٠٢١٢٢٦٢٢٦٨٠

٠٢١٢٢٣٨٠٩٦

با احترام و ضمن آرزوي توفيق

همانگونه كه مستحضر هستيد شركت : فولاد امين از بزرگترين مراجع توضيع آهن و فولاد كشور مفتخر به ارائه خدمات در اين زمينه ميباشد.
اين مجموعه اطمينان حاصل ميكند تا خريد امن و بدون واسطه با نازلترين قيمت در خدمت شما عزيزان باشد.

درباره ورق آلياژي :

ورق آلياژي چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق آلياژي یا فولاد آلیاژی ورقی فلزی است که در ترکیب عناصر سازنده آن دستکاری شده و با تغییرات این چنینی خواص فیزیکی و شیمیایی ورق تغییر پیدا کرده است.

ورق آهن معمولی یا کربن استیل یاst37 را قبلا معرفی کردم و با خواص آن آشنایی دارید

امروزه صنایع مختلف نیازمند فولادهای خاصی هستند تا محصول نهایی خود را عرضه کنند.این که یک جایی دمای هوا بسیار بالا (مانند تنور نانوایی یا کوره های سیمان) یا بسیار پایین (مانند قله کوه ها و ارتفاعات ) باشد ، آهن معمولی نه تنها کاربردی ندارد بلکه ممکن است استفاده از آن باعث بروز آسیب جدی به کل پروژه شود.

از این رو و برای کاربرد های خاص ، ورق های آلیاژی توسط مهندسین و متخصصین ساخته شدند و روز به روز در حال تکامل و گسترش هستند.

 ورق های آلیاژی بیشترین کاربرد را در صنایع بالا دستی مانند نیروگاه ، پالایشگاه ،صنایع پتروشیمی، صنایع نفت و صنایع گاز دارند.

هر جایی که صحبت از روغن و فشار و دما های بالا یا خیلی پایین باشد نیاز است که از محصولات آلیاژی بهره برد.

محصولات آلیاژی مانند ورق آلیاژی و یا لوله و اتصالات آلیاژی از این حیث حائز اهمیت هستند که بشر به وسیله آنها توانسته مواد جدیدی را ایجاد و برای مصارف روزانه تولید کند.

بسیاری از محصولاتی که اطراف ما وجود دارند و خیلی ساده از کنار آنها گذر می کنیم به واسطه همین ورق های آلیاژی در دسترس قرار گفته ان.برای مثال بنزین ، انواع پلاستیک ، نان های صنعتی ، روغن های خوراکی و… همگی با اتکا به کاربرد ورق های آلیاژی تولید می شوند.

بیشترین کاربرد  ورق های آلیاژی 

دماهای بسیار بالا

دماهای بسیار پاییین

مخازن تحت فشار

مصارف استحکام بالا

سختی بسیار بالا

مقاومت در برابر خورندگی هوا

مقاومت در برابر نمک های دریایی

صنایع قطعه سازی

صنایع ساخت ابزار

راه سازی ،پل سازی و شهرسازی

صنایع هواپیمایي

و بسیاری مصارف خاص و ویژه دیگر

قیمت ورق آلیاژی چقدر است؟

از کاربردهای ورق های آلیاژی گفتم و می پردازم به قیمت این ورق ها:

قیمت ورق آلیاژی مشخصا گران تر از قیمت ورق آهنی معمولی است و به همان نسبت بازار کوچک تر و محدودتری نیز دارد.

همین ویژگی باید مشتریان را در خرید های خود آگاه تر کند.چالش بسیار بزرگی که متاسفانه این روز ها در بازار داخلی ایران وجود دارد نبود سواد کافی خریداران و حتی فروشندگان این محصولات است.

که باعث ایجاد مشکلات متعددی در این زمینه می شود.بسیار شنیده ام که فروش ورق آلیاژی مغایر چه دردسرهایی که ایجاد نکرده است!

از اخراج مامور خرید فلان شرکت تا ترکیدن مخزن فلان پالایشگاه !

برای اجتناب از اینگونه مشکلات و رهایی از خرید و فروش بار آلیاژی مغایر یا معادل چند نکته را در نظر بگیرید:

اولا از فروشگاه معتبر و خوش نام خرید کنید.ثانیا در مرحله بعدی خرید خود را مشروط به ارائه شناسنامه محصول و آزمایش شیمیایی آزمایشگاه های بی طرف کنید.

ورق هايي كه خريداري ميشود روي هر ورق heat number هك يا چاپ شده كه كارخانه توليد كننده بر اساس آنها سرتيفيكيت ارائه داده ميدهد

براي مثال :

نمونه اي از كپي سرتيفيكيت هاي ورق A516

محل خرید معتبر ورق های آلیاژی کجاست؟

فروش ورق آلیاژی یک کاسبی نیست و یک کار کاملا تخصصی است.شما شنیده اید که یک پزشک عمومی بتواند عمل قلب باز انجام دهد؟ مسلما خیر.پس فروش فولاد آلیاژی را از یک آهن فروش معمولی مطالبه نکنید و آن را به متخصص فولادهای آلیاژی بسپارید.

فولاد آلیاژی (به انگليسي Alloy steel) فولادی است که با عنصرهاي گوناگون به صورت آلياژ درآمده، برای بهبود ویژگی‌های مکانیکی فولاد می‌توان از ۱٫۰ تا ۵۰٪ از وزن آن را آلیاژ کرد.

آلیاژهای فولاد دو دسته‌اند: فولاد کم‌آلیاژ و فولاد پُرآلیاژ. تفاوت میان این دو، می‌توان گفت، قراردادی است: اسمیت و هاشمی تفاوت این دو را در ۴٫۰٪ دانسته‌اند در حالی که گروه دگرمو آن را در ۸٫۰٪ می‌دانند .در حالت کلی وقتی صحبت از «آلیاژ فولاد» می‌شود منظور فولاد کم‌آلیاژ است.

خود فولاد در واقع نوعی آلیاژ است. اما تمام گونه‌های فولاد را آلیاژ نمی‌خوانند.

ساده‌ترین نوع فولاد که تقریباً می‌توان گفت آهن است (نزدیک به ۹۹٪) خود با عنصر كربن آلیاژ شده‌است (بسته به نوع فولاد از ۰٫۱٪ تا ۱٪). بنابراین منظور از آلیاژ فولاد، ترکیبی از فولاد، کربن و دیگر عنصرها است. عنصرهایی که بیشتر برای این هدف کاربرد دارند، عبارتند از: منگنز (پرکاربردترین)،نيكل،كروم،موليبدن،واناديم،سيليسيم و.بور. و عنصرهای کم کاربردتر عبارتند از:آلومينيم،كبالت،مس،سريم،نيوبيوم،تيتانيم،تنگستن،قلع،روي.سرب و زيركونيم.

از ترکیب عنصرهای بالا با فولاد و آلیاژسازی، برخی ویژگی‌های فولاد کربن مانند مقاومت ، سختي، چقرمگي، سايش،سخت شدگي وسختي در دماي بالا  به گونهٔ درخور توجهی بهبود می‌یابد.

برای دستیابی به بعضی از این ویژگی‌ها باید عمليات حرارتي روی فلز انجام شود.

ویژگی‌های یادشده در بالا در کاربردهای ویژه‌ای چون پرّه‌های توربین،موتور جت ،فضا پيما و  بسیار مورد نیاز است.

به دلیل ویژگی‌های فرومغناطيس آهن ، بعضی آلیاژهای فولاد و پاسخی که این آلیاژها در محیط مغناطيسي می‌دهند، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. در موتورهاي الكتريكي  و ترانسفورماتورها نیز چنین است.

فولادهای ویژه

این فولادها شامل فولادهای فنر (مثلا C 75 ; 66 Si 7)، فولادهای  مقاوم  به
دمای بالا (مثلا X 4 NiCrTi 25 15)، فولادهای نسوز (مثلا X15 CrNiSi 25 20)
، فوالادهای زنگ نزن (مثلا X 5 CrNi 18 8) و فولادهای نگیر (غیرمغناطیسی)
(مثلا X 40 MnCr 18) می باشد.

فولادهای ابزاری غیرآلیاژی

فولادهای  ابزاری  غیرآلیاژی جهت ساخت ابزارهایی استفاده می شود  که
تحت تنش حرارتی بالا قرار نمی گیرد . این فولادها  سختی مغزی یا عمقی
ندارد و سختی بالای سطحی خود را در دمای حدود ۲۰۰C از دست می دهد.

بارهای  سنگین  به  واسطه مغز چقرمه آن تحمل می شود. مقدار کربن این
فولادها ۰٫۵  –  ۱٫۵ %  است .  هر قدر مقدار کربن بالا باشد به همان میزان
حداکثر سختی پذیری بیشتر می شود . عناصر آلیاژی  Cr، W، Mn، Mo و Ni
باعث می شود که این فولادها حتی در مقاطع بزرگ سختکاری مغزی شده
دچار تابیدگی شدید نگردند.

فولادهای سردکار

فولادهای سردکار قبل از هر چیزی باید مقاومت سایشی بالا و نیز استحکام
فشاری  _  و چقرمگی  _  بالا  داشته  باشد. در حالت بازپخت شده قابلیت
ماشینکاری خوبی دارد  و  هنگام  عملیات حرارتی کمتر دچار تغییر ابعادی و
تابیدگی می شود.

فولادهای گرم کار

استحکام، سختی و مقاومت به سایش فولادهای گرم کار حتی در دماهای
بالا فقط  خیلی کم تغییر می کند. این ویژگی ها و نیز افزایش  _  استحکام
گرمایی ، _ چقرمگی گرمایی،_ مقاومت برگشت و _ مقاومت نوسانات دما
به واسطه عناصر آلیاژی کرم، وانادیم، تنگستن، نیکل و مولیبدن می باشد.

بدون ترديد بسته بندي فلزي بيشترين طرف داران را در بين ديگر موارد بسته بندي به خود اختصاص داده است و به طورطبيعي ورق فلزي هم به عنوان ماده اوليه ساخت قوطي هاي فلزي، در اين بين نقشي تعيين کننده دارد.

دراين مقاله سعي مي شود، با معرفي کافي از ورق قلع اندود یا ورق حلب و فرآيند توليد آن و انواع ورق و کاربرد هاي آن ، علاقه مندان اين صنعت را تا اندازه اي در انتخاب مناسب ورق و قوطي ياري دهند. 

تاريخچه
تاريخچه نگهداري مواد غذايي شايد به ۵۰۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح برسد. زماني که انسان با نمک پاشي به مواد غذايي آن را براي مدتي محدود نگه مي داشت.
اولين بار در سال ۱۲۴۰ ميلادي، بوهميا براي ساخت ظروف آشپزخانه و کتري و آب خوري توليد و مورد استفاده قرار گرفت.پس از انقلاب صنعتي در اروپا در جنگ هاي ناپلئون بناپارت که ارتش نيازمند حمل غذاهاي آماده براي رزمندگان بود،

استفاده از مواد غذايي کنسرو شده در شيشه هاي دهان گشاد که درب آن با چوپ پنبه بسته مي شد، در فرانسه ابداع شد.
توليد ورق قلع اندود به ۱۳۷۵ ميلادي در آلمان بر مي گردد. در ۱۶۶۵ ميلادي آهن سفيد در انگلستان توليد شد. در ۱۸۰۴ نيکولاس اولين کنسرواسيون را در فرانسه انجام داد.

مدتي بعد در انگلستان پيتر دورانت با ساخت قوطي هاي فلزي غير قابل نفوذ با استفاده از ورق قلع اندود به اين روند، تکامل بخشيد. طرح توليد قوطي توسط استيونسن در ۱۸۷۴ ارايه شد.در ۱۸۵۰ قوطي آلمينيومي توليد شد.

تعاريف

ورق فلزيدر ساخت قوطي فلزي مي‌توان از ورق هاي فولادي و يا آلومينيومي استفاده نمود. 
 رق فولاديورق‌هاي فولادي مورد استفاده در ساخت قوطي هاي فلزي بايد ويژگي هاي لازم از قبيل تركيب آلياژي، خواص مكانيكي، پوشش فلزي محافظ و غيره را دارا باشد. 
عناصر تشكيل دهنده فولاد به شرح زير مي باشد :
منگنز، كربن، فسفر ،گوگرد، سيليكون، مس، نيكل، كروم، موليبدن و ارسنيك

ورق فولادي سياهاين نوع ورق از فولاد نرم كم كربن ساخته مي‌شود كه فاقد هر گونه پوشش محافظي در سطح مي‌باشد.

سختي سنجي راكولروش تعيين سختي ورق فولادي است كه با استفاده از دستگاه سختي‌سنج راكول انجام مي‌شود و داراي درجه بندي مختلفي است. سختي ورق هاي فولادي مورد استفاده در ساخت بسته بندي‌هاي فلزي با مقياس (HR30T) و يا (HR15T) بيان مي‌شوند.

تمپر
مشخصه‌اي است كه خواص مكانيكي ورق فولادي مانند سختي، مقاومت در برابر كشش، مقاومت در برابر تنش و غيره را نشان مي‌دهد، كه هر يك از اين خواص به تنهايي گوياي مشخصات ورق فولادي نيستند.

كدگذاري تمپر يك نوع كدگذاري تو افقي است كه در مورد ورق‌هاي يك بار نورد شده بر اساس سختي راكول انجام مي‌گيرد و قابليت شكل پذيري را نشان مي‌دهد. در مورد ورق هاي دوبار نورد شده بر اساس حد تنش گسيختگي بيان مي‌شود.

ورق فولادي دوبار نورد شده (DR)
ورق‌هاي فولادي نرم كم كربن كه يك بار ديگر پس از عمليات حرارتي به حالت سرد، نورد مي‌شوند تا سختي لازم را به دست آوردند را ورق فولادي دوبار نورد شده گويند.
دو بار نورد سرد براي انواعي از ورق فولادي به کار مي رود که پس از آنيلينگ، يکبار ديگر در آنها کاهش قابل توجه ضخامت ايجاد شده است. اين نوع ورق در ضخامت هاي اسمي ۱۴/۰ تا۲۹/۰ميلي متر با فواصل ۰۰۵/۰ ميلي متر توليد مي شود و داراي استحکام بيشتري نسبت به نوع SR است.

ورق فولادي يكبار نورد شده srورق فولادي نرم كه با كاهش ضخامت در يك مرحله و معمولاً با نورد كردن در حالت سرد ساخته مي‌شود. 
يکبار نورد سرد، براي انواعي از ورق فولادي كم كربن به کار مي رود که در يک فرآيند نورد سرد به ضخامت مورد نظر رسيده و سپس آنيلينگ و نورد حرارتي شده اند.
از ورق هاي فولادي سياه كه فاقد هرگونه پوشش فلزي محافظ سطحي است، نمي‌توان در ساخت قوطي فلزي جهت بسته‌بندي موادغذايي استفاده كرد.

تركيب آلياژيتركيب آلياژي مختلفي در ساخت ورق هاي فولادي كاربرد دارد. اما بايد به اين نكته توجه داشت كه تركيب آلياژي ورق نبايد داراي عناصر سمي و مضر براي سلامتي انسان باشد.

پوشش محافظ فلزي
ورق مورد استفاده در ساخت قوطي مواد غذايي در سطوح داخلي و خارجي بايد داراي پوشش محافظ فلزي مناسبي باشد

ورق فولادي و قلع دار
ورق فولادي نرم كم كربني است كه پوششي از فلز قلع، در دو طرف ورق فولادي (در سطوح داخلي و خارجي) به منظور محافظت آن در برابر خوردگي، داشته باشد.
ورق قلع‌دار از سطح به سمت داخل بايد داراي چهار لايه به شرح زير باشد:
الف-لايه روغني 
اين لايه جدا شدن ورق ها را از هم تسهيل كرده و از خوردگي آنها جلوگيري و به چسبندگي پوشش محافظ ثانويه كمك مي‌كند.

روغن مورد استفاده بايد از انواع غير مضر براي سلامتي انسان باشد. بدين منظور معمولاً از تركيباتي مانند دي‌اكتيل سباسات و يا استيل‌تري بوتيل سيترات استفاده مي‌شود. 
ب- لايه غير فعال شده 
اين لايه مانع از به وجود آمدن و گسترش اكسيد قلع در سطح ورق شده و به آن قابليت لاك پذيري و چاپ پذيـري مي‌دهد.

ساختار اين لايه شامل پوششي از فلز كرم، اكسيـد كرم و اكسيد كرم هيدراته بر روي سطوح قلع مي‌باشد.
پ- قلع 
ت- لايه آلياژ آهن و قلع 
اين لايه مابين سطح فولاد كم كربن و قلع ايجاد مي‌شود. اين لايه در نگهداري قلع بر روي سطح ورق آهني است. ورق قلع اندود شده به روش غوطه‌وري در قلع مذاب فاقد اين لايه مي‌باشد.

ورق هاي مورد استفاده در بسته بندي مواد غذايي
مهم ترين فلزاتي كه در صنعت بسته بندي قوطي و حلبي بهداشتي به كار مي روند، فولاد و آلومينيوم است. ورق هاي فولادي نيز به دو دسته تقسيم مي شوند :
الف- ورق هاي قلع اندود شده 
ب- ورق هاي عاري از قلع

ورق فولادي پايه و توليد ورق قلع اندود
ورق فولادي پايه که براي توليد ورق هاي قلع اندود مورد استفاده قرار مي گيرند، از نوع فولاد کم کربن است که داراي آلياژ مخصوصي است و به روش ريخته گيري مداوم (پيوسته )توليد مي شود.

اين فولاد که در فرآيند نورد گرم به يک نوار طولاني ورق فولادي تبديل شده، در فرآيندهاي متعدد، نورد سرد شده، به ضخامت مورد نظر کاهش مي يابد و به روش هاي آنيلينگ بچ يا پيوسته ويژگي هاي مکانيکي از جمله سختي و مقاومت کششي، در آن به اندازه تعيين شده مي رسد.

در ريختن مواد در قالب به طور پيوسته مواردي که مد نظر قرار مي گيرد عبارتند از:
عمليات ريختن مواد در قالب، شامل غير فلز، دما( ۱۵۰۰-۱۵۵۰ )، زمان ريختن مواد در قالب، سطح، رويه عبور ، دما (۸۷۰-۹۰۰ )، ضخامت و عمق، پهن بودن سطح

درکويل ها مواردي که مد نظر قرار مي گيرد عبارتند از:
بازرسي سطح، دما ( ۵۷۰-۶۸۰ درجه سانتي گراد )، وضعيت لبه

روش نورد گرم، براي فلزات، موجب توليد سطوح صاف و يکنواخت با ضخامت يکسان در ورق هاي قلع اندود، مي شود. با ابداع اين فرآيند در سال ۱۸۳۰ ميلادي، قيمت تمام شده ورق هاي قلع اندود کاهش قابل توجهي پيدا کرد.

فولاد آلياژي به روش ريخته گري پيوسته به شمش هايي با ضخامت ۲۰۰ ميلي متر تبديل مي شوند. شمش گداخته با مشعل هاي برش در طول معين بريده مي شود که به آنها شمشال گفته مي شود. شمشال هاي گداخته در فرآيند نورد گرم در چند مرحله کاهش ضخامت داده مي شوند تا ورق گرم نورديده اي به طول صد ها متر توليد شود. ضخامت اين ورق ۲تا ۳ ميلي متر است.

اين ورق طولاني به شکل کويل پيچيده مي شود و مي تواند تا ۲۰ تن وزن داشته باشد. با اعمال يک روش مکانيکي لايه اي از زنگ و اکسيد را که روي ورق را پوشانيده، خرد و نرم مي کنند و در يک حمام از اسيد هاي هيدروکلريک يا سولفوريک، زنگ آن را تميز مي کنند. پس از اسيدشويي سطح ورق هاي آهني با محلول هيدروکلرريدريک و اسيد سولفوريک و آبکشي و خشک کردن، ورق بريده مي شود و در صورت لزوم بر روي سطح آن روغن ماليده مي شود.

براي رسانيدن ضخامت ورق به حدود ۱۳/۰تا ۴۹/۰ ميلي متر يک فرايند ۵ يا ۶ مرحله اي نورد سرد روي آن لازم است. ورق در انتهاي نورد سرد داراي سرعتي حدود ۱۴۵ کيلومتر در ساعت است. به خاطر گرماي زيادي که حين نورد سرد ايجاد مي شود، از امولوسيوني از آب و روغن پالم يا يك ترکيب مشابه براي خنک کاري و روغن کاري بين غلتک ها استفاده مي شود.

در جريان نورد سرد ضخامت ورق تا ۹۰ % کاهش مي يابد و فشردگي مولکولي آن به حدي مي رسد که به علت سختي و فنريت، نمي توان آن را براي توليد بدنه و سر و کف قوطي مورد استفاده قرار داده يا فرم دهي نمود.

لذا در يک فرآيند آنيلينگ کريستال هاي ورق تغيير شکل داده مي شود تا فشردگي و سختي آن کاهش يابد. اين عمل در دماي ۶۰۰ تا ۸۰۰ درجه انجام مي شود. البته قبلا بايد کويل ورق، چربي زدايي شده باشد. براي توليد ورق هاي با درجه سختي بالاتر از يک کوره آنيلينگ پيوسته و براي توليد ورق با درجه سختي پايين تر از يک کوره بچ آنيلينگ استفاده مي شود.

در زمان آنيلينگ هواي موجود در داخل کوره با يک اتمسفر فاقد اکسيژن جايگزين مي شود تا از اکسيد شدن ورق ها و ايجاد زنگ در سطح آنها جلوگيري شود.

حرارت غير مستقيم ناشي از سوختن گاز طبيعي و دماي ۶۰۰ تا ۸۰۰ درجه، ساختار کريستالي ورق را که در فرآيند سرد به شکل کشيده و سوزني در آمده، پس از ۳ روز نگهداري در دماي مزبور و سپس خنک کردن آن تغيير شکل مي دهد.

در کوره هاي آنيلينگ پيوسته ورق ها از ميان لوله هاي سراميک مخصوصي عبور مي کنند که داراي تشعشع حرارتي ناشي از سوختن گاز طبيعي است.

در اين شيوه نيز اتمسفر حفاظتي فاقد اکسيژن اطراف ورق ها را فرا مي گيرد و زمان آنيلينگ بسيار کوتاه است. سختي ورق هايي که در اين فرآيند آنيل مي شود، بيشتر از سختي ورق هايي است که در سيستم غير پيوسته آنيل شده اند.

براي ايجاد ويژگي فرم پذيري و نرم کردن ورق، متعاقبا از يک فرآيند نورد گرم و خشک هم استفاده مي شود. با اين عمل ضخامت ورق به مقدار ناچيزي در حد ۱ % کاهش مي يابد و در سطح ورق زبري و ناصافي لازم براي قلع اندود شدن در سيستم الکتروليز ايجاد مي شود.

هنگامي که توليد ورق با ضخامت پايين و استحکام بالاتر مورد نظر باشد، نورد گرم خشک با يک فرآيند نورد سرد ثانوي، جايگزين مي شود که ضخامت ورق را بين ۱۰ تا ۲۶ % کاهش مي دهد. اين ورق پس از پوشش دهي با قلع يا کروم براي استفاده در توليد قوطي هاي فلزي مواد غذايي مي تواند استفاده شود.

مجددا سر و ته کويل ها به هم جوش داده مي شوند تا به صورت يک نوار چند هزار متري پيوسته در آمده و در يک فرآيند الکتروليتي با قلع پوشش داده مي شوند.

پس از پوشش با الکتروليز براي ايجاد براقيت بايد ورق ها را به دمايي بالاتر از نقطه ذوب قلع (۲۳۲ درجه) رساند و سپس آن را در آب سرد کرد.

در خاتمه با يک فرآيند شيميايي به نام پسيويشن لايه سطحي در ورق قلع اندود از نظر شيميايي غير فعال مي شود تا به وجود آمدن و گسترش اکسيد قلع جلوگيري شده و قابليت لاک زني و چاپ پذيري ورق افزايش يابد.

لايه غير فعال شامل پوششي از فلز کروم و اکسيد کروم و اکسيد کروم هيدراته بر روي پوشش قلع است که با غوطه وري ورق قلع اندود در داخل محلول کرومات سديم يا بدون اعمال جريان الکتريکي پديد مي آيد.

قبل از بسته بندي ورق ها هاي توليد شده به صورت ورق يا کويل ، سطح آن با چند ميلي گرم روغن در هر متر مربع آغشته مي شود تا لغزندگي و حفاظت لازم را ايجاد کند.

روغن مورد استفاده بايد از انواع غير مضر براي سلامتي انسان باشد، مانند دي اکتيل سباسات و يا استيل تري بوتيل سيترات .

قلع اندود کردن
تا سال ۱۹۳۴ ميلادي قلع اندود کردن ورق ها به روش غوطه وري انجام مي شدکه در آن سال، روش الکتروليز براي قلع اندود کردن ورق ها در انگلستان مورد استفاده قرار گرفت.

پس از آن فرآيند پيوسته توليد براي نوارهاي فولادي، جايگزين روش توليد غير پيوسته ورق شد که هزينه توليد ورق قلع اندود را بسيار كاهش داد.

اصطلاح فولاد قلع اندود ‌ به صفحه فولاد با كربن كم اطلاق مي گردد كه ضخامتي بين ۱۰/۰ – ۵/۰ ميلي متر داشته و روكش قلع آن بين ۸/۲ – ۷/۱ گرم در متر مربع (ضخامت ۴/۰ تا ۵/۲ ميكرومتر) روي هر كدام از دو روي آن باشد. ضخامت فولاد قلع اندود بر حسب اختلاف در وزن روكش قلع روي هر صفحه طبقه بندي مي گردد. استفاده توام فولاد و قلع ماده اي با استحكام بالا و كيفيت مناسب و مقاوم در برابر خوردگي و داراي سطحي براق و مناسب براي چاپ و پذيرش لاك به وجود مي‌آورد. بديهي است كه تركيب شيميايي استيل اثر بسزائي روي مقاومت ظروف حاصل از آن در برابر خوردگي دارد. حداکثر مقدار مجاز فلز قلع در مواد غذايي ۲۵۰ ميلي گرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن است.

لايه قلع به روش الكترو شيميايي و يا غوطه‌وري در قلع مذاب ايجاد مي شود. ضخامت قلع بسته به نوع كاربرد و نوع مواد غذايي تعيين مي‌شود. 
الف: ورق‌هاي قلع دار شده به روش غوطه‌وري در قلع مذاب 
اين نوع ورق‌ها داراي ضخامت قلع زياد و يكسان در دو طرف ورق هستند. 
ب: ورق‌هاي قلع دار شده به روش الكتروليز 
اين ورق‌ها مي‌توانند ضخامت‌هاي متفاوتي و يا يكساني از قلع در دو سطح داشته باشند. قلع 
اندود شده بر روي دو طرف ورق يكنواخت است. 
ورق هاي استيل به يكي از دو روش زير قلع اندود مي شوند :
الف – روش غوطه وري 
ب- روش الكتروليت 
تا قبل از جنگ جهاني دوم عملا تمام ورق هاي TP با روش غوطه وري ساخته مي شدند. حال آن كه امروزه كمتر از ۶ درصد از كل ورق هاي توليدي به روش مذكور تهيه مي شوند. با روش غوطه وري هيچ گاه امكان پوشش يكنواخت قلع به ميزان كمتر از ۶/۱۹ گرم در متر مربع در دو رويه ميسر نبوده اما در روش الكتروليت كه پس از جنگ جهاني توسعه يافته است، مي توان تا ۶/۵ گرم در متر مربع در مجموع دو سطح فولاد را از قلع به طور يكنواخت پوشاند. يك نوع از ورق هاي TP تهيه شده به طريقه غوطه وري اصطلاحا ورق فولادي قلع اندود ناميده مي شود (۹۰% سرب ۱۰ درصد قلع) اين ورق ها كه ورق هاي SCMT نيز ناميده مي شوند، به دليل خاصيت مسموم كنندگي سرب براي مواد غذائي نبايد استفاده شوند .

پوشش قلع بر روي سطح ورق هاي مخصوص مواد غذائي، ۱۵ تا ۸۰ ميليونيوم يك اينچ بر هر طرف سطح ورق مي باشد. ورق فولاد مورد استفاده، ضخامتي حدود يك صدم يك اينچ را دارد كه پس از تميز نمودن آن را از حمام محلول رقيق اسيد سولفوريك يا اسيدكلريدريك عبور داده و سپس ورق ها را ازحمام هاي الكتروليت كه در قطب آند (مثبت) ورق هاي قلع قرار گرفته اند و در قطب كاتد (منفي) ورق هاي فولادي قرار مي گيرند، عبور مي دهند و به اين طريق دو سطح ورق هاي فولادي قلع اندود مي شوند و مهم ترين مزيت روش الكتروليت آن است كه كنترل دقيقي از پوشش قلع را بر روي ورق امكان پذير نموده است. ورق هاي قلع اندود در يك اندازه ۲۰*۱۴ اينچ به صورت ۱۱۲ ورق در يك جعبه (بسته) بسته بندي شده است كل ناحيه ورق ۲۱۳۶۰ اينچ مربع است كه اصطلاحا به عنوان يك جعبه اصلي كه يك مقياس صنعتي است، شناخته شده است .

متداول ترين وزن هاي پوشش قلع ۲۵/۰ ، ۵/۰ ، ۷۵/۰ و ۱ پوند در هرجعبه اصلي مي باشد كه اصطلاحا ورق هاي مذكور به ترتيب ورق شماره ۲۵ ،‌۵۰ ، ۷۵ ،‌۱۰۰ ناميده مي شود. در حال حاضر ۷۵ درصد ورق هاي توليدي از نوع ورق هاي شماره ۲۵ مي باشند.

با كاربرد گسترده ورق هاي الكتروليت براي اغلب محصولات غذائي، توليد كنندگان ورق هاي Tp براي صرفه جوئي بيشتر به ورق با پوشش متفاوت روي آورده اند چنين ورقي داراي يك پوشش سنگين تر (۵/۰ ، ۷۵/۰ و ۱) بر روي سطح داخلي قوطي و يك پوشش سبك (۲۵/۰) پوند قلع بر روي سطح بيروني مي باشد.

مزايا و معايب ورق هاي TFS,TPدر ورق هاي TFS به دليل نداشتن نقطه ذوب پايين كه مربوط به عدم وجود قلع مي باشد، مي توان صفحات آن را در كوره با درجه حرارت هاي بالاتر از TP قرار داده و بدين صورت زمان بازپخت را كوتاه تر كرد .
ورق هاي TFS در مقابل خوردگي كم تر از ورق هاي TP مقاومت دارند. بنابراين نياز به سيستم لاك و روكش در دو سطح دارند.ورقTP از چاپ پذيري بهتري برخوردار است.
از معايب ديگر ورق هاي TFS در مقايسه با ورق هاي TP اين است كه ظروف ساخته شده از اين ورق ها را نمي توان با سرب يا قلع جوش داد زيرا دوخت مضاعف، موجب ترك خوردن لايه كروم مي شود و دليل آن شكننده بودن كروم است. بنابراين اين ظروف را نمي توان با روش هاي متداول در ظروف TP به يكديگر متصل كرد و جوش داد. بلكه بايد از روش جوش دادن مقاومتي يا استفاده از چسب هاي آلي، عمل مرتبط ساختن و دوخت و در نهايت ساختن ظروف را انجام داد.
قلع به جز از ميزان ۸/۲ گرم بر متر مربع به دلايل زير به عنوان پايه مقاوم در برابر ماده غذايي تلقي نخواهد شد:
الف- افزايش قيمت ورق پايه با مصرف قلع بالاتر
ب- پيچيدگي فرآيند در توليد ورق قلع اندود با قلع بالا
پ- شرايط سخت نگهداري قوطي لاک نخورده در مقابل عوامل محيطي مانند رطوبت
ت- مقررات جهاني کنترل ميزان مهاجرت قلع به داخل غذا

ورق هاي ۲CRدر سال۱۹۶۰ شركت فولاد ايالات متحده ورق فروليت يعني نوع جديدي از ورق قلع اندود براي قوطي ها را به بازار عرضه كرد. اين ورق جديد كه تا دو برابر ضخامت آن كاهش يافته است، از ورق قلع معمولي نازك تر مي باشد اما سختي خوبي داشته و توليد آن ارزان تر تمام مي شود و نسبت به ورق هاي معمولي با قيمت پايين تر در هر جعبه اصلي به فروش مي رسد. اين نوع ورق ها اصطلاحا ورق هاي ۲CR ناميده مي شوند كه سه نوع تجاري DR-10 , DR-8 , DR-9 به بازار عرضه شده است. نوع DR-10 از درجه سختي و استحكام بالاتري برخوردار است از اين ورق ها هر چند در ابتدا براي آشاميدني هاي گازدار استفاده شد ولي امروزه عموميت بيشتري پيدا كرده است.
برش ورق به ۲ صورت برش مستقيم ، برش زيگزاگ انجام مي گيرد .

استانداردهاي مواد
معتبرترين استانداردها شامل موارد زير است: 
الف – استانداردهاي بين المللي ISO براي ورق هاي قلع اندود
ب – استانداردهاي اروپايي EN براي ورق هاي قلع اندود الکتروليتي
پ – استانداردهاي آمريکايي براي ورق هاي قلع اندود
که براي مواد مختلف به صورت زير به کار مي رود:
نوار باريک فولادي پوشش نيافته رول شده سرد براي فرم دهي سرد- شرايط فني تحويل با استاندارد: ۱۳۹ ۱۲٫۹۷ DIN EN 10
نوار باريک فولادي رول شده سرد- رواداري هاي ابعادي با استاندارد: DIN EN114010.96
مشخصات استاندارد براي توليدات قلع – ملزومات عمومي با استاندارد: ASTM A 623-02
مشخصات استاندارد براي توليدات قلع – ملزومات عمومي با استاندارد( متريک ): ASTM 623M-02
مشخصات استاندارد براي توليدات قلع- ورق قلع اندود الکتروليتيک – ملزومات عمومي با استاندارد:ASTM 625/A 624M-98
براي توليدات قلع ورق سياه يکبار نورد شده – ملزومات عمومي با استاندارد: ASTM A 623-02 
براي توليدات قلع ورق قلع اندود الکتروليتيک دوبار نورد شده با استاندارد: ۶۲۶/A 626M-98 ASTM
روش هاي آزمون استاندارد براي تعيين وزن پوشش قلع براي ورق قلع اندود الکتروليتيک با استاندارد: ASTM A 630-98
براي توليدات قلع ورق سياه با پوشش کروم الکتروليتيک، يکبار و ۲ بار نورد شده استاندارد: ASTM A 657M-98a

نشانه گذاري و بسته بندي
نشانه گذاري ورق و رول قلع اندود
الزامات ديگري نيز براي ورق هاي قلع اندود که به صورت ورق يا رول توليد مي شوند که مهم ترين آنها يکنواختي ضخامت ورق و پوشش آن در نقاط مختلف اعم از جهت عرضي و جهت طولي است. عدم وجود کمانش در لبه ورق و خارج از گونيا نبودن نيز از الزامات ديگر است.
در بسته بندي کويل ها نقطه اي که دو لبه ورق با جوش نقطه اي بهم مي رسند بايد دقيقا” با نشانه گذاري مناسب مشخص شده باشند. هم پوشاني ورق ها در نقاط جوش کاري شده نبايد از ۱۰ ميلي متر تجاوز کند. 
توليدات يکبار و دوبار نورد که با استاندارد اروپا تحت پوشش قرار مي گيرند با مشخصات زير به ترتيب طراحي و نشانه گذاري مي شوند:
تعريف ماده ( کويل يا ورق قلع اندود يا کويل يا ورق ECCS )، شماره استاندارد اروپا ( EN 10202 . (، نمادي براي توليدات قلع، درجه خاصيت مکانيکي، نوع آنيل کردن، نوع تمام کردن 
در حالت قلع اندود ورق، جرم هاي پوشش و ترکيبات آنها، E ( براي پوشش يکنواخت در دو طرف) يا D ( براي پوشش متفاوت در دو طرف) و در حالت کويل يا ورق ECCS حروف آن به صورت ECCS ( 5.6/5.6 E يعني ۵٫۶ گرم بر متر مربع در هر طرف و ۲٫۸ /۵٫۶ D يعني ۵٫۶ گرم بر متر مربع در يک طرف و ۲٫۸ گرم بر متر مربع در طرف ديگر )
در حالت قلع اندود ورق ،رواداري پوشش وپسويشن 
ابعاد به ميلي متر براي کويل ها ضخامت ضربدر عمق رول و براي ورق ها ضخامت ضربدر عمق رول ضربدر طول برش 
مثال : ورق قلع اندود يکبار نورد سرد مطابق با استاندارد اروپايي با درجه فولاد S275 بچ آنيل شده، تمام سنگ، پوشش يکنواخت با جرم پوششي ۸/۲ گرم بر متر مربع براي سرعت بالاي لحيم کاري ، ۳۰۰ پسويشن با ضخامت .۲۲ ميلي متر، رول با عمق ۸۰۰ ميلي متر و برش ۹۰۰ ميلي متر طراحي شود : Tinplate sheet EN 10202-TS275-BA-ST-E2,8/2,8-HS-300-0.22*800*900 
ضخامت ماده بايستي به صورت زير تاييد شود :
انحراف از ضخامت اندازه گيري شده در مرکز خط نوار نبايستي از ۵ % تجاوز کند.
انحراف از ضخامت اندازه گيري شده در هر نقطه با ۶ ميلي متر لبه برش بيستي بين ۵-۸ درصد باشد.
ضخامت متوسط نبايستي از ضخامت اسمي۲ % بيشتر با شد.

بسته بندي
کلاف ها
به حالت عمودي بسته بندي مي گردد که قطر داخلي ۴۲۰+۱۰ و ۴۲۰-۱۵ يا ۵۸۰+۱۰ و ۵۸۰-۱۵ ميلي متر مي باشد مگر اين که متقاضي به نحو ديگري در خواست نمايد
ورق ها
روي پالت با وزن تقريبي بين ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کيلو گرم عرضه مي شود که معمولا وزن آن مضرب ۱۰۰ است.

نتيجه گيري
به طور کلي ورق هاي قلع اندود به دليل تقسيم بندي هاي متنوعي که در بالا اشاره شد، دامنه وسيعي از کاربرد را ارائه مي کند که استفاده کننده از آن در صورتي که کاربرد هاي انواع مختلف آن را بداند مي تواند به صورت بهينه در بسته بندي قوطي فلزي براي محصولات غذايي مختلف از آن بهره ببرد و محدوديت خاصي ندارد، به جز اينکه وزن آن نسبت به آلومينيم بيشتر و قيمت قلع بالاست که اگر اين موارد محدوديت اهميت چنداني براي سازنده قوطي نداشته باشد، يک ورق خوب براي استفاده در بسته بندي قوطي فلزي به شمار مي رود.

در کلید فولاد، فولادها بر اساس خواص فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی، نحوه تولید و یا کاربرد آن ها، در گروه های زیر دسته بندی شده اند:

۱-    گروه اول: فولادهای ساخت و ساز غیر آلیاژی (ساختمانی معمولی)، فولادهای سخت شونده سطحی یا سمانتاسیون، فولادهای نیتروره شونده و فولادهای خوش تراش یا اتومات

۲-    گروه دوم: فولادهای عملیات حرارتی پذیر، فولادهای بلبرینگ

۳-    گروه سوم: فولادهای فنر، فولادهای سخت شونده سطحی، فولادهای روزن کاری (اکستروژن) سرد

۴-    گروه چهارم: فولادهای چقرمه در دمای زیر صفر، فولادهای مخازن هیدروژن تحت فشار بالا، فولادهای مقاوم به حرارت برای ماشین سازی

۵-    گروه پنجم: فولادهای ریزدانه ساخت و ساز، فولادهای ساخت و ساز مقاوم در برابر هوا، فولادهای ریزدانه برای شکل دهی سرد

۶-     گروه هفتم: فولاد ابزار کربنی، فولادهای تندبر

۷-    گروه هشتم: فولادهای ابزار سرد کار

۸-    گروه نهم: فولادهای ابزار گرم کار

۹-    گروه یازدهم: فولادهای سوپاپ، فولادها و آلیاژهای مقاوم در دمای بالا

۱۰-   گروه دوازدهم: فولادهای غیر مغناطیسی، فولادهای نسوز، آلیاژهای رسانای حرارت

۱۱-   گروه سیزدهم: فولادهای زنگ نزن

۱۲-   گروه چهاردهم: فولادهای زنگ نزن ریختگی، فولادهای نسوز ریختگی

گروه اول:

۱-۱- فولادهای ساختمانی معمولی و غیر آلیاژی:

این فولادها در گروه فولادهای نرم (mild steel) با کربن کمتر از ۲۵/۰% (کم کربن) قرار می گیرند. در رده بندی استاندارد DIN EN 10027-2جزء فولادهای پایه (Base steels) و رده تجاری با شماره مواد ۱٫۰۰YYبوده و معمولاً بر اساس استحکام نهایی مشخص می شوند. فولادهای St 37، St 44، St 52 و St 60 از معروف ترین گریدهای این گروه از فولادها می باشد که در این نامگذاری طبق DIN 17006، عدد پس از Stمعرف استحکام کششی نهایی فولاد بر حسب Kg/mm2می باشد که با ضرب کردن آن در ۸۱/۹ مقدار استحکام نهایی بر حسب  N/mmیا MPa به دست می آید. به عنوان مثال، استحکام کششی نهایی فولاد St 37 برابر Kg/mm2 37 یا حدود MPa 362 است. در این استاندارد، از اعداد ۱ تا ۳ برای رده بندی کیفیت فولاد پس از عدد مربوط به استحکام استفاده می شود، به عنوان مثال St 37-2، که عدد بزرگتر بیانگر شرایط بهینه فولادسازی و کاهش عناصر مضر است. در رده بندی کیفیت این فولادها، درجه ۱ برای کارهای معمولی (معمولاً نوشته نمی شود)، درجه ۲ برای کارهای مهم  و درجه ۳ برای فولادی که ریخته گری شده و دارای درجه خلوص بالا و خواص جوشکاری خوب است، استفاده می شود. در استاندارد DIN 17006 برخی پیشوندها و پسوندهایی جهت مشخص نمودن روش تولید یا بهینه سازی فولاد استفاده می شود، از جمله، پیشوندهای R و U (مثل USt 37 یا RSt 37) نماد فولاد کشته (اکسیژن زدایی شده) و کشته نشده (فولاد جوشان یا اکسیژن زدایی نشده) هستند.

با جایگزین شدن استاندارد DIN EN 10027-1 به جای استاندارد DIN 17006 و حذف این استاندارد، نامگذاری جدید این فولادها بدین صورت است که ابتدا حرف S و سپس استحکام تسلیم فولاد بر حسب MPa قید می شود و در ادامه در صورت نیاز، نمادهای عملیات حرارتی و یا نمادهای آزمون ضربه و سپس نمادهای اضافی جهت مشخص نمودن برخی شرایط ویژه ساخت، پوشش کاری و … قید می شود. به عنوان مثال، S235JRمعرف فولادی با تنش تسلیم MPa 235 است و نماد JR اشاره به این دارد که آزمون ضربه این فولاد در دمای C ْ ۲۰ انجام گرفته و ۲۷ ژول انرژی جذب شده است. نماد روتین ولی قدیم این فولاد St 37 می باشد. به عنوان مثالی دیگر، S355J2 معرف فولادی با تنش تسلیم MPa 355است و نماد J2 اشاره به این دارد که آزمون ضربه این فولاد در دمای C ْ ۲۰- انجام گرفته و ۲۷ ژول انرژی جذب شده است. نماد روتین ولی قدیم این فولاد St 52 می باشد.

این دسته از فولادها، دارای خواص شکل پذیری سرد، جوشکاری و برشکاری عالی هستند و کاربرد اصلی آن ها با مقاطع مختلف ورق، میلگرد، تیرآهن، نبشی و انواع لوله، ساخت اسکلت های فلزی، انواع قطعات و ماشین آلات، اجزای ماشین و … می باشد. به طور معمول، این فولادها به صورت محصول نهایی و تحت فرایندهای شکل دهی، برش و جوشکاری استفاده می شوند و عملیات حرارتی پذیر نیستند.

۲-۱-فولادهای سخت شونده سطحی یا سمانتاسیون

فولادهای این گروه معمولاً دارای کربن پایین بین ۱/۰ و ۲۵/۰ درصد هستند. اکثر فولادهای این دسته دارای عناصر آلیاژی منگنز، کروم، نیکل و مولیبدن و … هستند. با افزودن کربن به سطح این فولادها به روش سمانتاسیون، آن ها قابلیت عملیات حرارتی کوئنچ و تمپر (چایش و بازگشت) و سخت کاری سطحی را پیدا می کنند. این فولادها به طور معمول در کاربردهایی استفاده می شوند که سطح نیاز به سختی بالا و مقاومت سایشی خوب و مغز نیاز به تحمل ضربه و چقرمگی خوب دارد، بنابراین در قطعات ساخت و ساز و اجزایی مثل قطعات پرسی و شکل پذیر، شغال دست، بوش، اتصالات، قطعات چرخ خیاطی و ماشین تحریر، چرخ دنده، پیستون، میل لنگ، محور و … استفاده می شوند. نامگذاری این دسته از فولادها در استاندارد DIN بر حسب ترکیب شیمیایی آن ها انجام می گیرد. از جمله فولادهای مهم این گروه می توان به C10، C15، Ck10و Ck15، ۱۸CrNi8 (1.5920)، ۱۶MnCr5 (1.7131) و … اشاره کرد. در این نامگذاری ها C اشاره به عنصر کربن دارد و عدد پس از آن مقدار کربن فولاد است که در عدد صد ضرب شده است، یعنی C10 دارای ۱/۰% کربن است. حرف پس از C نیز بیانگر یک مشخصه خاص فولاد است. به طور مثال k، f، m و q به ترتیب بیانگر میزان فسفر و گوگرد پایین در ترکیب شیمیایی، مناسب برای سخت کاری شعله ای و القایی، میزان گوگرد ۴/۰-۲/۰% و مناسب برای فرم دهی سرد دارد. البته در استاندارد جایگزین شده­ی DIN EN 10027-1 این نمادها تغییر یافته اند، به طور مثال در نامگذاری جدید به جای Ck10 از C10E استفاده می شود که Eهمان مفهوم میزان فسفر و گوگرد پایین در ترکیب شیمیایی فولاد را دارد. نامگذاری فولادهای کم آلیاژ سمانتاسیون نیز طبق استاندارد DIN EN 10027-1 بدین صورت است که ابتدا مقدار کربن با ضریب ۱۰ نوشته می شود، سپس نماد عناصر عمده آلیاژی قید شده و مقدار آن ها با ضرایب مخصوص (مثلاً مقدار کروم، نیکل، سیلیسیم، منگنز، کبالت و تنگستن با ضریب ۴، مقدار مولیبدن، مس، آلومینیوم، وانادیم و … با ضریب ۱۰، مقدار نیتروژن، گوگرد و فسفر با ضریب ۱۰۰) نوشته می شود. به طور مثال ۱۸CrNi8 به این مفهوم است که این فولاد میانگین ۱۸/۰% کربن، میانگین ۲% (۸ تقسیم بر ۴) کروم و نیکل دارد. فولادهای سمانتاسیون در محصولات شرکت معتبر بوهلر (BOHLER) در گرید E طبقه بندی می شوند. به عنوان مثال E220 (نامگذاری قبلی بوهلر   ECN 200 است) معادل ۱۸CrNi8 (1.5920)، E410 (نامگذاری قبلی بوهلر EC80 است) معادل ۱۶MnCr5 (1.7131) و E920 معادل Ck15 می باشد. معادل این فولادها در گریدبندی فولادهای پلدی (POLDI) به ترتیب CN18، CE2 و VARN است. در گریدبندی فولادهای زارشتال (ROSHLING) نیز معادل فولاد ۱٫۵۹۲۰ و ۱٫۷۱۳۱ به ترتیب فولادهای RECN و EC80است.

۳-۱-فولادهای نیتروره شونده (Nitriding steels)

نیتروژن دهی عبارت از وارد کردن نیتروژن اتمی در لایه سطحی فولاد است. نیتروژن اتمی در سطح قطعه با برخی از عناصر آلیاژی ترکیب شده و تشکیل نیترید آلیاژی می دهد. در حقیقت سختی زیاد لایه­ی سطحی فولادهای نیتروژن داده شده ناشی از وجود همین ذرات بسیار ریز و پراکنده نیتریدهای آلیاژی است. در حالی که امکان نیتروژن دهی برای بسیاری از فولادها وجود دارد، تنها هنگامی می توان سختی زیاد در سطح به دست آورد که قطعه مورد نظر از جنس فولادهای آلیاژی شامل عناصر آلومینیوم، وانادیم، کروم و مولیبدن باشد. اگر فولادهای کربنی ساده نیتروژن دهی شوند، سختی سطح در حد متوسط (۴۰۰ ویکرز) افزایش می یابد. دلیل این موضوع اینست که در دمای نیتروژن دهی، نیتروژن نسبتاً سریع به داخل فولاد نفوذ کرده و تشکیل Fe4N و گاهی Fe2N می دهد. از آنجایی که نیتریدهای یاد شده در عمق نسبتاً زیادی پراکنده می شوند، سختی سطح را نمی توانند در حد زیادی افزایش دهند. با حضور عناصر آلیاژی یاد شده، به دلیل میل ترکیب زیاد آن ها با نیتروژن، از نفوذ آن به داخل قطعه جلوگیری شده و روی قطعه یک لایه­ی نسبتاً نازک پایدار (تا حداکثر ۱ میلی متر) و سخت نیتریدی تشکیل می شود. دو تفاوت اساسی روش نیتروره و کربوره اینست که اولاً کربن دهی باید در گستره دمایی آستنیت (۸۷۵ تا ۹۲۵ درجه سانتیگراد) انجام شود، در حالی که نیتروژن دهی را می توان در گستره دمایی فریت (۵۵۰ تا ۶۵۰ درجه سانتیگراد) انجام انجام داد. به علاوه پس از نیتروژن دهی نیازی به سریع سرد کردن قطعه نیست و معمولاً در هوا سرد می کنند. دمای پایین عملیات نیتروره، احتمال تاب برداشتن قطعات را کاهش می دهد، به همین علت برای قطعات پیچیده و حساس پیشنهاد می شود. ثانیاً عمق نفوذ نیتروژن در نیتروره کمتر از کربن در سمانتاسیون است. سختی سطحی فولادهای نیتروره معمولاً ۸۰۰ تا ۹۵۰ ویکرز می باشد. کاربرد این فولادها بیشتر در قطعات ماشین های صنعتی که تحت سایش قرار دارند، نظیر میله پیستون و قطعات در معرض بخار و اجزاء شیرها می باشد. این دسته از فولادها در رده بندی استاندارد DIN EN 10027-2 با شماره مواد ۱٫۸۵YY مشخص می شوند. از جمله فولادهای این گروه می توان به فولادهای ۳۱CrMoV9 (1.8519)، ۳۴CrAlNi7-10 (1.8550) اشاره کرد. نحوه نامگذاری این فولادها طبق استاندارد DIN EN 10027-1 در بخش اول قسمت فولادهای سمانتاسیون شرح داده شد. فولادهای نیتروره در محصولات شرکت معتبر بوهلر (BOHLER) در گرید V طبقه بندی می شوند. به عنوان مثال فولاد V350 معادل ۱٫۸۵۱۹ و فولاد V820 معادل ۱٫۸۵۵۰ می باشد.

۴-۱-فولادهای خوش تراش یا اتومات (Free-cutting steels)

فولادهای خوش تراش یا اتومات فولادهای کم آلیاژی هستند که حضور عناصری چون فسفر، گوگرد و سرب به ترتیب با مقادیر کمتر از ۱/۰%، ۴/۰% و ۳۵/۰% سبب می شود که با رسوب این عناصر در مرزدانه ها، براده ها حین ماشینکاری خرد شده و با افزایش سرعت براده برداری، فولاد خوش تراش شده و پس از ماشینکاری کیفیت سطحی خوبی به دست آید. به دلیل حضور گوگرد و فسفر در ترکیب این فولادها، خواص مکانیکی ضعیفی دارند. برای بهبود خواص مکانیکی این فولادها، منگنز از مقدار ۵/۰ تا ۷/۱% در گریدهای مختلف آن حضور دارد. این فولادها به روش نورد گرم و یا کشش سرد تولید می شوند و آهنگری، شکل دهی سرد و جوشکاری نمی شوند. کاربرد این فولادها برای تراش اتوماتیک و سری تراشی جهت تولید انبوه قطعات اتومبیل و قطعات صنعتی است. این دسته از فولادها در رده بندی استاندارد DIN EN 10027-2 با شماره مواد ۱٫۰۷YY مشخص می شوند. از جمله فولادهای این گروه می توان به فولادهای ۹SMn28 (1.0715)، ۹SMnPb28 (1.0718) و ۴۵S20 (1.0727) اشاره کرد. معادل فولادهای خوش تراش ۱٫۰۷۱۵ و ۱٫۰۷۱۸ در گریدبندی محصولات شرکت بوهلر (BOHLER) عبارت از Z906 وZ950 است.

نویسنده: مهدی نقویان

◄◄◄◄    مطلب شماره دو


فولادهای ساختمانی معمولی :
 این فولادها جزء فولادهای غیرآلیاژی هستند و چون درانتخاب آن ها استحکام کششی نقشی تعیین کننده دارد ، آن ها را برحسب استحکام کششی شان طبقه بندی می کنند . استحکام کششی این فولادها متناسب با درصدکربن موجود در آنها افزایش می یابد و برعکس ، انبساط (کش آمدن ) آنها کاهش می یابد .، به عبارت دیگر، با افزایش کربن ، شکنندگی فولادبیشترمی شود . همچنین ازدیاد کربن قابلیت تغییر فرم درحالت یا گرم ، قابلیت جوشکاری ، و براده برداری فولاد را کاهش می دهد .

این فولادها از ۰٫۱۲ تا ۰٫۶ درصد کربن داشته وآنها رادرسه گروه با درجه مرغوبیت ۱و  2 و ۳  تولید و به بازار عرضه می کنند .

فولادهای دانه ریزمخصوص جوشکاری : این فولادها قابلیت جوشکاری خوبی دارند .

فولادهای سختکاری شونده (کربوریزه ) : ازاین فولادها برای ساختن قطعاتی استفاده میشود که بایستی دارای سطح خارجی سخت وقسمت داخلی (مغز ) نرم باشند. همچنین سطح آنها درمقابل سایش مقاوم بوده وقسمت داخلی آنها قابلیت تحمل خودرادرمقابل ضربه حفظ کند وشکننده نباشد . برای این منظور، ابتدا کربن سطح خارجی آن ها رابا روش های مختلف افزایش می دهند وسپس سختکاری می کنند . برای اینکه قسمت داخلی این فولادها پس ازسختکاری ، نرم باقی بماند ، باید مقداردرصد کربن آن ها از۲٫۰ درصد کمترباشد

a = ماسوره ماشین بافندگی          (C10)                                     d = فنر کششی و پیچشی       (C45)

b = میله و بوش(C15)                                                          e  = فنر شمش                    (C45)

c = قطعه کلاچ پنجه ای (C35 )                                            f = میل لنگ                   (C60)

شکل ۲ –  نمونه هایی از موارد مصرف فولاد های سختکاری شونده سطحی

 .

a = کولیس و سایر وسایل اندازه گیری          (15Cr3)                                  d = پروانه قایق       (36Cr Ni Mo 4)

b = چرخ دنده ها(۱۵Cr  Ni6)                                                          e  =    پدال         (40Mn 4)

c = درپوش منابع تحت فشاری (16Mn Cr5 )                             f = دسته شاتون    (30Cr Mo V9)  

شکل ۳ –   نمونه هایی از موارد مصرف فولاد های سختکاری شونده سطحی آلیاژی

فولادهای بهسازی شونده : این فولادها جزء فولادهای ساختمانی هستند و۲٫۰ تا ۶٫۰ درصد کربن دارند . استحکام کششی ومقاومت این فولادها رامی توان به وسیله بهسازی ( سخت کردن وبرگشت دادن تا درجه حرارت ۵۰۰ تا ۷۰۰ سا نتیگراد ) افزایش داد فولادهای بهسازی شونده برای ساخت قطعاتی به کار می رود که درمعرض ضربه وبرخورد قراردارند .، مانند میل لنگ ها ، محورلنگ پرس های ضربه ای ومحور وسایل نقلیه .

فولادهای ازته  شدنی (نیتروژه ) : این فولادها قابلیت جذب ازت را دارند وبه همین دلیل می توان سطح آ ن ها راپس از بهسازی به وسیله ی جذب سطحی ازت سخت کرد . این فولادها جزء فولادهای آلیاژی هستند وممکن است حاوی فلزاتی مانند کرم ، مولیبدن ، وانادیم ، نیکل وآلومینیوم باشند . وجود فلزاتی مانند کرم ، مولیبدن وآلومینیم قابلیت جذب ازت را درفولاد افزایش می دهند . ازاین فولادها درساخت قطعاتی استفاده می شود که نباید هنگام عملیات حرارتی پیچیدگی پیدا شود .

فولادها ی  اتوما ت : این فولادها که به آ نها « فولادهای خوش تراش » نیز می گویند ، جزء فولادهای ساختمانی هستند . استحکام این فولادها برحسب درصد عناصر موجود در آن ها متفاوت است . در هنگام براده براری از این فولا دها ، براده های کوتاهی جدا می شوند وسطح خوبی را به دست می دهند . این ویژگی بیشتراز همه مرهون وجود گوگرد s) ) است که مقدار آن دراین گونه فولادها به ۱۸٫۰ تا 0.4 درصد می رسد . وجود گوگرد باعث می شود که فولاد گرم شده ، شکننده شود هنگام براده برداری براده های کوتاهی به وجود آید . به همین دلیل درماشینهای اتومات که براد ه های بلند اختلا لات فراوانی ( مانند پیچیدن براده به دور ابزار وکار ، سا ییدگی وکم شدن دوام ابزار ) رابه وجود می آ ورند ، از فولادهای اتومات استفاده شود . شایان توجه است که وجود گوگرد زیاد دراین فولادها ، استحکام آ نها رادر مقابل ضربه کاهش می دهد . از دیگر معایب فولادهای اتومات عدم قابلیت جوشکاری وتغییر فرم سرد آ ن ها است . فولادهای اتوما ت ( بجزگوگرد ) دارای  07.0 تا ۶۵٫۰ درصد ، ۶٫۰ تا ۵٫۱ درصد منگز ۰۵٫۰ تا ۴۰٫ درصد سیلیسیم هستند ودرصورتی که شکنندگی بیشتر براده وسطح مرغوبتر مورد نظر باشد ، ۱۵٫۰ تا ۳٫۰ درصد سرب نیز به آن می افزایند.

فولادهای فنر : فولادهای فنر علاوه بر استحکام کششی زیاد ، باید خاصیت الا ستیسیته خوبی داشته ودربرابر سایش وارتعاش نیز مقاوم باشند . وجود سیلیسیم درفولاد فنر خاصیت الا ستیسیته ووجود کرم استحکام ومقاومت درمقابل خوردگی را افزایش می دهد . این ویژگی ها تنها به درصد عناصر موجود در فولاد بستگی ندارد بلکه با وجود آن ها می توان به وسیله ی عملیات حرارتی وتغییر فرم درحالت سرد ، خواص آن را تغییر داده و ویژگی های مورد نظر را به دست آورد . فولادهای کربنی با ۵٫۰ تا ۱ درصد کربن ، ۳٫۰ تا ۴٫۰ درصد منگز و حداکثر ۰۴٫۰ درصد گوگرد وفسفر درساخت فنرها کابرد زیادی دارند . برای سا خت فنرهای تخت یا مارپیچی که پس از سا خت تحت عملیات  حرارتی قرار  نمی گیرد ، فولادهای سخت کشیده یا نورد شده به کار می رود . از فولادهای کرم ووانادیم دار ، درساخت  فنرهای بزرگ اتومبیل ولکوموتیو استفاده می شود . فولادهای سیسیلیم دار نیز در سا خت فنرهایی کاربرد دارند که استحکام ومقاومت ضربه ای زیاد از آن ها انتظار می رود . این فولادها به طور متوسط ۴٫۰ درصد کربن ، ۷۵٫۰ درصد سیسیایم ، ۹۵٫۰ درصد منگنز با مس یا بدون مس دارند ولی مقدار سیسیلیم آن ها ممکن است تا ۲ درصد نیز برسد . فولادهای منگنز دار مخصوص ساخت فنر خودروها محتوی ۲۵٫۱ درصد منگنز ، ۴٫۰ درصد کربن ، ۲درصد منگنز ، و۴۵٫۰ درصد کربن هستند . استحکام کششی این فولادها به شرط انجام عملیات حرارتی تا ۱۴۰۰ نیوتن برمیلیمتر مربع افزایش می یابد . فولادهای سیسیلیم منگنز دار دارای استحکام کششی زیاد تا حدود ۱۸۵۰ نیوتن بر میلیمتر مربع هستند . نوعی از این فولاد که ۶۴٫۱۵ درصد کرم ، ۳۸٫۴ درصد نیکل ، ۶۸٫۲ درصد مولیبدن ، ۱درصد منگنز ، ۳۲٫۰ درصد سیسیلیم ، ۱۲٫۰ درصد مس و۱۴٫۰ درصد کربن دارد ، درساخت فنر موترهای جت وسایر مواردی که مقاومت در مقابل گرمای زیاد مورد نیاز است ، به کار می روند . نوع دیگری از فولاد فنر با ۵۰ درصد کبالت ، ۲۰ درصد کربن کرم ، ۱۵ درصد ولفرام و۱۰ درصد نیکل وحداکثر ۱۵٫۰ درصد کربن ، ودر دمای ۷۶۰ سانتیگراد ویژگی های خود را حفظ می کند .

فولادهای مخصوص : دامنه ی فولادهای مخصوص به قدری وسیع است که نمی توان درباره ی ویژگی های همه ی آن ها سخن گفت . این فولادها رابه سه گروه : فولادهای نسوز ، فولادهای ضد زنگ وفولادهای ضد مغناطیس ، تقسیم کرده ایم وهریک از آن ها را شرح می دهیم .

 فولادهای نسوز ( مقوم درمقابل حرارت وگداختگی )

استحکام این فولادها تا دمای ۶۰۰ درجه سانتیگراد تضمین شده است وتا دمای ۸۰۰ درجه سانتیگراد نیز نمی سوزند. شایان توجه است که درمورد گداختگی وسوختن فولادها دو مطلب مهم مورد نظر است .

الف  مقاومت در مقابل تاثیر گاز هایی مانند اکسیژن و اکسیدهای کربن ، بخار آب وگازهای گوگرد دار دردماهای بالا .

ب  حفظ خواص مکانیکی در دماهای بالا ، این ویژگی ها بیشتر مرهون کرم موجود درآنها بوده و هر چه دمای کاری آن ها بیشتر باشد ، باید مقدار کرم بیشتری با آن ها آلیا ژ شود تا از سوختن (درشت دانه شدن ) فولاد جلوگیری کند . از این فولادها برای تهیه ورق ، لوله های   تا سیسا ت دیگ های بخار ، پره های توربین های گازی و بخاری ، سوپاپ دود موتورهای احتراقی و … استفاده می شود .

 ویژگی ها وکاربرد فولاد نسوز 
موارد استفادهویژگی هاعلامت اختصاری
لوله داغ بخار آبقابلیت جوشکاری خوب۱۴ Cr Mo 4
سوپاپ های موتور های احتراقیمقاوم در مقابل سایش و خورندگیX 45 Cr Ni W 15 13X 45 Cr Ni Si 19 10
قطعات کوره های صنعتی جعبه های بهسازیمقاوم در برابر سوختن (تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد)X 15 Cr Ni Si 25 20 

 فولادهای ضد زنگ

در این فولادها کرم کرم نیکل نقشی تعیین کننده دارد ومقدارکرم موجود در آن ها نباید از ۱۳ درصد کمتر باشد . این فولادها درمقابل خوردگی ، رطوبت هوا واغلب اسیدها وبازها مقاوم هستند وبرای تهیه ظروف ولوله های صنایع غذایی ، شیمیایی وشیرینی پزی مورد استفاده قرارمی گیرند . در فولادهای ضد زنگی که برای تهیه ظروف ولوله های حاوی موادغذایی از آن ها استفاده می شود ، به مقدار ۲٫۰ تا ۴٫۰ درصد مس نیز با آن آ لیاژ می کنند تا از تاثیر بوی بد فولاد روی مواد غذایی جلوگیری شود . این فولادها رامی توان از طریق براده برداری یا روش روش بدون براده برداری تغییر فرم داد و بخوبی جوشکاری کرد فولادهای ضد زنگ را می توان به وسیله پولیش دادن صیقل داد وکاملا پرداخت کرد . 

فولادهای ضد مغناطیس

این فولادها دارای منگنز زیادی هستند (مانند فولاد X 50 Mn  Cr 18  ) فولادهای ضد مغناطیس را می توان درحالت سرد بخوبی فرم داد وچنانچه تغییرفرم زیاد در آن ها مورد نیاز باشد ، باید عملات تابانیدن روی آن ها انجام گیرد . عمل تابانیدن این فولادها به این ترتیب است که ابتدا آن ها را تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد گرم کرده وسپس در آب خنک سرد می کنند . این عمل باعث می شود که فولاد نرم و سمج شود . فولادهای ضد مغناطیس قابلیت براده برداری خوبی ندارد . ازاین گونه فولادها می توان X 8 Cr Ni 12 12  را نام برد که فولادی ضد زنگ ، ضد مغناطیس ، قابل کشش عمییق ( درقالب های کششی ) است وبخوبی صیقل می پذیرد . این فولادها برای تهیه قاب ساعت ، محفظه قطب نما کارد وچنگال وظروف تزیینی مورد استفاده قرارمی گیرند .

فولادهای ورق : فولادهای ورق رادر گروه های خیلی ظریف ، سفید وهمچنین ظریف ، متوسط ، خشن وورق دیگ سازی تولید می کنند . ورق های خیلی ظریف وسفید را از فولادهای غیر آ لیا ژی نرم با ضخامت های کمتر از ۰٫۵ میلیمتر تولید می کنند . چربی سطح خارجی این فولادها را پس از تولید از بین می برند ،ۀ به همین دلیل می توان روی آن ها بخوبی رنگ کاری کرد وعملیات چاپ را انجام داد . ورق های سفیدی که درایران به حلبی معروفند ، قشر نازکی از قلع دارند . 

ورق های ظریف برای کارهایی مانند کشش عمیق یا ایجاد نقش برجسته مناسب است وسطح خارجی آن رامی توان بخوبی گالوانیزه یا رنگ کرد . درجه خوبی این ورق ها رابرحسب اعدادی از ۱۰ تا ۱۴ نرم بندی کرده اند ، به عنوان مثال ، علامت St 10  برای ورق های با قابلیت کشش عمیق وSt 14  برای ورق هایی که قابلیت کشش خیلی خوبی دارند ، انتخاب کرده اند . برای نشان دادن عملیاتی که پس از نوردکاری روی ورق ها انجام می شود ،ازعددهای ۰۱ ، ۰۲،۰۳،۰۴،۰۵ استفاده می شود . انواع ورق های ظریف ، درحالت های سرد وگرم شکننده نیستند ومقدار کربن آن ها از ۱٫۰ تا ۱۵٫۰ درصد است . این فولادها می توانند تغییر شکل دهند وقابلیت جوش ذوبی دارند . انواع ۰۳،۰۴،۰۵ برای جوش نقطه ای ودرزی مناسب است ورق های متوسط وخشن را معمولا از فولادهای ساختمانی معمولی وهمچنین از فولادهای بهسازی شونده وسختکاری شونده سطحی تهیه می کنند . مخزن ها ولوله های تحت فشاری را که لازم است قابلیت جوش ذوبی داشته باشند ، ازفولادهای غیرآ لیاژِ می سازند . علائم مشخصه این فولادها HIV, HIII, HII, HI  است . هرچه ععدهای به کاررفته درعلامت اختصاری بزرگتر باشد ، نشان دهنده ی افزایش درصد کربن و استحکام کششی آنها ست . این ورق ها به « ورق های دیگ سازی» معروف هستند .

فولادهای ابزارسازی

فولادهای ابزارسازی به فولادهایی می گویند که از آن ها درساختن ابزارهای براده برداری وبرش ( مانند چکش ، تیغه های دستگاه خم کن ، سنبه های خم وکشش ، قالب های کوره کاری ، قالب های ریخته گری … ) استفاده می شود . درانتخاب فولادهای ابزار سازی استحکام کششی وانبساط چندان مورد توجه نیست بلکه قابلیت برش وسختی آنها بیشترمطرح است . این فولادها رابرحسب درصد عناصر موجود در آنها به فولادهای ابزارسازی غیر      آ لیاژی ، کم آلیاژ وپر آ لیاژ تقسیم می کنند . فولادهای ابزارسازی راهمچنین برحسب مورداستفاده ( دمای کاری ) به فولادهای سردکاروگرمکار وبرحسب موادخنک کننده ای که درهنگام سختکاری آنها به کارمیرود به فولادهای آبی ،روغنی وهوایی تقسیم می کنند . فولادهای ابزارسازی غیرآ لیاژِ وکم آ لیاژدارای ۵٫۰ تا ۵٫۱ درصدکربن هستند . میزان کربن فولادهای ابزارسازی پرآلیا ژتا ۲/۲ درصد است . همه ی این فولادها (حتی آنها که غیر آلیاژی هستند ) جزء فولادها ی نجیب به حساب می آیند .، زیرا درجه خلوص بالایی دارند . فولادهای سردکارسماجت خوبی دارند ومقاومت آنها درمقابل ضربه ، فشاروسا ییدگی زیاد است . بااین فولادها میتوان مواد کاررابا یکی از روش های براده برداری یا بدون براده برداری تغییرفرم داد . فولادهای گرمکار دردماهای بالا دارای استحکام مکا نیکی ، ودوام برندگی زیادی هستند وبرای تهیه قا لب های کوره کاری ، ماتریس مخصوص تهیه نیمه ساخته ها و… به کارمیروند . بااین فولادها می توان قطعات فولادی ، فلزات سبک وسنگین رادرحالت گرم تغییرفرم داد.

فولاد ابزارسازی غیرآ لیاژِی : دراین فولادها مقدارکربن ( ۵/۰ تا ۵/۱ درصد ) نقش تعیین کننده د رمورد استفا ده آنها دارد وچرچه مقدارآنها بیشترباشد ، به همان نسبت سختی آنها افزایش می یابد . درجه حرارت سختکاری این فولادها از ۷۶۰ تا ۸۵۰ درجه سانتیگراد است . وپس از سردکردن درآ ب ، آنها رادردمای ۲۰۰ تا ۳۰۰  درجه سانتیگراد برگشت میدهند . دمای کاری این فولادها کمتراز ۲۰۰ درجه سا نتیگراد است ودر۲۰۰ درجه سا نتیگراد سختی خودرااز د ست میدهند  به عنوان مثال فولادابزارسازی غیرآ لیاژی C150 W1 پس از سختکاری ، از فولادهای آ لیاژی نیز سخت ترمیشود ولی دردرجه حرارت حدود ۲۰۰ درجه سانتیگراد سختی خودرااز دست می دهد فولاد ابزارسازی غیرآلیاژی رامیتوان دردمای ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ درجه سا نتیگراد کوره کاری کرد .

 فولادابزارسازی کم آلیاژ : برای افزایش دوام برش واستحکام درحالت گرم ، فولادهای ابزارسازی رابا عناصری مانند کرم ، ولفرام ، نیکل ، منگنز ،مولیبدن ووانادیم آ لیاژ می کنند . مجموع درصد عناصر آ لیا ژی درفولادهای ابزارسازی کم آ لیاژ از ۵ درصد کمتر است . براده برداری با این فولادها نسبت به فولادهای ابزار سازی   غیرآ لیاژی با سرعت برشی بیشتری امکان پذیراست وسختی وقابلیت برش خودراتا ۴۰۰ درجه سا نتیگراد حفظ میکنند . این فولادها رامی توان دردرجه حرارت های ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ درجه سا نتیگراد سختکاری کرد . درهر حال ، بایدتوجه داشت که شرایط سختکاری ، کوره کاری وعملیا ت دیگری که روی آنها انجام خواهد گرفت ، ازطرف کارخانه های تولیدکننده داده میشود ولازم است که شرایط مربوط بدقت رعایت شود .

فولادهای ابزارسازی پرآلیاژ : فولادهای ابزارسازی پرآ لیاژرامی توان به سه گروه : فولادهای سردکار، گرم کاروتندبرتقسیم کرد. این فولادها به دلیل داشتن عناصری مانند ولفرام ،مولیبدن ،وانادیم وکبا لت ، درمقابل سایش سختی ومقاومت خوبی دارند ومخصوصا وجود ولفرام باعث می شود که بتوانند سختی خودراتا دمای ۵۵۰  درجه سا نتیگراد حفظ کند. این فولاها می توانند تا ۲٫۲ درصد کربن داشته باشند. ومجموع سایرعنا صرآ لیاژی درآنها بایداز۵ درصدبیشترباشد. به نوعی ازاین فولادها که برای ساختن ابزارهای براده برداری به کارمیروند ، « فولادتندبر » می گویند . بااین فولادها می توان باسرعت برشی بیشترازفولادهای ابزارسازی کم آ لیاژ براده برداری کرد . درجه حرارت سختکاری این فولادها رامی توان برحسب کاربرد و درصد عناصر موجود درآنها از  920 تا ۱۳۲۰ درجه سا نتیگراد انتخاب کرد وآنها را در روغن یا هوا سرد نمود ودر دمای ۱۰۰ تا ۶۷۰ درجه سانتیگراد برگشت داد. از آنجا که قیمت این فولادها گران است ، دربعضی موارد برای صرفه جویی ، آنها رابه صورت قطعاتی کوچک به بازارعرضه می کنند واز آنها تنها برای تامین لبه های برنده ابزاراستفاده می نمایند . برای این منظور، این قطعات راروی بدنه ای ازفولادساختمانی لحیم سخت کرده یا جوش می دهند.

◄◄◄◄    مطلب شماره سه

استاندارد ورق فولادهای سازه ای و عمومی 

کاربرد این نوع ورق های فولادی در مصارف عمومی سازه ای و ساختمانی می باشد 


استاندارد
گریدمصرف
ASTM A36A36ورق های فولادی ساختمانی
ASTM A 568ASTM A 635ASTM A 8301006, 1008, 1009, 1010, 1012, 1015, 1016, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1022, 1023, 1025, 1026, 1030, 1033, 1035, 1037, 1038, 1039, 1040, 1524ورق های فولادی کربنی و کم آلیاژ برای مصارف عمومی
ASTM A 569Type A, B, Cورق های فولادی کربنی، برای مصارف عمومی
DIN 17100St33, St37, St44, St57ورق های فولادی ساختمانی و مصارف عمومی
EN 10025S235, S275, S355 – R, JO, J2, K2ورق های فولادی ساختمانی و مصارف عمومی
JIS G3132SPHT-1, SPHT-2, SPHT-3, SPHT-4ورق های فولادی برای تولید لوله و پروفیل
JIS G3101SS300, SS400, SS490ورق های فولادی جهت مصارف عمومی
فروش ورق هاي آلياژي

38 پاسخ به “فروش ورق آلياژي”

 1. سلام
  من در زمینه تولید محتوی ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی فعالیت می کنم
  یادتون باشه که یکی از عوامل مهمی که باعث میشه مطالب سایتتون زیاد بازدید بشه عنوان مطالبتونه
  اگه عنوان مطالبتون خوب و جذاب باشه قطعا روی لینک سایتتون بیشتر کلیک میکنن و درنتیجه اعتبار بیشتری پیش گوگل پیدا می کنین و طبعا گوگل هم شما رو به خیلیای دیگه معرفی میکنه
  ولی فکر کردن در مورد ساختن یه عنوان خوب و موثر وقت زیادی رو از آدم میگیره و کار خیلی ساده ای نیست
  اما یه کتاب هست که فکر میکنم خیلی بدردتون بخوره توصیه میکنم حتما یه نگاهی بهش بندازین اینم لینکشه :
  https://co10.ir/blog/website/title.html/
  حتما یه نگاهی بهش بندازید ضرر نمیکنین

 2. I happen to be writing to make you understand what a terrific experience our princess went through visiting yuor web blog. She realized such a lot of things, with the inclusion of what it is like to possess an incredible teaching style to make the others without hassle thoroughly grasp various tricky topics. You undoubtedly surpassed visitors’ expected results. Thanks for showing those warm and friendly, trustworthy, revealing not to mention unique tips on your topic to Sandra.

 3. I’m just commenting to let you be aware of of the exceptional discovery my cousin’s daughter enjoyed going through your blog. She discovered lots of issues, most notably how it is like to have a very effective giving heart to have many others effortlessly gain knowledge of certain extremely tough matters. You really did more than my desires. Many thanks for displaying the helpful, healthy, educational and also easy thoughts on the topic to Gloria.

 4. I precisely needed to appreciate you once again. I am not sure the things that I might have handled in the absence of the entire points provided by you on such a problem. It has been a very frightening dilemma in my circumstances, however , looking at the skilled mode you processed that made me to jump over fulfillment. I am happier for this help and in addition hope that you know what a great job you are always getting into instructing others through the use of your web blog. I know that you have never encountered all of us.

 5. I happen to be writing to make you understand what a useful experience our princess went through visiting yuor web blog. She realized too many things, with the inclusion of what it is like to possess an incredible teaching style to make the rest without problems understand various very confusing topics. You undoubtedly surpassed visitors’ expected results. Thanks for supplying those warm and helpful, trustworthy, revealing not to mention unique tips on your topic to Tanya.

 6. My husband and i felt absolutely ecstatic Edward could conclude his inquiry from your ideas he discovered from your very own site. It’s not at all simplistic just to be giving for free hints that men and women have been making money from. And we all do know we have the website owner to be grateful to because of that. Most of the explanations you’ve made, the easy site menu, the friendships you can assist to engender – it’s everything exceptional, and it’s assisting our son and our family do think that content is cool, and that is extremely important. Many thanks for all the pieces!

 7. I’m also commenting to let you be aware of of the brilliant discovery my child encountered checking your blog. She came to understand a lot of details, including how it is like to have a marvelous coaching heart to get folks easily fully grasp a variety of complex issues. You actually did more than my desires. I appreciate you for delivering such good, dependable, edifying and also cool tips on your topic to Tanya.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *