با احترام و ضمن آرزوي توفيق

همانگونه كه مستحضر هستيد شركت : فولاد امين از بزرگترين مراجع توضيع آهن و فولاد كشور مفتخر به ارائه خدمات در اين زمينه ميباشد.

اين مجموعه اطمينان حاصل ميكند تا خريد امن و بدون واسطه با نازلترين قيمت در خدمت شما عزيزان باشد.

از آنجايي كه همواره بخش مهمي از آهن آلات پروژهاي كشور تخصصي است و مطابقت با استاندارد مهندسي و كيفيت فني آن داراي اهميت بالايي ميباشد ، مجموعه ما اقدام به تامين كالاهاي تخصصي از بهترين و معتبرترين كارخانه جات فولاد نموده است.

٠٢١٢٢٣٨٠٩٦٣

٠٢١٢٢٦٢٢٦٨٠

ورق آلياژي چيست ؟

ورق آلياژي یا فولاد آلیاژی ورقی فلزی است که در ترکیب عناصر سازنده آن دستکاری شده و با تغییرات این چنینی خواص فیزیکی و شیمیایی ورق تغییر پیدا کرده است .ورق آهن معمولی یا کربن استیل یا ورق st37 را قبلا معرفی کردم و با خواص آن آشنایی دارید.

امروزه صنایع مختلف نیازمند فولادهای خاصی هستند تا محصول نهایی خود را عرضه کنند.این که یک جایی دمای هوا بسیار بالا (مانند تنور نانوایی یا کوره های سیمان) یا بسیار پایین (مانند قله کوه ها و ارتفاعات ) باشد ، آهن معمولی نه تنها کاربردی ندارد بلکه ممکن است استفاده از آن باعث بروز آسیب جدی به کل پروژه شود.

از این رو و برای کاربرد های خاص ، ورق آلياژي توسط مهندسین و متخصصین ساخته شدند و روز به روز در حال تکامل و گسترش هستند.

ورق آلياژي بیشترین کاربرد را در صنایع بالا دستی مانند نیروگاه ، پالایشگاه ،صنایع پتروشیمی، صنایع نفت و صنایع گاز دارند.

هر جایی که صحبت از روغن و فشار و دما های بالا یا خیلی پایین باشد نیاز است که از محصولات آلیاژی بهره برد.

محصولات آلیاژی مانند ورق آلياژي و یا لوله و اتصالات آلیاژی از این حیث حائز اهمیت هستند که بشر به وسیله آنها توانسته مواد جدیدی را ایجاد و برای مصارف روزانه تولید کند.

بسیاری از محصولاتی که اطراف ما وجود دارند و خیلی ساده از کنار آنها گذر می کنیم به واسطه همین ورق آلياژي در دسترس قرار گفته ان.برای مثال بنزین ، انواع پلاستیک ، نان های صنعتی ، روغن های خوراکی و… همگی با اتکا به کاربرد ورق های آلیاژی تولید می شوند.

بیشترین کاربرد   ورق آلياژي

دماهای بسیار بالا

دماهای بسیار پاییین

مخازن تحت فشار

مصارف استحکام بالا

سختی بسیار بالا

مقاومت در برابر خورندگی هوا

مقاومت در برابر نمک های دریایی

صنایع قطعه سازی

صنایع ساخت ابزار

راه سازی ،پل سازی و شهرسازی

صنایع هواپیمای

قیمت ورق آلياژي چقدر است؟

از کاربردهای ورق آلياژي گفتم و می پردازم به قیمت این ورق ها:

قیمت ورق آلياژي مشخصا گران تر از قیمت ورق آهنی معمولی است و به همان نسبت بازار کوچک تر و محدودتری نیز دارد.

همین ویژگی باید مشتریان را در خرید های خود آگاه تر کند.چالش بسیار بزرگی که متاسفانه این روز ها در بازار داخلی ایران وجود دارد نبود سواد کافی خریداران و حتی فروشندگان این محصولات است.

که باعث ایجاد مشکلات متعددی در این زمینه می شود.بسیار شنیده ام که فروش ورق آلیاژی مغایر چه دردسرهایی که ایجاد نکرده است!

از اخراج مامور خرید فلان شرکت تا ترکیدن مخزن فلان پالایشگاه !

برای اجتناب از اینگونه مشکلات و رهایی از خرید و فروش ورق آلياژي مغایر یا معادل چند نکته را در نظر بگیرید:

اولا از فروشگاه معتبر و خوش نام خرید کنید.ثانیا در مرحله بعدی خرید خود را مشروط به ارائه شناسنامه محصول و آزمایش شیمیایی آزمایشگاه های بی طرف کنید.

محل خرید معتبر ورق آلياژي کجاست؟

فروش ورق آلياژي یک کاسبی نیست و یک کار کاملا تخصصی است.شما شنیده اید که یک پزشک عمومی بتواند عمل قلب باز انجام دهد؟ مسلما خیر.پس فروش فولاد آلياژي را از یک آهن فروش معمولی مطالبه نکنید و آن را به متخصص فولادهای آلیاژی بسپارید.

ورق آلياژي قابل بازیافت است؟

ورق آلياژي یا فولاد آلیاِژی کاملا قابل بازیافت بوده و از این جهت بعد از تولید آسیبی برای محیط زیست ندارد و در صورت امکان استفاده مجدد از ورق مستعمل بلامانع است مگر اینکه در مواردی ورق آلياژي با گذشت زمان خواص مکانیکی خود را از دست داده باشد.

آلیاژ چیست

آلیاژ به ترکیب دو یا چند ماده که میتواند خواص شیمیایی یا فیزیکی را بهبود بخشد آلیاژ میگویند.

اما همیشه تولید آلیاژ ها از ترکیب چند فلز به دست نمی اید,گاهی ممکن است از ترکیب غیر فلز به دست اید مثال:فولاد

فولاد که الیاژی محکم و نسبت به فلزات دیگر مقاومت بیشتری دارد

ساختار این آلیاژ از دو ترکیب مهم یعنی <اهن>و<کربن>که با اضافه کردن فلز (کُرُم) فولاد به آلیاژ زنگ نزن تبدیل میشود

ورق آلیاژی

 • آهنی:الیازی که پایه انها از اهن تشکیل شده باشد یعنی درصد بیشتر آلیاژ را آهن تشکیل داده باشد مثل:فولاد
 • غیر آهنی:همان طور که از اسمش پیداست یعنی پایه تشکیل دهنده آلیاژ غیر اهن است

ورق آلیاژی A516

مشابه اکثر ورق های آلیاژی این محصول هم در دسته ورق های گرم قرار میگیرد. ورق آلیاژی A516 در حقیقت در یک دسته کلی تر محصولات به نام ورق های آتشخوار قرار میگیرد. این نوع ورق ها به دلیل مقاومت بالایی که در برابر حرارت دارد با نام ورق آتشخوار شناخته میشوند. از دیگر انواع ورق آلیاژی در این نوع میتوان به ورق ۱۷Mn4 اشاره کرد.

این نوع ورق آلیاژی در ۴ گرید اصلی ۵۵، ۶۰، ۶۵ و ۷۰ تولید و با نام‌های  A516 Gr 65،  A516 Gr 60، A516 Gr 55 و A516 Gr 70 تولید و راهی بازار می‌شود. ترکیب شیمیایی این محصول در گریدهای مختلف تفاوت اندکی با یکدیگر دارند اما همین تفاوت اندک کافی است تا شاهد خواص مختلف بین این گریدهای ورق آلیاژی A516 باشیم. به همین دلایل یکی از مسائل اصلی که هنگام خرید این محصول باید به آن توجه کرد گواهینامه های معتبر محصول است. این گواهینامه ها محصول را از نظر ترکیب شمیایی و خواص مکانیکی مثل مقاومت کششی تایید می کنند. در جدول زیر ترکیب شیمیایی ورق آلیاژی A516 برای چهار گرید اصلی آن طبق استاندارد نمایش داده شده است:

ترکیب شیمیایی گریدهای مختلف A516
ترکیب شیمیایی گریدهای مختلف A516

همانطور که گفته شد خواص مکانیکی این ورق آلیاژی یکی دیگر از پارامترهای مهم و کاربردی آن است از همین رو در جدول زیر استحکام تسلیم و استحکام کششی این ورق در ۴ گرید اصلی را طبق استاندارد میتوانید ببینید:

خواص مکانیکی گریدهای مختلفA516

خواص مکانیکی گریدهای مختلفA516

به واسطه خواص این نوع ورق‌ها کاربرد اصلی آن‌ها در ساخت مخازن حرارتی با دمای کاری بالا می‌باشد. برای ساخت این مخازن که عمدتا در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارد ورق ابتدا باید خم شود. برای تولید بدنه مخزن خمکاری معمولا به کمک سه غلتک انجام میشود تا بدنه استواه شکل بگیرد. برای قسمت های ابتدایی و انتهایی این مخازن از قطعه ای به نام عدسی استفاده میشود. روی این لینک کلیک کنید و با عدسی کردن ورق آلیاژی بیشتر آشنا شوید. پس از ساخت قیمت های مختلف مخزن به کمک جوسکاری اتصال برقرار می شود. درز جوش این مخازن باید با دقت ایجاد و پس از آن مورد آزمون قرار بگیرد. چرا که در صورت وجود هر گونه ضعف در این درزهای اتصال عملکرد مخازت تضعیف میشود و میتواند باعث ایجاد خسارت جدی در بخش مورد استفاده شود.

تولید کنندگان ورق آلیاژی A516

به دلیل کاربرد و مصرف زیاد این ورق در صنایع نفت و گاز در سال های اخیر تعدادی تولید کننده داخلی تولید این نوع ورق را بر عهده گرفتند تا نیاز کشور را تا حد خوبی برآورده کنند. از تولید کنندگان داخلی این نوع ورق آلیاژی میتوان به کارخانه های زیر اشاره کرد:

فولاد اکسین اهواز

فولاد کاویان

فولاد مبارکه اصفهان

همچنین از برندهای وارداتی این محصول میتوان ورق A516 روسیه ، اوکراین، کره و … را نام برد. روی لینک مشخص شده کلیک کنید تا قیمت ورق A516را در سایزها و ضخامت های مختلف با برندهای مختلف را مشاهده کنید.

ورق آلیاژی A283

این نوع ورق آلیاژی به دلیل کاربردی که در ساخت مخازن مختلف پرفشار و کم فشار دارد در زیر گروه ورق های مخزنی قرار میگیرد. قابلیت خمکاری و خواص جوشکاری این ورق باعث شده تا از آن به طور ویژه در ساخت انواع مخازن استفاده شود. این نوع ورق شباهت های زیادی به ورق A516 دارد. شباهت نسبی در ترکیب شیمیایی باعث شده تا خواص مکانیکی این دو ورق به یکدیگر نزدیک باشد.

مشابه ورق A516 این محصول  نیز در ۴ استاندارد A، B، C و D تولید و راهی بازار می‌شود. با در نظر گرفتن حجم تقاضا برای این ورق میتوان گفت این ورق A283 در گرید C بیشترین مصرف را دارد. هنگام خرید این نوع ورق آلیاژی از صحت گرید آن که تعیین کننده خواص مکانیکی آن است اطمینان حاصل کنید. این صحت سنجی فقط به کمک تست های شیمیایی و مکانیکی قابل انجام است. بنابراین گواهینامه معتبر این محصول که تایید کننده ترکیب شیمیایی دقیق و خواص مکانیکی آن است را همراه با محصول رویت کنید. آیرومارت ارائه دهنده سرتیفیکیت معتبر جهت تضمین کیفیت کالا می‌باشد.

در جدول زیر ترکیب شیمیایی مطابق استاندارد ورق A283 را در ۴ گرید اصلی مشاهده میکنید:

ترکیب شیمیایی گریدهای مختلف A283
ترکیب شیمیایی گریدهای مختلف A283

همچنین در جدول زیر خواص مکانیکی مربوط به گریدهای ۴ گانه ورق آلیاژی A283 را مشاهده میکنید. این نتایج حاصل   تست کشش است و استحکام تسلیم و کششی ورق بر حسب ksi گزارش شده است.

خواص مکانیکی گریدهای مختلف A283
خواص مکانیکی گریدهای مختلف A283

ورق A283 در مقایسه با ورق آلیاژی A516 کاربردهای معمولی تری دارد. مقاومت به حرارت ورق A516 بیشتر است به همین دلیل این ورق در شرایط کاری دشوار تری تاب می آورد. معمولا از ورق A283 برای ساخت مخازن نگه دارنده سوخت و … استفاده می‌شود.

تولید کنندگان ورق آلیاژی A283

این نوع ورق هم در تعدادی از کارخانه های داخل کشور تولید میشود که نیاز داخل را تا حدود زیادی رفع میکنند. این ورق در ۴ گرید در ضخامت های ۵ تا ۷۰ میلیمتر در بازار یافت میشود. عرض تولیدی این محصول ۱۵۰۰ و ۲۰۰۰ میلیمتر است. محصول نهایی کارخانه با توجه به ضخامت آن به صورت رول یا شیت فابریک راهی بازار می شود. شیت فابریک کارخانه معمولا طول ۶ متر دارد که تیم آیرومارت با ارائه خدمات برش میتواند آنرا در سایز دلخواه شما در آورد. فولاد مبارکه، فولاد کاویان و فولاد اکسین اهواز اصلی ترین تولید کنندگان این نوع ورق آلیاژی هستند. برندهای وارداتی این محصول نیز در بازار یافت می شود.

برای مشاهده قیمت این نوع ورق آلیاژی روی لینک قیمت ورق A283 کلیک کنید و به قیمت به روز این محصول را در سایزهای مختلف و از برندهای مختلف مشاهده کنید.

ورق آلیاژی A36

به طور کلی ورق فولادی با هدف استفاده در محیط دریایی در استانداردهای متعددی تولید می‌شود. در این میان ورق آلیاژی  A36  را می‌توان معروف‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها دانست. این ورق که به ورق دریایی نیز معرف می‌باشد به منظور طراحی و تولید بدنه کشتی‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. چقرمگی بالا، استحکام خمشی و مقاومت به آب شور دریا از بارز‌ترین ویژگی‌های آن می‌باشد. ورق A36 به کمک نورد گرم تولید می‌شود به همین دلیل در دسته ورق های گرم قرار میگیرد. از لحاظ ترکیب شیمیایی این ورق ترکیبی نزدیک به دو نوع ورق آلیاژی A516 و A283 دارد. در جدول زیر ترکیب شیمایی این محصول آورده شده است:

ترکیب شیمیایی ورق A36
ترکیب شیمیایی ورق A36

بر خلاف اکثر گریدهای آلیاژی فولاد که بر اساس ترکیب شمیایی دقیق تعیین میشوند ورق آلیاژی A36 بر اساس خواص مکانیکی خود تعیین میشود. یعنی مطابقت خواص مکانیکی با استاندارد ASTM اهمیت بیشتری دارد تا مطابقت ترکیب شیمیایی. هر چند ترکیب شیمیایی آن تعیین کننده خواص مکانیکی است اما مهمترین فاکتور خصوصیات این ورق آلیاژی استحکام تسلیم آن است. در جدول زیر استحکام تسلیم و کششی این آلیاژ را مشاهده می کنید.

خواص مکانیکی ورق A36
خواص مکانیکی ورق A36

دقت تست های انجام شده و اعتبار سرتیفیکیت همراه با محصول یکی از مهمترین نکاتی است که حین خرید این ورق آلیاژی باید به آن توجه کرد. آیرومارت مجری انواع تست های شیمیایی و مکانیکی جهت صحت سنجی محصولات فولادی است.

تولید کنندگان ورق آلیاژی A36

ورق آلیاژی A36 یا ورق دریایی در کارخانه های فولاد مبارکه اصفهان و فولاد اکسین اهواز تولید و راهی بازار می شود. همچنین این محصول به صورت وارداتی تحت عنوان برندهایی همچون اورال استیل روسیه، هیوندای استیل کره جنوبی، دوفرکو بلژیک، پوسکو کره، چین و اوکراین نیز در بازار آهن و فولاد کشور یافت می شود. حین خرید محصول مورد نیاز حتما سرتیفیکیت های مربوط به کالا را دریافت کنید تا مانع از مغایر فروشی شوید.

لازم به ذکر است این محصول در ضخامت های ۶ تا ۲۵ میلیمتر بیشترین کاربرد را دارد و اکثرا به صورت شیت فابریک به بازار عرضه می شود. شیت فابریک کارخانه در یکی از عرض های ۱۵۰۰ یا ۲۰۰۰ میلیمتر است و طول شیت معمولا ۶ متر است.

ورق ضد سایش

از دیگر انواع مهم و پرکاربرد ورق آلیاژی دسته ضد سایش است. این نوع ورق به دلیل سختی بالایی که دارد مقاومت بسیار مناسبی در برابر سایش دارد. سختی مفهومی است که تغییر شکل پلاستیک موضعی در یک ماده را نشان میدهد. سختی بالا به معنای تغییر شکل موضعی کم است. بنابراین ماده سخت میتواند در برابر یک عامل خارجی ساینده تا حد خوبی مقاومت کند. سایش باعث کنده شدن و استهلاک محصول به صورت موضعی می شود که می تواند خطر آفرین باشد. کربن و منگنز از عناصر آلیاژی‌ای هستند که حضورشان در ورق آلیاژِ باعث تشکیل تعدادی ترکیب سخت و در نتیجه افزایش سختی آلیاژ می‌شود. یک دسته مهم از خانواده ورق های ضد سایش ورق‌های سری ck هستند. از مهمترین انواع این محصولات می‌توان به آلیاژهای  ck60، k45  و ck75 اشاره کرد. ترکیب شیمیایی این آلیاژها به ترتیب حاوی ۰/۴۵، ۰/۶ و ۰/۷۵ درصد کربن است. هر چه مقدار کربن در فولاد بیشتر شود، سختی و مقاومت به سایش آن نیز افزایش پیدا می‌کند. علت این موضوع تشکیل لایه هایی از فاز سمانتیت است. این فاز که یک کاربید آهنی است سختی بالایی دارد و حضور آن در ساختار ماده باعث افزایش سختی می شود.

در بازار ایران ورق ضد سایش با نام ورق هاردوکس هم شناخته می‌شود. هاردوکس در واقع نام یک تولید کننده سوئدی است که از اولین تولید کنندگان ورق ضد سایش به حساب می آید. نام گذاری این ورق‌ها بر اساس مقدار سختی آن‌ها نیز انجام می‌شود. سختی این سه محصول بر حسب برینل به ترتیب ۴۰۰، ۴۵۰ و ۵۰۰ برینل است. بنابراین در ادبیات بازاری ورق هرادوکس ۴۰۰ به معنای ورق ck45 با برند تولید کننده هاردوکس است. از دیگر تولیدکنندگان معروف ورق ضد سایش در سطح دنیا می توان به کارخانه های ولدوکس، دورستات و دیلیدور اشاره کرد.

همچنین فولاد مبارکه و فولاد اکسین اهواز نیز از تولیدکنندگان داخلی ورق آلیاژی ضد سایش هستند و خرید ورق ضد سایش تحت عنوان این برندها هم انجام می شود. این محصول معمولا به صورت شیت فابریک به بازار عرضه میشود. عرض ورق در دو حالت ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ میلیمتر و در طول ۶ متر طراحی و تولید می شود.

ورق آجدار

این نوع ورق شامل یک سری آج روی سطح خود است. انواع ورق آلیاژی و ورق معمولی فولادی  میتوانند به صورت آجدار تولید شوند. به واسطه آج هایی که روی این ورق وجود دارد میتوان کاربردهای خاصی برای آن در نظر گرفت. از همین رو از ورق آجدار معمولا در جاهایی مورد استفاده قرار میگیرد که نیاز به افزایش اصطکاک وجود دارد. این محصول که به واسطه کاربردهای خاصش در مطلب ورق های آلیاژی توضیح داده شد از لحاظ نوع تولید به دو دسته تقسیم میشود:

ورق آجدار پرسی

ورق آجدار پرسی پس از تولید ورق معمولی تولید می‌شود. در دما و فشار زیاد در دستگاه پرسی مانند فرآیند فورج آج زنی انجام می‌شود. معمولا برای تولید ورق آجدار پرسی از ورق سیاه استفاده می‌شود.

ورق آجدار فابریک

این نوع ورق بر خلاف نوع پرسی حین تولید ورق می‌شود. در سری غلتک‌های نورد، یک سری غلتک آج زن نیز وجود دارد که آج با هندسه مورد نظر را روی ورق ایجاد می‌کند. یعنی فرآیند آج زنی حین نورد کاری صورت می گیرد. ورق آجدار فابریک کیفیت بالاتری دارد و معمولا خرید ورق آجدار در نوع فابریک انجام می‌شود. فولاد مبارکه تولید کننده داخلی ورق آجدار است. این محصول اصولا به صورت رول راهی بازار می شود

106 پاسخ به “فروش ورق آلياژي”

 1. Thanks for your whole work on this website. My niece takes pleasure in working on research and it is simple to grasp why. We all notice all relating to the powerful ways you render vital tips and tricks via your website and therefore welcome response from website visitors on this topic while our own simple princess is without question understanding so much. Take pleasure in the rest of the year. Your performing a very good job.

 2. Thanks for your whole work on this website. My niece takes pleasure in working on research and it is simple to grasp why. We all notice all relating to the powerful ways you render vital tricks via your website and therefore welcome response from website visitors on this topic while our own simple princess is without question understanding so much. Take pleasure in the rest of the year. Your performing a wonderful job.

 3. I wanted to put you the tiny remark to be able to say thanks a lot over again on the precious strategies you have provided in this case. It was really strangely open-handed with you to make publicly precisely what many people would’ve offered for an ebook to get some money for themselves, notably now that you might have tried it in case you desired. These solutions in addition served to be the good way to know that other people online have the identical interest really like my personal own to learn more and more related to this matter. I am sure there are numerous more pleasant periods in the future for many who read carefully your site.

 4. My spouse and i got quite joyful that John managed to do his reports through the entire precious recommendations he grabbed out of your web pages. It is now and again perplexing to just continually be giving out procedures which people may have been selling. So we grasp we have got the writer to give thanks to for that. The main illustrations you have made, the simple web site navigation, the relationships you will help foster – it’s got many incredible, and it’s really helping our son in addition to the family know that the matter is exciting, which is quite mandatory. Thank you for everything!

 5. I enjoy you because of all of the effort on this blog. Betty delights in carrying out internet research and it’s easy to see why. A lot of people hear all about the compelling form you convey both interesting and useful guidance by means of the blog and attract contribution from other individuals about this area and my child has always been becoming educated a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re carrying out a brilliant job.

 6. Hello, Neat post. There’s an issue together with your website in internet explorer, would check
  this? IE still is the market chief and a large component to other people will leave
  out your fantastic writing because of this problem.

 7. You could certainly see your skills within the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. All the time follow your heart. Selestina Humphrey Reamonn

 8. İşinin eri uzman kadromuz ile instagram takipçi satın al hizmetinde bir dünya markasıyız!

  Ucuz fiyattan takipçi satışı yapıyor ve müşterilerimize en cüzi miktarda takipçiler göndererek popülerlik zinciri oluşturuyoruz. Sizlerde kaliteli takipçi profilleri tarafından takipçi kazanabilir ve türkiye’nin en ucuz takipçi satış platformunu kullanabilirsiniz.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *