن از دیگر ویژگی های این ورق می باشد. از آنجا که ورق st52 در صنایع مادر کاربرد زیادی دارد به آن ورق زیربنایی صنعت نیز گفته می شود.

کارآيي ورق st52

به كار آمدن ورق st52 در صنایع مادر و بالا دستی به طور گسترده باعث شده است که با نام ورق ساختاری و زیربنایی شناخته شود. برخی از کاربردهای آن شامل موارد زیر است:

 • صنایع ساختمان سازی
 • صنایع پتروشیمی
 • صنایع سد سازی
 • تانکرسازی
 • خودروسازی
 • سوله

ترکیبات شیمیایی ورق st52

 • گوگرد: ۰٫۰۲۵
 • فسفر: ۱٫۶
 • منگنز: ۰٫۳
 • سیلیسوم: ۰٫۵۵
 • کربن: ۰٫۲۴
 • S355 – یک فولاد مفید ساختاری با حداقل استحکام کششی ۳۵۵ N / mm² است. 
 • S355 به طور گسترده ای در مهندسی ساخت و ساز و صنایع مهم صنایع تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد،
 • S355 عملکرد و مقاومت کششی را ارائه می دهد و با انواع درمان ها و گزینه های تست تامین می شود تا اطمینان حاصل شود که فولاد قابل استفاده در پروژه های مختلف شما می باشد.

نام گذاری ورق st52 بر اساس استانداردهای مختلف

مقایسه رده‌های فولادکشورگرید
DIN17100ST52-3آلمانST52
ASTM A572Gr50امریکا
EN 10025S355 J2G3اروپا
JIS G3106SM490ژاپن
 •  

تفاوت فولاد st37 با فولاد st52

مشخصات مهم فولاد که آن را نسبت به سایر مصالح ساختمانی ممتاز ساخته است مقاومت زیاد، شکل پذیری ویکسان بودن مقاومت آن در فشار و کشش می باشد.

در کنار مزایای فوق فراوانی معادن سنگ آهن نیز از عوامل موثر در عمومیت یافتن مصرف فولاد می باشد. مهم ترین ویژگی رفتاری فولاد، نمودار تنش کرنش آن تحت آزمایش کشش می باشد که از روی این نمودار تنش تسلیم یا جاری شدن فولادبدست می آید.

ورق سیاه ST37  چیست؟

قبل از پرداختن به تفاوت بین ورق فولاد ST37 و ST52 به معرفی هر یک از این استانداردها و بررسی خواص مکانیکی و کاربردهای آن‌ها خواهیم پرداخت.

ورق سیاه ST37 یک نوع ورق فولاد آلیاژی کم کربن است که با عنوان فولاد نرم هم شناخته می‌شود. ورق گرم ST37  به دلیل استحکام بالا و جوش‌پذیری خوبی که دارد در صنایع ساختمان سازی و ساخت مقاطع فولادی مانند تیرآهن، نبشی، ناودانی و … کاربرد بسیاری است.

ورق سیاه ST37  چیست؟
ورق سیاه ST37 

آنالیز ترکیب شیمیایی ورق ST37

آنالیز ترکیب شیمیایی ورق گرم فولاد ST37 نشان می دهد که این ورق شامل کربن، فسفر، گوگرد، سیلیس، منیزیم، نیتروژن و آهن پایه است که در جدول زیر به‌صورت درصد آمده است.

کربنکرومگوگردفسفرسیلیسیوممنگنزنیکلآهن
۰/۰۷ تا ۰/۱۴۰/۱۵۰/۰۴۰/۰۳۵۰/۱۷ تا ۰/۳۷۰/۳۵ تا ۰/۶۵۰/۰۰۸پایه

ترکیب شیمیایی ورق ST37 

مشخصات و خواص فیزیکی و مکانیکی ورق سیاه  ST37

چگالی و ورق سیاه ST37 برابر با ۷/۸۵ گرم بر سانتیمتر مکعب و نقطه ذوب ۱۴۶۰ تا ۱۴۲۰ درجه سانتیگراد است. همچنین ورق گرم ST37 با عدد سختی برینل ۱۲۰، استحکام تسلیمی برابر با ۲۲۷ مگاپاسکال و استحکام کششی برابر با ۳۶۰ تا ۵۱۰  مگاپاسکال دارد. در جدول زیر مشخصات ورق فولاد ST37 آورده شده است. 

چگالی (گرم بر سانتیمتر مکعب)نقطه ذوب (درجه سانتیگراد)سختی (برینل)استحکام تسلیمی (مگاپاسکال)استحکام کششی(مگاپاسکال)
۷/۸۵۱۴۲۰ تا ۱۴۶۰۱۲۰۲۲۷۳۶۰ تا ۵۱۰

جدول مشخصات فیزیکی و مکانیکی ورق سیاه  ST37

کاربرد ورق فولاد سیاه ST37

ورق گرم ST37 به ورق سیاه معمولی هم شهرت دارد و از اصلی‌ترین کاربردهای آن می‌توان به مواردی که در زیر آمده است، اشاره کرد.

 • صفحه ستون ساختمان
 • ساخت لوازم‌خانگی مثل آبگرم کن، پکیج، فن‌کوئل و …
 • شاسی، بدنه و رینگ‌های خودرو
 • دستگاه‌ها و خط تولیدهای صنعتی
 • تجهیزات کشاورزی
 • مخازن نفت و گاز و صنایع پتروشیمی
 • صنایع فلزی سنگین
 • کشتی‌سازی
 • تانکر سازی
 • سدسازی
 • سوله سازی
 • پل‌سازی
 • ساخت در و پنجره
 • ساخت حفاظ و نرده

مزایا

از مزایای ورق گرم ST37 می‌توان به وزن پایین، جوش‌پذیری عالی، انعطاف‌پذیری بالا، استحکام کششی و فشاری بالا و قیمت مناسب اشاره کرد. این ویژگی‌ها این ورق را به گزینه‌ای مناسب برای مصارف مختلف در بازار آهن‌آلات تبدیل کرده است.

معایب

ورق گرم ST37 مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون پایینی داشته و به همین دلیل آن را با رنگ‌آمیزی یا روش گالوانیزاسیون پوشش می‌دهند و بدین ترتیب می‌توان به این ورق را به انواع پوشش‌دار تبدیل کرد.

استاندارد تولید ورق سیاه ST37

تولید ورق ST37 طبق استانداردهای EN:S235JR، ASTM:A283C، UNI:FE360B، JIS:SS400 DIN:17100  انجام می‌شود.

ابعاد ورق‌های سیاه ST37

ورق گرم ST37 به دو صورت رول و شیت (برش خورده) تولید می‌شود. ابعاد ورق‌های ST37 برش خورده معمولاً ۲ در ۱، ۲/۵ در ۱/۲۵، ۶ در ۱/۵، ۶ در ۲، و ۱۲ در ۲ متر است.

رول آن ها نیز در عرض‌های ۱۰۰، ۱۲۵ و ۱۵۰ سانتیمتری عرضه می‌شود. ضخامت این ورق‌ها ۱۰۰ – ۱/۸ میلیمتر است که پرمصرف‌ترین آن ها ضخامت ۲ میلیمتری دارد.

ابعاد ورق‌های سیاه ST37  شیت (متر)ابعاد ورق‌های سیاه ST37  رول شده (سانتی‌متر)
۱ در ۲۱۰۰
۲/۵ در ۲/۵
۱/۵ در ۶۱۲۵
۲ در ۶
۲ در ۱۲۱۵۰

ابعاد ورق‌های سیاه ST37

ورق فولاد سیاه ST52  چیست؟

ورق فولاد ST52 به ورق پر مقاومت یا فولاد کم آلیاژ ۱/۰۵۷۰ نیز معروف است و معمولاً در مصارفی استفاده می‌شود که نیاز به استاندارد بالایی است.

این ورق قابلیت جوشکاری به تمامی مقاطع فولاد کم کربن را دارد. میزان بالای عنصر منگنز در این ورق سیاه گرم باعث افزایش مقاومت به ضربه، مقاومت به سایش و شکل پذیری فولاد می‌شود.

همچنین برخی از ورق‌های سیاه ST52 نرمالایز هستند که این ویژگی، در طی عملیات حرارتی به‌منظور بهبود خواص مکانیکی فولاد مانند استحکام، سختی و انعطاف‌پذیری انجام می‌شود.

ورق فولاد سیاه ST52  چیست؟
ورق فولاد سیاه ST52 

آنالیز ترکیب شیمیایی ورق گرم  ST52

آنالیز ترکیب شیمیایی ورق گرم ST52 هم نشان می دهد که بدون در نظر گرفتن آهن شامل کربن، فسفر، گوگرد، کروم، مولیبدن، منگنز، سیلیسیم و نیکل است.

کربنکرومگوگردفسفرسیلسیوممولیبدنمنگنزنیکلآهن
۰/۱۷ تا ۰/۲۰۰/۰۳۰۰/۰۴۰/۰۲۵۰/۰۱۵۱/۴۰ تا ۱/۶۰۰/۵۵ تا ۰/۳۰۰/۰۰۸پایه

ترکیب شیمیایی ورق گرم  ST52 

مشخصات و خواص فیزیکی و مکانیکی ورق سیاه  ST52

چگالی ورق سیاه ST52 7/80 گرم بر سانتیمتر مکعب و نقطه ذوب آن بین ۱۴۶۰ تا ۱۴۲۰ درجه سانتیگراد است. همچنین استحکام تسلیمی ورق ST52 نیز ۳۵۵ مگاپاسکال و استحکام کششی آن بین ۶۳۰ تا ۴۹۰ مگاپاسکال است. در جدول زیر مشخصات ورق فولاد ST52 آورده شده است.

چگالی(گرم بر سانتیمتر مکعب)نقطه ذوب(درجه سانتیگراد)استحکام تسلیمی(مگاپاسکال)استحکام کششی(مگاپاسکال)
۷/۸۰۱۴۲۰ تا ۱۴۶۰۳۵۵۴۹۰ تا ۶۳۰

جدول مشخصات فیزیکی و مکانیکی ورق سیاه  ST52

کاربرد ورق سیاه ST52

از عمده‌ترین کاربردهای ورق گرم ST52 که در بازار تحت عنوان ورق صنعتی هم شناخته می‌شود، می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • ساخت ریل‌ها
 • ساخت تسمه و چهار پهلو
 • ساخت جرثقیل
 • پل‌سازی
 • سد سازی
 • راه‌سازی
 • شاسی ماشین‌آلات سنگین
 • دیواره قطعات صنعتی و مخازن

مزایای فولاد ST52

از مزایای ورق گرم ST52 می‌توان به موارد همچون مقاومت خمشی و پیچشی بالا، تحمل وزن بالا، سختی و مقاومت سایشی بالا، مقاومت به ضربه بالا، هدایت الکتریکی بالا، مقاومت خوب در برابر خوردگی و اکسیداسیون، قابلیت ماشین‌کاری و پرس‌کاری بالا، نقطه جوش بالا و انعطاف‌پذیری مناسب اشاره کرد.

معایب فولاد ST52

از معایب ورق گرم ST52 نیز می‌توان به لزوم انجام تست اولتراسونیک قبل از استفاده و هزینه اضافی ناشی از انجام آن اشاره کرد. این تست به‌وسیله امواج فرابنفش، عیوب سطحی و زیرسطحی ورق را که می‌توانند شامل ترک، خلل و فرج و حفرات انقباضی باشند، آشکار می‌کند.

استاندارد تولید ورق سیاه  ST52

تولید ورق سیاه ST52 هم طبق استانداردهای EN:10025، ASTM:A572، JIS:G3106  و DIN:17100  صورت می‌گیرد.

ابعاد ورق‌های سیاه ST52

ورق گرم ST52 معمولاً در ابعاد ۶ در ۱/۵ و ۶ در ۲ متری و ضخامت ۱۵۰ – ۸ میلیمتری عرضه می‌شود.

انواع گرید ورق سیاه  ST52

ورق سیاه ST52 در گریدهای  ST52-1، ST52-2  و ST52-3 تولید می‌شود. گرید ۱ ورق‌های سیاه که معمولاً هم نوشته نمی‌شود، در مصارف عمومی کاربرد دارد. گرید ۲ در مصارف مهم و گرید ۳ در جاهایی که کیفیت بالایی نیاز داریم، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متداول‌ترین گرید ورق سیاه ST52 در بازار ایران، گرید ST52-3 است. این گرید از ورق گرم ST52 به‌صورت تقریبی کمتر از ۰/۲۲ درصد کربن، کمتر از ۰/۵۵ درصد سیلیسیم، کمتر از ۱/۶ درصد منگنز، کمتر از ۰/۰۲۵ درصد فسفر، کمتر از ۰/۰۲۵ درصد گوگرد، کمتر از ۰/۰۵ درصد وانادیم، کمتر از ۰/۰۳ درصد نیوبیم و کمتر از ۰/۰۳ درصد تیتانیوم دارد.

تفاوت اصلی ورق سیاه ST37 و  ST52 چیست؟

تفاوت اصلی ورق سیاه ST37 و  ST52 چیست؟

در ادامه به تفاوت و فرق اصلی میان دو نوع ورق فولاد ST37 و  ST52 پرداخته شده است.

 • ورق سیاه ST37 کربن کمتر و در نتیجه جوش‌پذیری بهتری نسبت به ورق سیاه ST52 دارد.
 • ورق سیاه ST52 وزن کمتری از ورق سیاه ST 37 دارد و به همین دلیل در برخی از کاربردها استفاده از ورق سیاه ST52 نسبت به ورق سیاه ST37 ارجحیت دارد.
 • ورق سیاه ST52 کربن بیشتر و در نتیجه سختی بیشتری نسبت به ورق‌های گرم ST37 دارد و به همین دلیل انعطاف‌پذیری ورق سیاه ST52 کمتر از ورق گرم ST37 است.
 • بیشترین کاربرد ورق سیاه ST37 ساختمانی و بیشترین کاربرد ورق سیاه ST52 صنعتی است.
 • ورق سیاه ST52 به‌واسطه کربن و عناصر آلیاژی بیشتر خود نسبت به ورق ST37، دارای مقاومت و استحکام بالاتری است.
 • جوش‌پذیری ورق‌های ساختمانی با درصد کربن موجود در آن ها رابطه معکوس دارد؛ بنابراین ورق گرم ST37 که کربن کمتری نسبت به ورق گرم ST52 دارد، جوش‌پذیری نسبتاً بالاتری هم دارد.

مدول الاستیسیته فولاد st37 و st52 چگونه محاسبه می شود؟

در خصوص مدول الاستیسیته فولاد st37 و st52 باید عنوان کرد که وزن مخصوص کلیه فولادهای ساختمانی یکسان است و فرقی بین st37 و st52 ندارد.

اما در مورد مدول الاستیسیته در واقعیت اختلاف وجود دارد ولی در طراحی از این اختلاف چشم پوشی میکنند و همان مدول الاستیسیته فولادهای st37 را در نظر میگیرند ولی در واقعیت برای بدست آوردن مدول الاستیسیته فولادهای st52 از روی نمودار تنش کرنش و با استفاده از قاعده کرنش ۰٫۰۲ و یا روش افست میتوانیم مقدار مدول الاستیسیته دقیق این نوع فولادها را محاسبه کنیم.

مدول الاسیسیته فولاد های St52 معمولا از روی نمودار تنش کرنش فولاد به دست می آید و در فولادهای پر مقاومت معمولا نقطه تنش تسلیم Fy مشخص نیست و باید از روشهای مختلفی مانند افست برای تعیین Fy اقدام کرد و بر کرنش متناظر آن تقسیم کرد تا شیب قسمت تقریبا خطی که همون الاسیسیته است به دست آید.

تنش تسلیم st 37 برابر ۲۴۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش نهایی آن برابر ۳۷۰۰ کیلوگرم بر سانتی مترمربع و تنش تسلیم st 52 برابر ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش نهایی آن برابر ۵۲۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

تفاوت ورق ST52 و ST37 از نظر قیمت

به طور کلی تفاوت اندکی میان قیمت دو ورق فولاد ST52 و ST37 وجود دارد. از طرفی هم ورق ST52 معمولا موجب کاهش وزن فولاد مصرفی می شود و میتواند مقرون به صرفه باشد.

وجود هر عنصری در فولاد تاثیرات خاص خودش را دارد :

۱ : کربن : با افزودن کربن به فولاد ، مقاومت فولاد تا به مقدار مشخص زیاد می شود ، ولی فولاد شکننده و ترد و مقاومتش در مقابل بارهای دینامیکی کم میشود .

۲ : منگنز : افزودن منگنز مقاومت فولاد در مقابل ضربه و سایش را زیاد میکند و شکل پذیری فولاد را هم افزایش می دهد .

۳ : سیلیسیوم : افزایش این عنصر ، مقاومت فولاد در مقابل خوردگی را افزایش می دهد .

۴ : نیکل و مس : شکل پذیری فولاد را افزایش میدهند .   فولاد کربن دار به فولادی اطلاق می شود که علاوه بر آهن، دارای کربن و آلیاژهای مختلف به قرار ذیل باشد.

 حداکثر درصد : کربن: ۱/۷، منگنز: ۱/۶۵ ، سیلیکن: ۰/۶ ، مس ۰/۶   فولادهای کربن دار حد فاصل آهن خالص (صفر % کربن) و چدن ( ۱/۷% کربن ) برحسب درصد کربن به قرار ذیل دسته بندی می شوند : فولاد کم کربن : مقدار آن کم تر از ۰/۱۵ درصد.

فولاد با کربن ملایم : مقدار آن حدود ۰/۱۵ الی۰/۲۹ درصد. فولاد با کربن متوسط : مقدار آن حدود ۰/۳۰ الی ۰/۵۹ درصد. فولاد با کربن زیاد : مقدار آن حدود ۰/۶۰الی ۱/۷درصد.

نکته ۱ : افزایش درصد کربن باعث افزایش تنش تسلیم، کاهش شکل پذیری و مشکلات در جوش پذیری می شود.

نکته ۲ : در صورتیکه مقدار کربن از ۳ درصد تجاوز نماید عمل جوشکاری پر خرج شده و احتیاج به پیش گرمایش، پس گرمایش و الکترودهای خاص خواهد بود

فولاد کربن دار به فولادی اطلاق می شود که علاوه بر آهن، حداکثر درصد کربن و آلیاژهای مختلف آن به قرار ذیل باشد.

کربن ۱/۷، منگنز ۱/۶۵ ، سیلیکن ۰/۶ درصد ، مس ۰/۶ درصدکربن و منگنز

عناصر اصلی افزایش مقاومت نسبت به آهن خالص می باشند.

فولادهای کربن دار حد فاصل آهن خالص (صفر درصد کربن) و چدن ( ۱/۷درصد کربن ) برحسب درصد کربن شامل:

فولاد کم کربن: مقدار آن کم تر از ۰/۱۵ درصد.
فولاد با کربن ملایم: مقدار آن حدود ۰/۱۵ الی ۰/۲۹ درصد.
فولاد با کربن متوسط: مقدار آن حدود ۰/۳ الی ۰/۵۹ درصد.
فولاد با کربن زیاد: مقدار آن حدود ۰/۶ الی ۱/۷ درصد.
با توجه به توضیحات فوق فولادهای ساخته شده و قابل مصرف در صنعت عبارتند از:

فولاد نرمه (فولاد ساختمانی):این فولاد در رده فولاد با کربن ملایم قرار دارد. این نوع فولاد دارای پله تسلیم مشخص بوده و پروفیل های ساختمانی براساس آن ساخته شده اند.

نکته ۱: افزایش درصد کربن باعث افزایش تنش تسلیم، کاهش شکل پذیری و مشکلات در جوش پذیری می شود.

نکته ۲ : در صورتیکه مقدار کربن از ۳ درصد تجاوز نماید عمل جوشکاری پر خرج شده و احتیاج به پیش گرمایش، پس گرمایش و الکترودهای خاص خواهد بود.

فولادهای پرمقاومت کم آلیاژ:این فولادها با افزایش مقادیر ناچیزی آلیاژ نظیر کروم، کلمبیم، مس، منگنز، نیکل و … به فولادهای کربن دار بدست می آید.

افزایش آلیاژهای فوق باعث ریزتر شدن ساختمان بلوری آهن و در نتیجه افزایش مقاومت آن می شود.این نوع فولادها مانند فولاد نرمه دارای پله تسلیم مشخص بوده و به راحتی جوشکاری می شوند.

فولادهای پیچبرای ساخت پیچ از فولادهایی با مقاومت نهایی بین ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کیلوگرم برسانتی متر مربع استفاده می شود.فولاد ساختمانی با علامت st 37 شناخته می شود.

عدد پس از حروف st بیانگر تنش نهایی فولاد بر حسب (کیلوگرم بر میلیمترمربع) میباشند،یعنی فولاد st 37 دارای تنش نهایی ۳۷۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

تنش تسلیم st 37 برابر ۲۴۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش نهایی آن برابر ۳۷۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع تنش تسلیم st52 برابر ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش نهایی آن برابر ۵۲۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع

تسمه ST52 – استاندارد ۱٫۰۵۷۰ – تسمه ST37 – تسمه ST44 تسمه ST52 از تسمه های ساختاری و زیربنایی است که در بخش های وسیعی از صنایع مختلف به کار گرفته می شود.

تسمه ST52 با دارا بودن مقادیر قابل توجه از عناصر سیلیسیم و منگنز نسبت به تسمه های ST37 و ST44 از خواص مقاومت در برابر پیچش و خمش، تحمل وزن و خاصیت ارتجاعی بیشتری برخوردار است.

ST52 با عنوان کامل ST52-3N به مشتریان ارائه می گردد که حرف N، از واژه Normalized گرفته شده است.تسمه سیاه ST52 دارای حدود ۰٫۲ درصد کربن، ۰٫۵۵ درصد سیلیسیم و ۱٫۶ درصد منگنز می باشد که خاصیت مقاومت به خمش و خواص ارتجاعی خود را مرهون عنصر منگنز(Mn) است.تسمه ST52 هم چنین دارای قابلیت جوشکاری، شکل دهی و ماشین کاری بالا است.

ST52 به صورت مقاطع دیگری همچون چهارپهلو نیز قابل عرضه است.این تسمه در ضخامت های کمتر از ۴۰ میلیمتر، دارای تاب ارتجاعی حدود ۳۵۰ و توان کششی کمینه ۴۹۰ و بیشینه ۶۸۰ نیوتن بر میلی متر مربع می باشد.

کاربرد تسمه ST52

از تسمه ST52 برای ساخت ریل، شاسی ماشین آلات سنگین ، دیواره قطعات صنعتی و موارد مشابه استفاده می شود.

به منظور ساخت اسکلت فلزی، سازه و پل‌های فلزی می‌تواند با توجه به استحکام بالاتر جایگزین نبشی St37ونبشی St44 با ضخامت کمتر گردد.

لذا با توجه به وزن کمتر و استحکام بالاتر، به لحاظ کیفیت و صرفه اقتصادی در مقایسه بانبشی St37مناسب‌تر است و از عملیات حرارتی(کوئنچ و تمپر) برخوردار می‌باشد که در مصارف سایشی و در ساخت قطعات خودرو و ماشین‌سازی نیز به کار می‌رود.

معیار عملکرد ساختاری S355 (S) دارای حداکثر مقاومت ۳۵۵ N / mm²m می باشد، نام JR تایید می کند که پیوند یوستئل با تست نفوذ طولی Chary V-Notch در دمای ۲۷JJJ قرار گرفته است. سایر نامگذاری های چارپای شامل J0، J2 و K2 می باشد. 

 • نماد JR 20 آزمایش ضربه 
 • J0 سیببول ۰ آزمون اثر دما 
 • آزمون J2 نماد -۲۰ دما آزمون ضربه 
 1. در خرید این نوع ورق ها حتما باید به نرمالایز بودن و استاندارد بودن کالا توجه داشت.
 2. داشتن تست UTبرای ورق های بالای ضخامت ۵۰ میلی متر الزامیست.
 3. عموما در انتهای نام ورق های ST52-3N که به مشتریان عرضه می گردد حرف N از واژه Normalized گرفته شده است.

همچنین توجه داشته باشید که این نوع ورق ها عموما قبل از استفاده توسط دستگاه UT تست می گردد این نوع تست که تست التراسونیک نام دارد توسط امواج صوت با فرکانس بالا در قطعه مورد تست هدایت شده و عیوب سطحی و زیر سطحی را آشکار می کند.

این عیوب شامل ترک ها ، تورق ها ، عیوب انقباضی ، حفره ها ، ترکیدگی ها ، پوسته شدگی ، خلل و فرج و پیوستگی ناقضکه هر کدام از آنها باعث رد شدن این ورق ها در تست می گردد .

ورق ST52 نوعی ورق سياه آلیاژی بوده که در صنعت کاربرد فراوانی دارد. این ورق یک فولاد ساختاری با مقاومت بالا است که می تواند به راحتی به سایر فولادهای قابل جوشکاری، جوش داده شود.

ورق ST52 با دارا بودن مقادیر قابل توجهی عناصر سیلیسیم و منگنز نسبت به ورق هایst37 و st52 از خواص مقاومت در برابر پیچش و خمش ، خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن بیشتری برخوردار است.

St به معنی یک ساختار فولاد کربنی کلی است (که این یعنی کربن ساده به جای آلیاژ کم) ، که برای عملیات حرارتی در نظر گرفته نمی شود (به غیر از عملیات حرارتی که به طور طبیعی در هنگام خنک شدن از عملیات نورد گرم اتفاق می افتد).

و ۵۲ به معنی حداقل استحکام کششی ۵۲ کیلوگرم در هر میلیمتر مربع است. در واحدهای SI ، این عدد ۵۱۰ مگاپاسکال است.

به طورمثال ورق ST44 به این معناست که این فولاد حاوی ۴۴ کیلوگرم استحکام کششی در ۱ میلی متر مربع است. عددی که بعد از ۵۲ قرار میگیرد و بوسیله یک خط تیره از آن جدا می شود ، نشان دهنده درجه کیفیت آن فولاد است

به طور مثال ورق st52-3 نشان دهنده فولاد ساختمانی با استحکام کششی ۵۲۰ نیوتن بر میلی متر مربع و با درجه کیفیت ۳ می باشد.

ورق st52 +n ut

تستut

تست التراسونیک UT یکی از متــــداولترین روشهای تست غیر مخرب NDT  میباشد و به علت کاربرد فراوان جایگاه ویژه ایی در بین سایر تست های غیر مخرب دارد .

تست التراسونیک UT مبتنی بر امواج فراصوت است این امواج که توسط مبدل تولید میشوند از محدوده شنوایی ما که بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرترز است خارج است ،

این امواج که توسط مبدل تولید میشوند به درون قطعه فرستاده میشود و سپس منعکس میشود و بدین صورت میتوان عیوب سطحی و زیر سطحی درون قطعه را مشاهده کرد .

کاربرد تست التراسونیک UT

تست التراسونیک UT روشی غیرمخرب است که در آن امواج فراصوت به طرف قطعه فرستاده شده و بدین ترتیب عیوب سطحی و زیرسطحی ماده  مشخص میشود .

و مکانیزم عملکرد آن به این صورت است که سرعت صوت در مواد مختلف متفاوت است لذا به تغیر سرعت صوت در قطعه به عیب درون آن پی خواهیم برد .

امروزه تست التراسونیک UT به دلیل قدرت نفوذ بالای امواج فراصوتی، و حساسیت بالای تجهیزات مربوط به آن، هزینه های نسبتا پایین و سرعت عمل مناسب در کنترل کیفیت محصولات فرآیند های تولید مانند قبیل کشش، نورد، فورجینگ یا آهنگری و کستروژن دارای محبوبیت فروان است

یکی دیگر از کابردهای تست التراسونیک UT در تشخیص عیوب جوش است که نسبت به سایر کاربردهای تست UT متداول تر است .

مزایای تست UT

 • تشخیص عیوب سطحی و زیر سطحی
 • ضخامت سنجی به منظور بررسی میزان خوردگی، سایش و …
 • اندازه گیری خواص مواد از جمله سرعت صوت در ماده، مدول الاستیک و…
 • عیوبی با اندازه حداقل انداره ۰.۱ میلیمتر قابل ارزیابی است.
 • تشخیص ترک های خستگی در قطعات که در اثر بار دینامیکی به وجود می‌آید .  

معایب تست UT

 • لزوم دسترسی پروب به سطح قطعه کار 
 • نیاز به کارشناس ماهر و آموزش دیده
 • عدم امکان در بازرسی قطعات نازک
 • تداخل و ایجاد مشکل در بازرسی قطعات چند لایه کامپوزیتی

ورق ST44

ورق ST44 نیز مانند ورق st52 نوعی ورق سیاه آلیاژی بوده که بدلیل قابلیت جوشکاری خوب وویژگیهای مکانیکی عالی که دارد در صنعت ساختمان استفاده های فراوانی از آن میشود.

تنها تفاوت ورق ST44 با ST52 در مقدار محتوای کربن آن است و از آنجاییکه مقدار کربن ورق ST44 کمتر از ورق سیاه ST52 است، پس در نتیجه از مقدار کشش کمتری هم نسبت به این ورق برخوردار است، بنابراین بدیهی است در مواردی که کشش زیاد مورد نیاز باشد، ورق ST52  بیشتر از ورق ST44 مورد توجه قرار بگیرد.

از دیگر مشخصات ورق ST۵۲ می توان به وزن کمتری که نسبت به دیگر ورق های فولادی دارد اشاره کرد و به دلیل داشتن درصد کربن پایین احتمال خرابی و شکستگی آن در حین کار کم است.

این ورق سیاه که با نام کامل St52-3N و استاندارد ۱٫۰۵۷۰ هم شناخته شده است، به صورت مقاطع دیگر مانند تسمه ، ميلگرد و چهارپهلو نیز تولید و قابل عرضه می باشد. از آنجا که ورق ST۵۲ در صنایع مادر کاربرد زیادی دارد به آن ورق زیربنایی صنعت نیز گفته می شود.

 1. در خرید این نوع ورق ها حتما باید به نرمالایز بودن و استاندارد بودن کالا توجه داشت.
 2. داشتن تست UTبرای ورق های بالای ضخامت ۵۰ میلی متر الزامیست.
 3. عموما در انتهای نام ورق های ST52-3N که به مشتریان عرضه می گردد حرف N از واژه Normalized گرفته شده است.

همچنین توجه داشته باشید که این نوع ورق ها عموما قبل از استفاده توسط دستگاه UT تست می گردد این نوع تست که تست التراسونیک نام دارد توسط امواج صوت با فرکانس بالا در قطعه مورد تست هدایت شده و عیوب سطحی و زیر سطحی را آشکار می کند.

این عیوب شامل ترک ها ، تورق ها ، عیوب انقباضی ، حفره ها ، ترکیدگی ها ، پوسته شدگی ، خلل و فرج و پیوستگی ناقضکه هر کدام از آنها باعث رد شدن این ورق ها در تست می گردد .

فولاد امين نمایندگی فروش ورق st52 در ایران است و انواع ورق های ST52 را با استانداردهای کامل و انجام تست توسط دستگاه UT را با کمترین قیمت و بهترین کیفیت عرضه ميكند

ورق st52 به علت کاربرد فراوان در صنایع مادر و بالا دستی جزو ورق های ساختاری و زیربنایی می باشد.

ورق st52 از انواع ورق های سیاه می باشد که به دلیل اضافه شدن عناصر سیلسیوم و منگنز نسبت به سایر ورق های آلیاژی در برابر پیچش و خمش مقاوم می باشد.

ورق st52 دارای خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن می باشد. خاصیت ارتجاعی ورق st52 به دلیل داشتن عنصر منگنز می باشد.

ورق st52 دارای ۰٫۲ درصد کربن و ۰٫۵۵ درصد سیلسیوم و ۱٫۶ درصد منگنز می باشد.فولادهای مشهور و پر کاربرد St 52 ،St 44 ،St 37 و St 60 جزء فولادهای ساختمانی معمولی یا فولادهای ساخت و ساز غیر آلیاژی هستند.

فولادهای ساختمانی معمولی در گروه فولادهای نرم (mild steel) با کربن کمتر از ۰٫۲۵ درصد (فولادهای کم کربن) قرار می گیرند و دارای خواص شکل پذیری سرد، جوشکاری و برشکاری عالی هستند.

این فولادها در شکل های مختلف از جمله ورق، میلگرد، تیرآهن، نبشی و انواع لوله تولید می شوند. برای این گروه از فولادها، به جز عملیات تنش گیری و نرماله کردن، عملیات حرارتی دیگری پیش بینی نشده است. کاربرد اصلی آن ها ساخت اسکلت و سازه های فلزی، انواع قطعات و ماشین آلات، اجزای ماشین، کشتی سازی و … می باشد.

به طور معمول، این فولادها به صورت محصول نهایی و تحت فرایندهای شکل دهی، برش و جوشکاری استفاده می شوند. به این فولادها در صنعت، فولاد نرمه معمولی هم می گویند و از پر مصرف ترین آلیاژهای فلزی هستند.

به دلیل خواص شکل پذیری، برشکاری و جوشکاری عالی و خواص مکانیکی و قیمت مناسب این فولادها، آن ها بیشترین استفاده را به عنوان مصالح ساختمانی در ساخت و ساز سازه ها و اسکلت های فلزی بناها و ساختمان ها، پل ها، سازه های شهری و غیره دارند. بیشترین مصرف این فولادها نیز همین کاربری است.

 شاید شما هم با این پرسش مواجه شده اید یا برایتان این پرسش مطرح شده است که مفهوم نامگذاری St 52 ،St 44 ،St 37 و St 60 بر این فولادها چیست. بهتر است سوال را به این صورت مطرح کنیم که آیا عدد ۳۷ پس از St واجد معنای خاصی است؟ اگر پاسخ مثبت است پس به چه معناست و اشاره به چه چیزی دارد؟

برای پاسخ به این پرسش باید گفت نامگذاری St 52 ،St 44 ،St 37 و St 60 بر روی گروهی از فولادهای ساختمانی طبق استاندارد DIN 17006 انجام گرفته است. البته بد نیست بدانید که این استاندارد اکنون منسوخ شده و استاندارد دیگری (DIN EN 10027-1) جایگزین آن شده است.

علیرغم منسوخ شدن استاندارد DIN 17006 و عدم استفاده از نامگذاری هایی مثل  St 52 ،St 44 ،St 37 و St 60 در صنعت آلمان و کشورهای اروپایی و جایگزینی این نام ها با نام های دیگر طبق DIN EN 10027-1، در صنعت ایران استفاده از نام های قدیمی و منسوخ شده ی St 52 ،St 44 ،St 37 و St 60 هنوز هم که هنوز است، عمومیت و کاربرد گسترده ای دارد!

 با این توضیح برگردیم به پرسش خودمان، طبق  DIN 17006، عدد پس از St معرف استحکام کششی نهایی فولاد بر حسب Kg/mm2 است.

برای مثال St 37 معرف فولادی است که استحکام کششی نهایی آن برابر با ۳۷ در واحد  Kg/mm2 است یا  St 52 معرف فولادی است که استحکام کششی نهایی آن برابر با ۵۲ در واحد  Kg/mm2 است. با ضرب کردن این اعداد در ۹٫۸۱ مقدار استحکام نهایی فولاد بر حسب N/mm2 یا MPa به دست می آید. به عنوان مثال، استحکام کششی نهایی فولاد St 37 برابر  Kg/mm2  37 یا حدود MPa 362 است.

احتمالاً شما هم با این موضوع برخورد داشته اید که در برخی موارد از اعداد ۱ تا ۳ پس از St 52 ،St 44 ،St 37 و یا St 60  استفاده می شود. این اعداد به چه مفهوم هستند؟ این سوال شاید برای شما هم پیش آمده باشد.

در واقع سوال اینست که St 44-2 ،St 37-2 و یا St 52-2 چه فرقی با St 44-3 ،St 37-3 و یا St 52-3 دارد؟پاسخ اینست که در استاندارد  DIN 17006، از اعداد ۱ تا ۳ برای رده بندی کیفیت فولاد پس از عدد مربوط به استحکام استفاده می شود

. در رده بندی کیفیت این فولادها، درجه ۱ برای کارهای معمولی (معمولاً نوشته نمی شود)، درجه ۲ برای کارهای مهم و درجه ۳ برای فولادی با درجه خلوص بالا و خواص جوشکاری خوب در کارهای مهم بخصوص استفاده می شود. در واقع، عدد بزرگ تر بیانگر شرایط بهینه فولادسازی و کاهش عناصر مضر است.

فولادهای درجه ۳ الزامات سخت گیرانه ای در قبال شکست ترد دارند و باید ترکیب شیمیایی و اکسیژن زدایی آن ها به نحوی باشد که بتوانند در آزمون ضربه، انرژی ضربه مناسبی طبق استاندارد در دماهای زیر صفر (۲۰- درجه سانتیگراد) داشته باشند.

در فولادهای درجه ۲ و ۱ نیازی به رعایت این الزامات نیست. استحکام مکانیکی درجه ۳ تفاوتی نسبت به درجه ۲ و ۱ ندارد ولی فولاد درجه ۳ مقاومت به ضربه و خواص جوش بهتری را دارا است.

۹ یا ۲۰ mn6 که همان st52 می باشد که تا دمای منفی ۵۰ درجه را تحمل می نماید.

۱٫۵۶۳۷ یا ۱۰ Ni 14 معمولا تا منفی ۱۲۰ درجه را ساپورت می کند.

۱٫۵۶۶۲ و ۱٫۵۶۶۳ یا x8 Ni 9 كه به فولاد نیکل ۹ معروف است که تا دمای منفی ۱۹۶ درجه را ساپورت می کند.

گروه 4a : فولادهای مخازن هیدروژن تحت فشار بالا ( محیط های H2S )

گروه 4b : فولادهای مقاوم در برابر خزش

 به فولادهای CREEP RESISTANCE هم معروف هستند. این خواص با ايجاد کاربیدهای دیر حل  Ti,Nb,V,Mo) ( تامين مي شود .

نکته: ازکروم برای جلوگیری از اکسیداسیون استفاده می کنند. پدیده اکسیداسیون انتخابی ابتدا اکسیژن با کروم که انرژی اکتیواسیون بیشتری دارد واکنش داده و مانع از اکسیداسیون بیشتر فولاد می شود. این فولادها به کروم مولی هم معروفند و کربنشان بیشتر از ۰٫۲ درصد نیست.

سلسله کاربیدها: نیوبیوم و تنگستن و تیتانیوم و وانادیوم و مولیبدن و کروم و آهن و تا حدودی منگنز

تفاوت ورق هاي st52 و st52_2 و st52_3 تقريبا در ميزان درصد كربن آنهاست كه در _٢ و _٣ ميزار كربن موجود در فولاد بيشتر است و باعث چقرمگي بيشتر فولاد ميگردد،شما ميتوانيد با تماس با شركت سازه فولاد امين انواع ورق هاي st52 را تهيه كنيد .

پس از آشنایی با مشخصات عمومی و نحوه ی نامگذاری فولادهای St 52 ،St 44 ،St 37 و St 60، مشخصات شیمیایی و مکانیکی آن ها را طبق استاندارد DIN EN 10025-2:2005 در جداول زیر مرور می کنیم:

نماد فولادDIN 17100کربن(برای ضخامت قطعه کوچکتر مساوی ۱۶)سیلیسیممنگنزفسفرگوگردنیتروژنمس
St 37-20.19۱٫۵۰٫۰۴۵۰٫۰۴۵۰٫۰۱۴۰٫۶
St 44-20.24۱٫۶۰٫۰۴۵۰٫۰۴۵۰٫۰۱۴۰٫۶
St 60-2۰٫۰۵۵۰٫۰۵۵۰٫۰۱۴
St 37-3 0.19۱٫۵۰٫۰۴۰٫۰۴۰٫۰۱۴۰٫۶
St 44-3 0.21۱٫۶۰٫۰۴۰٫۰۴۰٫۰۱۴۰٫۶
St 52-30.230.61.70.040.040.0140.6
مشخصات ورق st52 شامل مقاوم بودن این نوع ورق آلیاژِی به پیچش و خمش می باشد. از دیگر مشخصات ورق st52 داشتن خاصیت ارتجاعی و تحمل کردن وزن می باشد.
از آنجا که ورق st52 در صنایع مادر کاربرد زیادی دارد به آن ورق زیربنایی صنعت نیز گفته می شود.
فولاد امين با فروش ورق اس تي ٥٢ در انبارتهران و فروش ورق st52 در انبار اهواز و فروش ورق st52 در اصفهان و فروش ورق st52 وارداتي در بندر عباس و بندر امام در خدمت شما عزيزان ميباشد


استحکام کششی برای ضخامت کمتر از ۳ میلی متر، MPaحداقل تنش تسلیم برای ضخامت کوچکتر مساوی ۱۶ میلی متر، MPaنماد فولاد
DIN 17100
360-510235St 37-2
430-580275St 44-2
590-770335St 60-2
360-510235St 37-3
430-580275St 44-3
510-680355St 52-3
 ورق st52 به علت کاربرد فراوان در صنایع مادر و بالا دستی جزو ورق های ساختاری و زیربنایی می باشد. ورق st52 از انواع ورق های سیاه می باشد که به دلیل اضافه شدن عناصر سیلسیوم و منگنز نسبت به سایر ورق های آلیاژی در برابر پیچش و خمش مقاوم می باشد. ورق st52 دارای خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن می باشد.
خاصیت ارتجاعی ورق st52 به دلیل داشتن عنصر منگنز می باشد. ورق st52 دارای ۰٫۲ درصد کربن و ۰٫۵۵ درصد سیلسیوم و ۱٫۶ درصد منگنز می باشد كه فولاد امين با ارائه شناسنامه اصلي در اختيار شما عزيزان ميگذارد
St به معنی یک ساختار فولاد کربنی کلی است (که این یعنی کربن ساده به جای آلیاژ کم) ، که برای عملیات حرارتی در نظر گرفته نمی شود (به غیر از عملیات حرارتی که به طور طبیعی در هنگام خنک شدن از عملیات نورد گرم اتفاق می افتد). و ۵۲ به معنی حداقل استحکام کششی ۵۲ کیلوگرم در هر میلیمتر مربع است. در واحدهای SI ، این عدد ۵۱۰ مگاپاسکال است.
به طورمثال ورق ST44 به این معناست که این فولاد حاوی ۴۴ کیلوگرم استحکام کششی در ۱ میلی متر مربع است. عددی که بعد از ۵۲ قرار میگیرد و بوسیله یک خط تیره از آن جدا می شود ، نشان دهنده درجه کیفیت آن فولاد است به طور مثال ورق st52-3 نشان دهنده فولاد ساختمانی با استحکام کششی ۵۲۰ نیوتن بر میلی متر مربع و با درجه کیفیت ۳ می باشد.

▫️ورق ST44
ورق ST44 نیز مانند ST52 نوعی ورق سیاه آلیاژی بوده که بدلیل قابلیت جوشکاری خوب وویژگیهای مکانیکی عالی که دارد در صنعت ساختمان استفاده های فراوانی از آن میشود. تنها تفاوت ورق ST44 با ST52 در مقدار محتوای کربن آن است و از آنجاییکه مقدار کربن ورق ST44 کمتر از ورق سیاه ST52 است، پس در نتیجه از مقدار کشش کمتری هم نسبت به این ورق برخوردار است، بنابراین بدیهی است در مواردی که کشش زیاد مورد نیاز باشد، ورق ST52  بیشتر از ورق ST44 مورد توجه قرار بگیرد.
از دیگر مشخصات ورق ST۵۲ می توان به وزن کمتری که نسبت به دیگر ورق های فولادی دارد اشاره کرد و به دلیل داشتن درصد کربن پایین احتمال خرابی و شکستگی آن در حین کار کم است.
این ورق سیاه که با نام کامل St52-3N و استاندارد ۱٫۰۵۷۰ هم شناخته شده است، به صورت مقاطع دیگر مانند تسمه ، چهارپهلو نیز تولید و قابل عرضه می باشد. از آنجا که ورق ST۵۲ در صنایع مادر کاربرد زیادی دارد به آن ورق زیربنایی صنعت نیز گفته می شود.

table1: ST52-3 DIN17100 equivalent grades

FE 510 BEN10025:1990
S355JREN 10025-2
A572GR50ASTM
SS490/SM490AJIS
E36-2NFA 35-501
50BBS1449
FE 510 BUNI7070
حروف شناسایی فولادهای ریختگی GS است. پس از این علامت، خط تیره و بعد از آن عددی وجود دارد که با ضرب آن در عدد ۹٫۸۱ ، حداقل استحکام کششی فولاد ریختگی بر حسب نیوتن بر میلی متر مربع به دست می آید.
برای معرفی فولاد ریخته آلیاژی پس از حرف مشخصه GS و خط تیره، عددی نوشته می شود که معرف درصد وزنی کربن با ضریب ۰۰/۱ است. پس از آن ، علائم شیمیایی سایر عناصر مهم به ترتیب درصد وزنی موجود در آلیاژ و با توجه به ضرایب موجود از زیاد به کم نوشته می شود.
در انتهای علائم مشخصه فولادهای ریختگی و فولادهای ساختمانی که اطمینان بیشتری از آن ها انتظار می رود، به جای حرف از یک نقطه و یک عدد استفاده می شود که معرف ویژگی هایی است که تولیدکننده فولاد آن ها را تضمین می کند.

Steel Grade: S355J0 ( 1.0553)

S355J0 Steel Plates

S355 – a structural grade steel with a minimum yield strength of 355 N/mm² which widely used in the engineering and construction industries.

EN 10025-2 S355J0 High Yield Strength Structural Steel Plate

S symbol for Structural Steel

JR symbol 20 temperature impact test

J0 syambol 0 temperature impact test

J2 symbol -20 temperature impact test

S355J0 Characteristic

S355J0 Application 

S355J0 Chemical Composition(max %): 

ENChemical Composition
CSiMnCrMoNiVNSPCU
S355J00.240.60 1.700.014 0.0400.0400.60

S355J0 Mechanical Properties:

Thickness (mm)Yield Strength Rehmin (N / mm²)Tensile Strength Rmmin (N / mm²)Elongation A5 min(%)Impact Values Charpy-V-Notch LongitudinalAverage from 3 Speimens Thk.>10<150mm.
3<thk<100315-335490-630max 2227 Joules at 0 C
فروش ورق st52 يا s355jr S355j2
فروش ورق st52
فروش ورق st52 فولاد مباركه ابعاد ١.٥* طول
فروش ورق st52 فولاد مباركه ابعاد ١.٥*٦
فروش ورق st52 فولاد اكسين ابعاد ٢*٦
فروش ورق st52 فولاد اكسين ابعاد ٢*طول
فروش ورق st52 اوپايي و چيني و كره اي ۲*۶


Steel Plates Supplier, S355JR Steel Plate Exporter in Shanghai,  S355JR Steel Plate Stockist, S355JR in China.

ورق st52 ورق s355jr ورق s355j2 ورق s355jo ورق s355jr+N ورق st52 اكسين ورق st52 مباركه ورق كربن استيل st52 ورق آلياژي st52 ورق st52 فروش ورق st52

فروش ورق st52:

قیمت روزانه ورق st52 ، از کارخانه‌های تولید ورق فولاد مبارکه، اکسین اهواز، پوسکو، کره، ایلیج اکراین، (MMK) روس و چین قابل بارگیری از تهران، اصفهان و اهواز در لیست زیر وجود داشته و قابل عرضه است.

ورق اس تی ۵۲، در ابعاد و ضخامت‌های مختلف به صورت رول، شیت و فابریک عرضه می‌شود.کلیه ورق‌های آلیاژی به شرط آنالیز و ارائه شناسنامه يا سرتيفيكيت ،در مبدا و مقصد به صورت نمونه‌برداری از ورق با حضور بازرسین ما و شما امکان پذیر می‌باشد.

فولاد مباركه فروش ورق st52

انبار تهران  

………………

فروش ورق st52 ٣ ميل ١٥٠٠

فروش ورق st52  ٤ ميل ١٥٠٠

 فروش ورق st52 ٥ ميل ١٥٠٠

  فروش ورق st52 ٦ ميل ١٥٠٠

 فروش ورق st52   ٨ميل ١٥٠٠

فروش ورق st52 ١٠ ميل ١٥٠٠

فروش ورق st52 ١٢ ميل ١٥٠٠

فروش ورق st52 ١٥ ميل ١٥٠٠

………………

نام

ابعاد

ورق ۳میل ST52 فولاد

۶۰۰*۱۵۰

تماس بگیرید

ورق ۴میل ST52 فولاد

۶۰۰*۱۵۰

تماس بگیرید

ورق ۵میل ST52 فولاد

۶۰۰*۱۵۰

تماس بگیرید

ورق ۶میل ST52 فولاد

۶۰۰*۱۵۰

۱۶۷۰۰

ورق ۸میل ST52 فولاد

۶۰۰*۱۵۰

۱۶۶۰۰

ورق ۱۰میل ST52 فولاد

۶۰۰*۱۵۰

۱۶۰۰۰

ورق ۱۲میل ST52 فولاد

۶۰۰*۱۵۰

۱۶۱۰۰

ورق ۱۵میل ST52 فولاد

۶۰۰*۱۵۰

۱۶۰۰۰

ورق ۲۰میل ST52 اكسين

۶۰۰*۲۰۰

۲۰۱۰۰

ورق ۲۵میل ST52 اكسين

۶۰۰*۲۰۰

۲۱۰۰۰

ورق ۳۰میل ST52 اكسين

۶۰۰*۲۰۰

۲۱۲۰۰

ورق ۳۵میل ST52 اكسين

۶۰۰*۲۰۰

۱۹۹۰۰

ورق ۴۰میل ST52 اكسين

۶۰۰*۲۰۰

۲۳۰۰۰

ورق ۵۰میل ST52 اكسين

۶۰۰*۲۰۰

تماس بگیرید

ورق ۶۰میل ST52 اكسين

۶۰۰*۲۰۰

تماس بگیرید  02122380963

به دليل احتمالي نوسان لحظه اي قيمت ها براي اطلاع از قيمت ها تماس حاصل فرماييد

  📞       02122622680

فولاد امين

@bazarganiamiin كانال تلگرام

www.sazehfooladamin.com

44 پاسخ به “ورق ST52”

 1. سلام
  محمدی هستم
  سایتتون رو بررسی کردم
  محتواهای خوبی نوشتین
  سایتتون سرعت مناسبی داره
  من هم مثل شما سایت هام رو با وردپرس می سازم
  وردپرس واقعا محشره و خیلی زود با وردپرس میشه اومد تو صفحه اول گوگل
  یک موردی که من تو سایت شما دیدم اینه که تعداد بک لینک هاتون خیلی کمه
  برای همین هم هست که تو تعداد زیادی کلمه کلیدی مهم تو صفحه اول گوگل نیستید
  راستی یادم رفت بگم ، من متخصص سئو هستم
  اگه یه مقدار در مورد بک لینک سازی فعالیت کنید ، مطمئنا نتیجه های فوق العاده ای می گیرید

  یه سایت هست بک لینک رایگان و پر قدرت رو برای مدت محدود برای دانلود قرار داده
  یه رپرتاژ خبری هم به ارزش ۴۰۰ هزار تومان داره رایگان میده

  پیشنهاد می کنم حتما دانلود کنید مختص سایت های وردپرسی مثل شماست
  تا هنوز بر نداشتن ، برید دانلود کنین

  لینک دانلود اگه اشتباه نکنم این بود

  https://co10.ir/product/free-backlinks-reportage/

 2. چگونه آمار بازدید کنندگان سایتتان را ۲ برابر کنید ؟

  چگونه درآمد سایتتان را ۲ برابر کنید ؟

  چگونه در نتایج گوگل بیشتر دیده شوید ؟

  دیوید اگیلوی (پدر علم تبلیغات ) می گوید :
  ۹۵ درصد افراد فقط عناوین را می خوانند .
  اگر عنوان قانعشان کرد ، سراغ متن می روند و محتویان صفحه شما را می خوانند
  جمله مهم دیگر دیوید اگیلوی در مورد عنوان :
  افرادی که عناوین را می خوانند ، ۵ برابر بیشتر از افرادی هستند که متن کامل را می خوانند .

  جمله دیگر از دیوید اگیلوی :
  وقتی که عنوان را نوشتید ، ۸۰ درصد کار را انجام دادید

  البرت لاسکر (پدر تبلیغات مدرن ) می گوید :
  عنوان ۹۰ درصد تاثیر یک آگهی یا مطلب را شامل می شود .

  جان کاپلر در مورد عنوان نویسی می گوید :
  عنوان شما در مطالب و آگهی ها ، باعث موفقیت و شکستتان می شود .

  برای مطالعه و دانلود ۹۶۵ عنوان برتر تبلیغاتی
  که باعث افزایش بازدید و افزایش درآمد سایتتان می شود
  روی لینک زیر کلیک کنید

  https://co10.ir/blog/website/title.html/

 3. ۷۰۰ هزار سایت وردپرسی هک شدند
  خطر حمله به سایت های وردپرسی
  اطلاعیه :
  به اطلاع کلیه دارندگان سایت های وردپرسی می رساند
  هرچه سریعتر نسبت به امن کردن وردپرس خود اقدام نمایند تا دچار آسیب نشوند

  جهت اطلاع بیشتر و نحوه ایمن سازی به لینک زیر مراجعه نمایید

 4. I wanted to send you the very little remark to finally thank you the moment again over the spectacular techniques you have shared on this page. This has been simply surprisingly open-handed with you to offer unhampered what most of us would’ve offered for sale for an ebook to help make some money on their own, precisely seeing that you might have tried it in case you desired. Those suggestions in addition worked to become good way to realize that some people have the identical keenness similar to my personal own to realize significantly more when it comes to this matter. I believe there are several more pleasant sessions up front for people who scan through your site.

 5. I enjoy you because of all your efforts on this site. Ellie enjoys doing internet research and it’s easy to see why. All of us hear all concerning the compelling form you convey both useful and interesting guidelines by means of the blog and attract contribution from other individuals about this area of interest and my child has always been becoming educated a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re carrying out a dazzling job.

 6. I am also commenting to let you know of the helpful encounter my friend’s daughter found reading through your web page. She figured out numerous issues, not to mention what it’s like to have an amazing giving mood to have most people really easily know selected impossible subject areas. You really exceeded our own expectations. Many thanks for imparting the interesting, safe, explanatory and even easy thoughts on the topic to Janet.

 7. I am glad for writing to make you know what a magnificent encounter my friend’s girl gained studying your web site. She learned several pieces, which include what it’s like to possess an awesome helping nature to let other folks very easily know just exactly several multifaceted subject matter. You truly exceeded people’s expectations. Thank you for presenting these powerful, safe, explanatory and in addition fun tips about this topic to Kate.

 8. I am glad for writing to make you know what a nice encounter my wife’s girl had studying your web site. She mastered several pieces, which include what it’s like to possess an awesome helping nature to let other individuals with ease know precisely some problematic subject matter. You truly exceeded people’s expectations. Thank you for producing these practical, trusted, informative and in addition fun tips about this topic to Kate.

 9. Thank you for your entire labor on this blog. Debby delights in conducting internet research and it’s easy to see why. A number of us hear all about the compelling form you convey both useful and interesting guidelines by means of the blog and boost contribution from other individuals about this area of interest and my child has been becoming educated a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re carrying out a dazzling job.

 10. I precisely had to say thanks all over again. I’m not certain the things I could possibly have created in the absence of the actual creative ideas discussed by you concerning such concern. It absolutely was a real depressing concern for me personally, but considering a new professional fashion you handled it forced me to cry for delight. I’m grateful for the assistance and as well , expect you comprehend what a powerful job that you are carrying out educating men and women by way of a web site. I am certain you’ve never come across all of us.

 11. 🌹🌹 سلام 🌹🌹

  ✅ همین که من سایت شما رو از نتایج گوگل پیدا کردم معنیش اینه که :
  خیلی خوب دارید بازدید کننده جذب می کنید و این خیلی عالیه

  ⚠️ باید بتونید از این بازدید کننده ها پول دربیارید.

  .

  🔴 آوردن بازدید کننده به سایت خیلی راحته .
  فقط کافیه ۵۰۰ هزار تومن بدیم تا کلی بازدید کننده بیاریم تو سایت . بعدش …

  . ولی …

  ⬅️ حالا اگه بشه کاری کرد که هرکی میاد تو سایت رو ، تبدیل کرد به کسی که پول میده ، اونوقت …
  🟣 اونوقت میشه از همین افرادی که با ۵۰۰ هزار تومن آوردیم تو سایت ، ۵۰ میلیون تومن پول بیاریم .
  ♻️ و این چرخه رو باید همینطور تکرار کرد (۵۰۰ هزار بدیم تبلیغ ، ۵۰ میلیون در بیاریم و همینطور تکرار)
  .

  ◀️ راز موفقیت سایت های بزرگ همینه (من دقت کردم دیجی کالا ، دقیقا همین کارو میکنه)

  .

  📕 یه کتاب هست مخصوص بازاریابی و فروش برای سایت .
  من تا حالا ۱۰ بار خوندمش
  این کتاب قدم به قدم ، خیلی راحت، روش تبدیل بازدیدکننده به خریدار رو توضیح میده .

  .

  ✅ این کتاب برای تک تک افرادی که میان تو سایت ، برنامه داره
  (دیجی کالا هم دقیقا ، برای کسانی که میان تو سایتش برنامه داره)

  .

  این مهمه :
  🔴⚠️ حتی یک بازدید کننده هم ، نباید بدون خرید بزاره بره ⚠️🔴
  روش های دیجی کالا دقیقا شبیه همین کتابه

  .

  ✅ ✅ شما از بازدید کننده های سایتتون چقدر پول درمیارید ‼️؟

  .

  ❤️ اگه خواستین این کتاب رو دانلود کنین ، لینک دانلودش رو میزارم ❤️
  https://aggsi.com/wp/بهترین-کتاب-بازاریابی/
  پایین همین صفحه لینک دانلود داره
  .

  ✅ یه فیلم هم داره که درمورد کتاب توضیح میده که اونم خیلی خوبه

  .
  .

  من استراتژیست بازاریابی در فضای وب هستم
  آی دی من تو اینستاگرام aggsicom

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *