فروش ورق st52

۰۲۱۲۲۶۲۲۶۸۰📞

۰۲۱۲۲۳۸۰۹۶۳📞

درباره ورق st52

ورق st52 / s355jr /s355j0/s355j2 همه از يك خانواده ميباشند كه در ادامه به توضيحات درباره نحوه نام گذاري آن ميپردازيم ، ورق st52 در گروه فولادهای نرم (mild steel) با کربن کمتر از ۲۵/۰% (کم کربن) قرار می گیرند. ورق st52 در رده بندی استاندارد DIN EN 10027-2جزء فولادهای پایه (Base steels) و رده تجاری با شماره مواد ۱٫۰۰YYبوده و معمولاً بر اساس استحکام نهایی مشخص می شوند. فولادهای St 37، St 44، St52 و St 60 از معروف ترین گریدهای این گروه از فولادها می باشد که در این نامگذاری طبق DIN 17006، عدد پس از Stمعرف استحکام کششی نهایی فولاد بر حسب Kg/mm2می باشد که با ضرب کردن آن در ۸۱/۹ مقدار استحکام نهایی بر حسب  N/mmیا MPa به دست می آید. به عنوان مثال، استحکام کششی نهایی فولاد St 37 برابر Kg/mm2 37 یا حدود MPa 362 است. در این استاندارد، از اعداد ۱ تا ۳ برای رده بندی کیفیت فولاد پس از عدد مربوط به استحکام استفاده می شود، به عنوان مثال St 37-2، که عدد بزرگتر بیانگر شرایط بهینه فولادسازی و کاهش عناصر مضر است. در رده بندی کیفیت این فولادها، درجه ۱ برای کارهای معمولی (معمولاً نوشته نمی شود)، درجه ۲ برای کارهای مهم  و درجه ۳ برای فولادی که ریخته گری شده و دارای درجه خلوص بالا و خواص جوشکاری خوب است، استفاده می شود. در استاندارد DIN 17006 برخی پیشوندها و پسوندهایی جهت مشخص نمودن روش تولید یا بهینه سازی فولاد استفاده می شود، از جمله، پیشوندهای R و U (مثل USt 37 یا RSt 37) نماد فولاد کشته (اکسیژن زدایی شده) و کشته نشده (فولاد جوشان یا اکسیژن زدایی نشده) هستند.

با جایگزین شدن استاندارد DIN EN 10027-1 به جای استاندارد DIN 17006 و حذف این استاندارد، نامگذاری جدید این فولادها بدین صورت است که ابتدا حرف S و سپس استحکام تسلیم فولاد بر حسب MPa قید می شود و در ادامه در صورت نیاز، نمادهای عملیات حرارتی و یا نمادهای آزمون ضربه و سپس نمادهای اضافی جهت مشخص نمودن برخی شرایط ویژه ساخت، پوشش کاری و … قید می شود. به عنوان مثال، S235JRمعرف فولادی با تنش تسلیم MPa 235 است و نماد JR اشاره به این دارد که آزمون ضربه این فولاد در دمای C ْ ۲۰ انجام گرفته و ۲۷ ژول انرژی جذب شده است. نماد روتین ولی قدیم این فولاد St 37 می باشد. به عنوان مثالی دیگر، S355J2 معرف فولادی با تنش تسلیم MPa 355است و نماد J2 اشاره به این دارد که آزمون ضربه این فولاد در دمای C ْ ۲۰- انجام گرفته و ۲۷ ژول انرژی جذب شده است. نماد روتین ولی قدیم این فولاد St 52 می باشد.

ورق st52 داراي :

همان طور که می‌دانید ST مخفف Strenght به معنی استحکام است. برای مثال ST5200 نشان دهنده فولاد کم آلیاژی با استحکام ۵۲۰۰ است.

استحكام كشش : ٥٢٠ مگاپاسكال

تنش تسليم : S355jr

درباره ورق st52 :ورق st52 يا s355jr. S355j2 s355jr+n

ورق st52 دارای قابلیت جوشکاری، شکل دهی و ماشین کاری است، st52 به صورت مقاطع دیگر مانند تسمه و چهارپهلو نیز تولید و قابل عرضه می باشد. ورق st52 در ابعاد ۱۵۰۰*۶۰۰۰ و ۲۰۰۰*۶۰۰۰ میلیمتر در شرکت های داخلی و ابعاد بزرگتر در کمپانی های شرق آسیا و کشورهای اروپایی تولید می شود. ST52-3N را با استاندارد ۱٫۰۵۷۰ نام گذاری کرده اند. ورق st52در ضخامت های کمتر از ۴۰ میلیمتر، دارای تاب ارتجاعی حدود ۳۵۰ و توان کششی کمینه ۴۹۰ و بیشینه ۶۸۰ نیوتن بر میلی متر مربع می باشد.

خواص فیزیکی ورق st52
 • چگالی [g/cm3] : 8
 • ضریب الاستیسیته [۱۰۳ x N/mm2]: 210
سخت شدن (Hardening)

سخت شدن از دمای ۸۶۰-۸۹۰ درجه سانتی گراد شروع می شود و پس بوسیله آب یا روغن کوئنچ می شود.

دمای بازگشت (Tempering)

دمای نرمال: ۸۶۰-۸۹۰ درجه سانتی گراد

فرجینگ (Forging)

دمای فرجینگ ورق ST52 850- 1050 درجه سانتی گراد است.

ماشینکاری (Machinability)

ورق st52 از قابلیت ماشینکاری و پرس کاری خوبی برخوردار است.

خواص مکانیکی ورق st52

از خصوصیات مکانیکی  ورق st52 ،می توان به  قدرت تسلیم بیش از ۳۵۵ مگاپاسکال و مقاومت کششی ۴۶-۶۳۰ مگاپاسکال اشاره کرد. این فولاد با وجود کربن کمی که دارد، از ویژگی شکل دهی سرد خوبی برخوردار است.

کاربرد ورق st52
از ورق st52 در بخش های وسیعی از صنایع مختلف به کار گرفته می شود. ورق st52 برای ساخت ریل ها، جرثقیل، پل ها، شاسی ماشین آلات سنگین، دیواره قطعات صنعتی و موارد مشابه استفاده می شود.

t به معنی یک ساختار فولاد کربنی کلی است (که این یعنی کربن ساده به جای آلیاژ کم) ، که برای عملیات حرارتی در نظر گرفته نمی شود (به غیر از عملیات حرارتی که به طور طبیعی در هنگام خنک شدن از عملیات نورد گرم اتفاق می افتد). و ۵۲ به معنی حداقل استحکام کششی ۵۲ کیلوگرم در هر میلیمتر مربع است. در واحدهای SI ، این عدد ۵۱۰ مگاپاسکال است. به طورمثال ورق ST44 به این معناست که این فولاد حاوی ۴۴ کیلوگرم استحکام کششی در ۱ میلی متر مربع است. عددی که بعد از ۵۲ قرار میگیرد و بوسیله یک خط تیره از آن جدا می شود ، نشان دهنده درجه کیفیت آن فولاد است به طور مثال ورق st52-3 نشان دهنده فولاد ساختمانی با استحکام کششی ۵۲۰ نیوتن بر میلی متر مربع و با درجه کیفیت ۳ می باشد.

ورق اس تی ۵۲ کاربرد فرآوانی در صنعت دارد ورق st52استفاده‌ی ساختاری و زیربنایی دارد.  ورق st52 در مقایسه با سایر نوع‌های ST از جمله ۳۷ و ۴۴ در برابر پیچش و خمش توان بیش‌تری دارد وزن بیش‌تری را تحمل می‌نماید و خاصیت انعطاف‌پذیری را به فولاد می‌افزاید. در واقع علت این برتری‌ها وجود عنصرهایی مانند سیلیسیم و منگنز زیادی در اس تی ۵۲ می‌باشد. ورق st52 از فولادهای کم آلیاژ به شمار می‌آید. یکی از ورق های رایج ST52، گرید ST52-3N می‌باشد. N موجود در نام کامل ST52 بیانگر Normalized می‌باشد.شركت سازه تجهيز فولاد امين در زمينه فروش ورق هاي آلياژي و st52 ميباشد.استاندارد در نظر گرفته شده برای ورق فولادی ST52 DIN17100 می‌باشد. از لحاظ قیمت نیز، قیمت ورق اس تی ۵۲ مانند سایر محصولات فولادی به عواملی مانند شرایط اقتصادی و سیاسی وابسته است. در این مقاله به معرفی ورق اس تی پرداخته‌ایم. عناصر به کار رفته در هر یک را بیان کرده سپس به برخی از خواص و کاربردهای آن اشاره کرده‌ایم. بیش‌تر بخوانید: ورق آلومینیوم؛ خواص، انواع، کاربردها و نحوه ی تولید ورق سیاه؛ مراحل تولید، ضخامت و کاربردها مزایای استفاده از منگنز در st52 منگنز باعث می‌شود سرعت خنک شدن بحرانی کاهش یابد. همین امر سبب بهبود میزان استحکام و سختی‌پذیری ورق st52 می‌گردد. با افزودن این ماده به هر فولادی خاصیت جوش‌کاری و آهنگری مناسبی در فولاد به وجود می‌آورد. همین امر عاملی گردیده تا میزان استحکام ویژه‌ی این فولاد بهبود یابد. مزایای استفاده از سیلیسیم در ورق st52استفاده از این ماده در فولاد باعث بهبود استحکام فولاد می‌گردد. به همین منظور میزان سختی فولاد افزایش یافته است. از خواص دیگری که حین استفاده از سیلیسیم به فولاد افزوده می شود مقاومت سایشی می‌باشد. هر چقدر میزان استفاده شده از این ماده در فولاد افزایش یابد استحکام‌پذیری و سختی آن فولاد را به مقدار قابل توجهی افزایش می‌دهد ولی مقادیر بالای سیلسیم باعث کاهش انرژی ضربه و شکل پذیری می گردد.

ورق ST52، ST52-3N-S355J2G3-S355JR 

کاربرد ورق آلیاژی st52 در سازه های مقاوم مانند جرثقیل ها، پل ها، سازه های بلند مرتبه و … می باشد.

فروش  ورق st52

ورق st52 از ورق های ساختاری و زیربنایی است که در بخش های وسیعی از صنایع مختلف به کار گرفته می شود.

این ورق سیاه با دارا بودن مقادیر قابل توجه از عناصر سیلیسیم و منگنز نسبت به ورق های ST37 و ST44 از خواص مقاومت در برابر پیچش و خمش، تحمل وزن و خاصیت ارتجاعی برخوردار است.

کاربرد ورق st52

از ورق st52 برای ساخت ریل ها، شاسی ماشین آلات سنگین ، دیواره قطعات صنعتی و موارد مشابه استفاده می شود.

st52با عنوان کامل st52-n به مشتریان ارائه می گردد که حرف N از واژه Normalized گرفته شده است.

ورق سیاه st52 دارای حدود:

۰٫۲ درصد کربن
۰٫۵۵ درصد سیلیس
۱٫۶ درصد منگنز
می باشد که خاصیت مقاومت به خمش و خواص ارتجاعی خود را مديون عنصر Mn است.

براي مثال نمونه ارائه داده شده سرتيفيكيت ورق شركت فولاد مباركه

سرتيفيكيت ورق St52 فولاد مباركه

موارد مصرف ورق st52

از  ورق st52 با عنوان ورق های زیر بنایی صنعت نام برده می شود . دلیل آن هم به خاطر طیف وسیع مصرف آنها در صنایع مادر و بالا دستی می باشد .

همیشه استفاده از فولادهای آلیاژی به دلیل رسیدن به مقاومت بالاتر با حجم پایین است . فولاد های آلیاژی با کاهش حجم مصرف فولاد پروژه و همچنین کاهش سطح مقطع سازه نقش بسزایی در کاهش هزینه و بازده سازه داشته است.

در عملیات جوشکاری به دلیل حرارت بالای ایجاد شده مقاومت فولاد کاهش می یابد  . ورق هاي st52  بعد از عملیات جوشکاری و فرم دهی می توانند مقاومت قابل قبولی را در تست ها نشان دهند.

این نوع ورق ها که در ابعاد 1500 * 6000 میلی متر و 2000* 6000 میلی متر عرضه می گردد در ایران توسط شرکت های فولاد مبارکه و اکسین و در نوع وارداتی آن از کشور های ژاپن ، کره ، هند ، چین ، روسیه و آلمان وارد می گردد.


تفاوت ورق سیاهst37 و ورق st52

فولاد ساختمانی که به طور عمده در صنعت ساختمان استفاده می شود فولاد st37 است. دلیل استفاده بی شمار از این فولاد نیز جوش پذیری و خواص مکانیکی مناسب می باشد. با این حال در برخی از موارد فولاد  st52 نیز به جای این نوع محصول در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که قیمت ورق st37 با قیمت ورق st52 تفاوت چندانی ندارد. هرچند استفاده ازst52 به جای st37 معمولا سبب کاهش وزن فولاد مصرفی ساختمان می گردد. به طور کلی ورق st52 دارای شکل ذیری کمتری نسبت به ورق st37  می باشد. دلیل این امر نیز میزان کربن بالا در فولاد مصرفی است. وزن مخصوص این فولادها یکسان بوده ولی از لحاظ استحکام ورقهاي st52 به دلیل وجود عناصر آلیاژی دارای مقاومت بیشتری می باشند.

 • S355 – یک فولاد مفید ساختاری با حداقل استحکام کششی ۳۵۵ N / mm² است. 
 • S355 به طور گسترده ای در مهندسی ساخت و ساز و صنایع مهم صنایع تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد، S355 عملکرد و مقاومت کششی را ارائه می دهد و با انواع درمان ها و گزینه های تست تامین می شود تا اطمینان حاصل شود که فولاد قابل استفاده در پروژه های مختلف شما می باشد.

تفاوت فولاد st37 با فولاد st52

مشخصات مهم فولاد که آن را نسبت به سایر مصالح ساختمانی ممتاز ساخته است مقاومت زیاد، شکل پذیری ویکسان بودن مقاومت آن در فشار و کشش می باشد.

در کنار مزایای فوق فراوانی معادن سنگ آهن نیز از عوامل موثر در عمومیت یافتن مصرف فولاد می باشد. مهم ترین ویژگی رفتاری فولاد، نمودار تنش کرنش آن تحت آزمایش کشش می باشد که از روی این نمودار تنش تسلیم یا جاری شدن فولادبدست می آید.

فولاد کربن دار به فولادی اطلاق می شود که علاوه بر آهن، حداکثر درصد کربن و آلیاژهای مختلف آن به قرار ذیل باشد.

کربن ۱/۷، منگنز ۱/۶۵ ، سیلیکن ۰/۶ درصد ، مس ۰/۶ درصدکربن و منگنز

عناصر اصلی افزایش مقاومت نسبت به آهن خالص می باشند.

فولادهای کربن دار حد فاصل آهن خالص (صفر درصد کربن) و چدن ( ۱/۷درصد کربن ) برحسب درصد کربن شامل:

فولاد کم کربن: مقدار آن کم تر از ۰/۱۵ درصد.
فولاد با کربن ملایم: مقدار آن حدود ۰/۱۵ الی ۰/۲۹ درصد.
فولاد با کربن متوسط: مقدار آن حدود ۰/۳ الی ۰/۵۹ درصد.
فولاد با کربن زیاد: مقدار آن حدود ۰/۶ الی ۱/۷ درصد.
با توجه به توضیحات فوق فولادهای ساخته شده و قابل مصرف در صنعت عبارتند از:

فولاد نرمه (فولاد ساختمانی):این فولاد در رده فولاد با کربن ملایم قرار دارد. این نوع فولاد دارای پله تسلیم مشخص بوده و پروفیل های ساختمانی براساس آن ساخته شده اند.

نکته ۱: افزایش درصد کربن باعث افزایش تنش تسلیم، کاهش شکل پذیری و مشکلات در جوش پذیری می شود.

نکته ۲ : در صورتیکه مقدار کربن از ۳ درصد تجاوز نماید عمل جوشکاری پر خرج شده و احتیاج به پیش گرمایش، پس گرمایش و الکترودهای خاص خواهد بود.

فولادهای پرمقاومت کم آلیاژ:این فولادها با افزایش مقادیر ناچیزی آلیاژ نظیر کروم، کلمبیم، مس، منگنز، نیکل و … به فولادهای کربن دار بدست می آید. افزایش آلیاژهای فوق باعث ریزتر شدن ساختمان بلوری آهن و در نتیجه افزایش مقاومت آن می شود.

این نوع فولادها مانند فولاد نرمه دارای پله تسلیم مشخص بوده و به راحتی جوشکاری می شوند.

فولادهای پیچبرای ساخت پیچ از فولادهایی با مقاومت نهایی بین ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کیلوگرم برسانتی متر مربع استفاده می شود.

فولاد ساختمانی با علامت st 37 شناخته می شود.

عدد پس از حروف st بیانگر تنش نهایی فولاد بر حسب (کیلوگرم بر میلیمترمربع) میباشند،

یعنی فولاد st 37 دارای تنش نهایی ۳۷۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

تنش تسلیم st 37 برابر ۲۴۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش نهایی آن برابر ۳۷۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع تنش تسلیم st52 برابر ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش نهایی آن برابر ۵۲۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع

به منظور ساخت اسکلت فلزی، سازه و پل‌های فلزی می‌تواند با توجه به استحکام بالاتر جایگزین نبشی St37ونبشی St44 با ضخامت کمتر گردد. لذا با توجه به وزن کمتر و استحکام بالاتر، به لحاظ کیفیت و صرفه اقتصادی در مقایسه بانبشی St37مناسب‌تر است و از عملیات حرارتی(کوئنچ و تمپر) برخوردار می‌باشد که در مصارف سایشی و در ساخت قطعات خودرو و ماشین‌سازی نیز به کار می‌رود.

 • معیار عملکرد ساختاری S355 (S) دارای حداکثر مقاومت ۳۵۵ N / mm²m می باشد، نام JR تایید می کند که پیوند یوستئل با تست نفوذ طولی Chary V-Notch در دمای ۲۷JJJ قرار گرفته است. سایر نامگذاری های چارپای شامل J0، J2 و K2 می باشد. 
 • نماد JR 20 آزمایش ضربه 
 • J0 سیببول ۰ آزمون اثر دما 
 • آزمون J2 نماد -۲۰ دما آزمون ضربه 
 1. در خرید این نوع ورق ها حتما باید به نرمالایز بودن و استاندارد بودن کالا توجه داشت.
 2. داشتن تست UTبرای ورق های بالای ضخامت ۵۰ میلی متر الزامیست.
 3. عموما در انتهای نام ورق های ST52-3N که به مشتریان عرضه می گردد حرف N از واژه Normalized گرفته شده است.

همچنین توجه داشته باشید که این نوع ورق ها عموما قبل از استفاده توسط دستگاه UT تست می گردد این نوع تست که تست التراسونیک نام دارد توسط امواج صوت با فرکانس بالا در قطعه مورد تست هدایت شده و عیوب سطحی و زیر سطحی را آشکار می کند که این عیوب شامل ترک ها ، تورق ها ، عیوب انقباضی ، حفره ها ، ترکیدگی ها ، پوسته شدگی ، خلل و فرج و پیوستگی ناقضکه هر کدام از آنها باعث رد شدن این ورق ها در تست می گردد .

ورق ST52 نوعی ورق سياه آلیاژی بوده که در صنعت کاربرد فراوانی دارد. این ورق یک فولاد ساختاری با مقاومت بالا است که می تواند به راحتی به سایر فولادهای قابل جوشکاری، جوش داده شود. ورق ST52 با دارا بودن مقادیر قابل توجهی عناصر سیلیسیم و منگنز نسبت به ورق هایst37 و st52 از خواص مقاومت در برابر پیچش و خمش ، خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن بیشتری برخوردار است.

St به معنی یک ساختار فولاد کربنی کلی است (که این یعنی کربن ساده به جای آلیاژ کم) ، که برای عملیات حرارتی در نظر گرفته نمی شود (به غیر از عملیات حرارتی که به طور طبیعی در هنگام خنک شدن از عملیات نورد گرم اتفاق می افتد). و ۵۲ به معنی حداقل استحکام کششی ۵۲ کیلوگرم در هر میلیمتر مربع است. در واحدهای SI ، این عدد ۵۱۰ مگاپاسکال است. به طورمثال ورق ST44 به این معناست که این فولاد حاوی ۴۴ کیلوگرم استحکام کششی در ۱ میلی متر مربع است. عددی که بعد از ۵۲ قرار میگیرد و بوسیله یک خط تیره از آن جدا می شود ، نشان دهنده درجه کیفیت آن فولاد است به طور مثال ورق st52-3 نشان دهنده فولاد ساختمانی با استحکام کششی ۵۲۰ نیوتن بر میلی متر مربع و با درجه کیفیت ۳ می باشد.

ورق st52 +n ut

تستut

تست التراسونیک UT یکی از متــــداولترین روشهای تست غیر مخرب NDT  میباشد و به علت کاربرد فراوان جایگاه ویژه ایی در بین سایر تست های غیر مخرب دارد .

تست التراسونیک UT مبتنی بر امواج فراصوت است این امواج که توسط مبدل تولید میشوند از محدوده شنوایی ما که بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرترز است خارج است ، این امواج که توسط مبدل تولید میشوند به درون قطعه فرستاده میشود و سپس منعکس میشود و بدین صورت میتوان عیوب سطحی و زیر سطحی درون قطعه را مشاهده کرد .

کاربرد تست التراسونیک UT

تست التراسونیک UT روشی غیرمخرب است که در آن امواج فراصوت به طرف قطعه فرستاده شده و بدین ترتیب عیوب سطحی و زیرسطحی ماده  مشخص میشود . و مکانیزم عملکرد آن به این صورت است که سرعت صوت در مواد مختلف متفاوت است لذا به تغیر سرعت صوت در قطعه به عیب درون آن پی خواهیم برد .

امروزه تست التراسونیک UT به دلیل قدرت نفوذ بالای امواج فراصوتی، و حساسیت بالای تجهیزات مربوط به آن، هزینه های نسبتا پایین و سرعت عمل مناسب در کنترل کیفیت محصولات فرآیند های تولید مانند قبیل کشش، نورد، فورجینگ یا آهنگری و کستروژن دارای محبوبیت فروان است یکی دیگر از کابردهای تست التراسونیک UT در تشخیص عیوب جوش است که نسبت به سایر کاربردهای تست UT متداول تر است .

مزایای تست UT

 • تشخیص عیوب سطحی و زیر سطحی
 • ضخامت سنجی به منظور بررسی میزان خوردگی، سایش و …
 • اندازه گیری خواص مواد از جمله سرعت صوت در ماده، مدول الاستیک و…
 • عیوبی با اندازه حداقل انداره ۰.۱ میلیمتر قابل ارزیابی است.
 • تشخیص ترک های خستگی در قطعات که در اثر بار دینامیکی به وجود می‌آید .  

معایب تست UT

 • لزوم دسترسی پروب به سطح قطعه کار 
 • نیاز به کارشناس ماهر و آموزش دیده
 • عدم امکان در بازرسی قطعات نازک
 • تداخل و ایجاد مشکل در بازرسی قطعات چند لایه کامپوزیتی

ورق ST44

ورق ST44 نیز مانند ورق st52 نوعی ورق سیاه آلیاژی بوده که بدلیل قابلیت جوشکاری خوب وویژگیهای مکانیکی عالی که دارد در صنعت ساختمان استفاده های فراوانی از آن میشود. تنها تفاوت ورق ST44 با ST52 در مقدار محتوای کربن آن است و از آنجاییکه مقدار کربن ورق ST44 کمتر از ورق سیاه ST52 است، پس در نتیجه از مقدار کشش کمتری هم نسبت به این ورق برخوردار است، بنابراین بدیهی است در مواردی که کشش زیاد مورد نیاز باشد، ورق ST52  بیشتر از ورق ST44 مورد توجه قرار بگیرد.

از دیگر مشخصات ورق ST۵۲ می توان به وزن کمتری که نسبت به دیگر ورق های فولادی دارد اشاره کرد و به دلیل داشتن درصد کربن پایین احتمال خرابی و شکستگی آن در حین کار کم است.

این ورق سیاه که با نام کامل St52-3N و استاندارد ۱٫۰۵۷۰ هم شناخته شده است، به صورت مقاطع دیگر مانند تسمه ، ميلگرد و چهارپهلو نیز تولید و قابل عرضه می باشد. از آنجا که ورق ST۵۲ در صنایع مادر کاربرد زیادی دارد به آن ورق زیربنایی صنعت نیز گفته می شود.

 1. در خرید این نوع ورق ها حتما باید به نرمالایز بودن و استاندارد بودن کالا توجه داشت.
 2. داشتن تست UTبرای ورق های بالای ضخامت ۵۰ میلی متر الزامیست.
 3. عموما در انتهای نام ورق های ST52-3N که به مشتریان عرضه می گردد حرف N از واژه Normalized گرفته شده است.

همچنین توجه داشته باشید که این نوع ورق ها عموما قبل از استفاده توسط دستگاه UT تست می گردد این نوع تست که تست التراسونیک نام دارد توسط امواج صوت با فرکانس بالا در قطعه مورد تست هدایت شده و عیوب سطحی و زیر سطحی را آشکار می کند که این عیوب شامل ترک ها ، تورق ها ، عیوب انقباضی ، حفره ها ، ترکیدگی ها ، پوسته شدگی ، خلل و فرج و پیوستگی ناقضکه هر کدام از آنها باعث رد شدن این ورق ها در تست می گردد .

فولاد امين نمایندگی فروش ورق st52 در ایران است و انواع ورق های ST52 را با استانداردهای کامل و انجام تست توسط دستگاه UT را با کمترین قیمت و بهترین کیفیت عرضه ميكند 

ورق st52 به علت کاربرد فراوان در صنایع مادر و بالا دستی جزو ورق های ساختاری و زیربنایی می باشد. ورق st52 از انواع ورق های سیاه می باشد که به دلیل اضافه شدن عناصر سیلسیوم و منگنز نسبت به سایر ورق های آلیاژی در برابر پیچش و خمش مقاوم می باشد.ورق st52 دارای خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن می باشد. خاصیت ارتجاعی ورق st52به دلیل داشتن عنصر منگنز می باشد.ورق st52 دارای ۰٫۲ درصد کربن و ۰٫۵۵ درصد سیلسیوم و ۱٫۶ درصد منگنز می باشد.

فولادهای مشهور و پر کاربرد St 52 ،St 44 ،St 37 و St 60 جزء فولادهای ساختمانی معمولی یا فولادهای ساخت و ساز غیر آلیاژی هستند. فولادهای ساختمانی معمولی در گروه فولادهای نرم (mild steel) با کربن کمتر از ۰٫۲۵ درصد (فولادهای کم کربن) قرار می گیرند و دارای خواص شکل پذیری سرد، جوشکاری و برشکاری عالی هستند. این فولادها در شکل های مختلف از جمله ورق، میلگرد، تیرآهن، نبشی و انواع لوله تولید می شوند. برای این گروه از فولادها، به جز عملیات تنش گیری و نرماله کردن، عملیات حرارتی دیگری پیش بینی نشده است. کاربرد اصلی آن ها ساخت اسکلت و سازه های فلزی، انواع قطعات و ماشین آلات، اجزای ماشین، کشتی سازی و … می باشد. به طور معمول، این فولادها به صورت محصول نهایی و تحت فرایندهای شکل دهی، برش و جوشکاری استفاده می شوند. به این فولادها در صنعت، فولاد نرمه معمولی هم می گویند و از پر مصرف ترین آلیاژهای فلزی هستند. به دلیل خواص شکل پذیری، برشکاری و جوشکاری عالی و خواص مکانیکی و قیمت مناسب این فولادها، آن ها بیشترین استفاده را به عنوان مصالح ساختمانی در ساخت و ساز سازه ها و اسکلت های فلزی بناها و ساختمان ها، پل ها، سازه های شهری و غیره دارند. بیشترین مصرف این فولادها نیز همین کاربری است.  

شاید شما هم با این پرسش مواجه شده اید یا برایتان این پرسش مطرح شده است که مفهوم نامگذاری St 52 ،St 44 ،St 37 و St 60 بر این فولادها چیست. بهتر است سوال را به این صورت مطرح کنیم که آیا عدد ۳۷ پس از St واجد معنای خاصی است؟ اگر پاسخ مثبت است پس به چه معناست و اشاره به چه چیزی دارد؟

برای پاسخ به این پرسش باید گفت نامگذاری St 52 ،St 44 ،St 37 و St 60 بر روی گروهی از فولادهای ساختمانی طبق استاندارد DIN 17006 انجام گرفته است. البته بد نیست بدانید که این استاندارد اکنون منسوخ شده و استاندارد دیگری (DIN EN 10027-1) جایگزین آن شده است. علیرغم منسوخ شدن استاندارد DIN 17006 و عدم استفاده از نامگذاری هایی مثل  St 52 ،St 44 ،St 37 و St 60 در صنعت آلمان و کشورهای اروپایی و جایگزینی این نام ها با نام های دیگر طبق DIN EN 10027-1، در صنعت ایران استفاده از نام های قدیمی و منسوخ شده ی St 52 ،St 44 ،St 37 و St 60 هنوز هم که هنوز است، عمومیت و کاربرد گسترده ای دارد! 

با این توضیح برگردیم به پرسش خودمان، طبق  DIN 17006، عدد پس از St معرف استحکام کششی نهایی فولاد بر حسب Kg/mm2 است. برای مثال St 37 معرف فولادی است که استحکام کششی نهایی آن برابر با ۳۷ در واحد  Kg/mm2 است یا  St 52 معرف فولادی است که استحکام کششی نهایی آن برابر با ۵۲ در واحد  Kg/mm2 است. 

با ضرب کردن این اعداد در ۹٫۸۱ مقدار استحکام نهایی فولاد بر حسب N/mm2 یا MPa به دست می آید. به عنوان مثال، استحکام کششی نهایی فولاد St 37 برابر  Kg/mm2  37 یا حدود MPa 362 است.

احتمالاً شما هم با این موضوع برخورد داشته اید که در برخی موارد از اعداد ۱ تا ۳ پس از St 52 ،St 44 ،St 37 و یا St 60  استفاده می شود. این اعداد به چه مفهوم هستند؟ این سوال شاید برای شما هم پیش آمده باشد. در واقع سوال اینست که St 44-2 ،St 37-2 و یا St 52-2 چه فرقی با St 44-3 ،St 37-3 و یا St 52-3 دارد؟

پاسخ اینست که در استاندارد  DIN 17006، از اعداد ۱ تا ۳ برای رده بندی کیفیت فولاد پس از عدد مربوط به استحکام استفاده می شود. در رده بندی کیفیت این فولادها، درجه ۱ برای کارهای معمولی (معمولاً نوشته نمی شود)، درجه ۲ برای کارهای مهم و درجه ۳ برای فولادی با درجه خلوص بالا و خواص جوشکاری خوب در کارهای مهم بخصوص استفاده می شود. در واقع، عدد بزرگ تر بیانگر شرایط بهینه فولادسازی و کاهش عناصر مضر است. فولادهای درجه ۳ الزامات سخت گیرانه ای در قبال شکست ترد دارند و باید ترکیب شیمیایی و اکسیژن زدایی آن ها به نحوی باشد که بتوانند در آزمون ضربه، انرژی ضربه مناسبی طبق استاندارد در دماهای زیر صفر (۲۰- درجه سانتیگراد) داشته باشند. در فولادهای درجه ۲ و ۱ نیازی به رعایت این الزامات نیست. استحکام مکانیکی درجه ۳ تفاوتی نسبت به درجه ۲ و ۱ ندارد ولی فولاد درجه ۳ مقاومت به ضربه و خواص جوش بهتری را دارا است. 

تفاوت ورق هاي st52 و st52_2 و st52_3 تقريبا در ميزان درصد كربن آنهاست كه در _٢ و _٣ ميزار كربن موجود در فولاد بيشتر است و باعث چقرمگي بيشتر فولاد ميگردد،شما ميتوانيد با تماس با شركت سازه فولاد امين انواع ورق هاي st52 را تهيه كنيد . پس از آشنایی با مشخصات عمومی و نحوه ی نامگذاری فولادهای St 52 ،St 44 ،St 37 و St 60، مشخصات شیمیایی و مکانیکی آن ها را طبق استاندارد DIN EN 10025-2:2005 در جداول زیر مرور می کنیم:

استحکام کششی برای ضخامت کمتر از ۳ میلی متر، MPaحداقل تنش تسلیم برای ضخامت کوچکتر مساوی ۱۶ میلی متر، MPaنماد فولاد
DIN 17100
360-510235St 37-2
430-580275St 44-2
590-770335St 60-2
360-510235St 37-3
430-580275St 44-3
510-680355St 52-3

ورق st52 به علت کاربرد فراوان در صنایع مادر و بالا دستی جزو ورق های ساختاری و زیربنایی می باشد. ورق st52 از انواع ورق های سیاه می باشد که به دلیل اضافه شدن عناصر سیلسیوم و منگنز نسبت به سایر ورق های آلیاژی در برابر پیچش و خمش مقاوم می باشد.  ورق st52 دارای خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن می باشد. خاصیت ارتجاعی ورق st52 به دلیل داشتن عنصر منگنز می باشد. ورق st52 دارای ۰٫۲ درصد کربن و ۰٫۵۵ درصد سیلسیوم و ۱٫۶ درصد منگنز می باشد كه فولاد امين با ارائه شناسنامه اصلي در اختيار شما عزيزان ميگذارد

نماد فولادDIN 17100کربن(برای ضخامت قطعه کوچکتر مساوی ۱۶)سیلیسیممنگنزفسفرگوگردنیتروژنمس
St 37-20.19۱٫۵۰٫۰۴۵۰٫۰۴۵۰٫۰۱۴۰٫۶
St 44-20.24۱٫۶۰٫۰۴۵۰٫۰۴۵۰٫۰۱۴۰٫۶
St 60-2۰٫۰۵۵۰٫۰۵۵۰٫۰۱۴
St 37-3 0.19۱٫۵۰٫۰۴۰٫۰۴۰٫۰۱۴۰٫۶
St 44-3 0.21۱٫۶۰٫۰۴۰٫۰۴۰٫۰۱۴۰٫۶
St 52-30.230.61.70.040.040.0140.6

مشخصات ورق st52 شامل مقاوم بودن این نوع ورق آلیاژِی به پیچش و خمش می باشد. از دیگر مشخصات ورق st52 داشتن خاصیت ارتجاعی و تحمل کردن وزن می باشد. از آنجا که ورق st52 در صنایع مادر کاربرد زیادی دارد به آن ورق زیربنایی صنعت نیز گفته می شود.
فولاد امين با فروش ورق اس تي ٥٢ در انبارتهران و فروش ورق st52 در انبار اهواز و فروش ورق st52 در اصفهان و فروش ورق st52 وارداتي در بندر عباس و بندر امام در خدمت شما عزيزان ميباشد

table1: ST52-3 DIN17100 equivalent grades

FE 510 BEN10025:1990
S355JREN 10025-2
A572GR50ASTM
SS490/SM490AJIS
E36-2NFA 35-501
50BBS1449
FE 510 BUNI7070

حروف شناسایی فولادهای ریختگی GS است. پس از این علامت، خط تیره و بعد از آن عددی وجود دارد که با ضرب آن در عدد ۹٫۸۱ ، حداقل استحکام کششی فولاد ریختگی بر حسب نیوتن بر میلی متر مربع به دست می آید.
برای معرفی فولاد ریخته آلیاژی پس از حرف مشخصه GS و خط تیره، عددی نوشته می شود که معرف درصد وزنی کربن با ضریب ۰۰/۱ است. پس از آن ، علائم شیمیایی سایر عناصر مهم به ترتیب درصد وزنی موجود در آلیاژ و با توجه به ضرایب موجود از زیاد به کم نوشته می شود. در انتهای علائم مشخصه فولادهای ریختگی و فولادهای ساختمانی که اطمینان بیشتری از آن ها انتظار می رود، به جای حرف از یک نقطه و یک عدد استفاده می شود که معرف ویژگی هایی است که تولیدکننده فولاد آن ها را تضمین می کند.

Steel Grade: S355J0 ( 1.0553)

S355J0 Steel Plates

S355 – a structural grade steel with a minimum yield strength of 355 N/mm² which widely used in the engineering and construction industries.

EN 10025-2 S355J0High Yield Strength Structural Steel Plate

S symbol for Structural Steel

JR symbol 20 temperature impact test

J0 syambol 0 temperature impact test

J2 symbol -20 temperature impact test

S355J0 Characteristic

S355J0 Application 

S355J0 Chemical Composition(max %): 

ENChemical Composition
CSiMnCrMoNiVNSPCU
S355J00.240.60 1.70۰٫۰۱۴ 0.0400.0400.60

S355J0 Mechanical Properties:

Thickness (mm)Yield Strength Rehmin (N / mm²)Tensile Strength Rmmin (N / mm²)Elongation A5 min(%)Impact Values Charpy-V-Notch LongitudinalAverage from 3 Speimens Thk.>10<150mm.
3<thk<100315-335490-630max 2227 Joules at 0 C

فروش ورق st52 يا s355jr S355j2
فروش ورق st52
فروش ورق st52 فولاد مباركه ابعاد ١.٥* طول 
فروش ورق st52 فولاد مباركه ابعاد ١.٥*٦
فروش ورق st52 فولاد اكسين ابعاد ٢*٦ 
فروش ورق st52 فولاد اكسين ابعاد ٢*طول
فروش ورق st52 اوپايي و چيني و كره اي ۲*۶

Steel Plates Supplier, S355JR Steel Plate Exporter in Shanghai,  S355JR Steel Plate Stockist, S355JR in China.

Steel grade ST 52-3 N is a low carbon, high strength structural steel which can be readily welded to other weldable steel. With its low carbon equivalent, it possesses good cold-forming properties. The plate is supplied in normalized or control-rolled condition .

ST52 / ST52-3 / ST52-3N DIN 17100 STRUCTURAL STEEL HIGH TENSILE PLATE

Hot Rolled Steel Plates 
ST52 / ST52-3 / ST52-3N
DIN 17100 
ASTM E290-97a
NACE MR-0175 / ISO 15156 
Condition : Fully Killed, Normalized, Stress-Relieved (PWHT) Post Weld Heat Treatment 
Steel Making Process : Open Hearth Furnace / Basic Oxygen Furnace (BOF), Ladle Refining Furnace (LRF), Vacuum Degassed (VD)
Vacuum Treated, Fully Deoxidised, Desulpherised, Dephosphorised
Charpy V-notch Impact Tested Longitudinal 27 
Size tolerance as per EN 10029:1991 
Positive thickness tolerance as per EN 10029:1991 Table 1, Class A 
Flatness Tolerance as per Table 4, Class N, Category L of EN 10029-1991 
Surface Quality as per EN 10163:1991 Part 2, Class A, Subclass-3
Edges : Trimmed / Mill Edge 
Ultrasonic as per ASTM A578/578M Level A / Level B
Grain size No.6-8 or finer acc. to ASTM E112-96 
Mill certificate acc. to EN 10204 3.1 / EN 10204 3.2

ورق st52 ورق s355jr ورق s355j2 ورق s355jo ورق s355jr+N ورق st52 اكسين ورق st52 مباركه ورق كربن استيل st52 ورق آلياژي st52 ورق st52  فروش ورق st52

فروش ورق st52:

قیمت روزانه ورق st52 ، از بهترین کارخانه‌ها و برندهای تولیدی معتبر داخلی و خارجی از جمله کارخانه‌های تولید ورق فولاد مبارکه، اکسین اهواز، پوسکو، کره، ایلیج اکراین، (MMK) روس و چین قابل بارگیری از تهران، اصفهان و اهواز در لیست زیر وجود داشته و قابل عرضه است. ورق اس تی ۵۲، در ابعاد و ضخامت‌های مختلف به صورت رول، شیت و فابریک عرضه می‌شود.کلیه ورق‌های آلیاژی به شرط آنالیز و ارائه شناسنامه يا سرتيفيكيت ،در مبدا و مقصد به صورت نمونه‌برداری از ورق با حضور بازرسین ما و شما امکان پذیر می‌باشد. 

فولاد مباركه فروش ورق st52

انبار تهران  

………………

فروش ورق st52 ٣ ميل ١٥٠٠

فروش ورق st52  ٤ ميل ١٥٠٠

 فروش ورق st52 ٥ ميل ١٥٠٠

  فروش ورق st52 ٦ ميل ١٥٠٠

 فروش ورق st52   ٨ميل ١٥٠٠

فروش ورق st52 ١٠ ميل ١٥٠٠

فروش ورق st52 ١٢ ميل ١٥٠٠

فروش ورق st52 ١٥ ميل ١٥٠٠

………………

به دليل احتمالي نوسان لحظه اي قيمت ها براي اطلاع از قيمت ها تماس حاصل فرماييد

  📞       02122622680

فولاد امين

@bazarganiamiin كانال تلگرام

www.sazehfooladamin.com